KALENDARIUM

Witam wszystkich Czytelników Kalendarium po wakacjach, w roku szkolnym 2015/2016.                       Zapraszam do Kalendarium wzbogaconego o kącik  „Przygoda z Częstochową”.  Pozwoli nam on poznać nasze miasto, w którym uczymy się,   pracujemy i mieszkamy .                                                                                                                                                       Skąd pochodzi nazwa miasta?        częstochowa Jest  kilka wersji pochodzenia nazwy miasta. Przytoczę dwie. Etymologia ludowa wywodzi ją od brzmienia nazwy złożonej z dwóch słów: często i chować się. Tak więc Częstochowa miałaby powstać z powodu częstego chowania się widoku miasta wśród okolicznych wzgórz przed zbliżającymi się podróżnikami.                                                                    Natomiast badania archeologiczne mówią, że w XI w. na brzegu Warty istniało grodzisko. Starszym rodu był Częstoch i właśnie od niego wieś przyjęła nazwę Częstochowa.                                                                                                                                     Pierwotnie nasze miasto nazywano Czanstochowa.

We wrześniu proponuję zwrócić uwagę na następujące daty:     

1000 Strona Sieci Web1 IX  Dzień Pokoju obchodzony w rocznicę wybuchu             II Wojny Światowej. Dzień Kombatanta. Pierwszy Dzień Szkoły.                                                                                        5 IX   Dzień Energetyka                                                           11 IX   Dzień Kolejarza                                                               13 IX   Światowy Dzień Pierwszej Pomocy                               17 IX   Napad ZSRR na Polskę. Dzień Sybiraka

     18 IX   Św. Stanisława Kostki – Patrona Dzieci i Młodzieży                                               ok.20 IX   Akcja Sprzątanie Świata                                                                                              22 IX   Dzień  bez Samochodu                                                                                                23 IX   Początek Astronomicznej Jesieni                                                                                24 IX   Międzynarodowy Dzień Głuchych                                                                                27 IX   Dzień Polskiego Państwa Podziemnego                                                                      28 IX   Światowy Dzień Morza                                                                                                  30 IX   Dzień  Chłopaka – wszystkiego najlepszego dla                                                                     naszych Panów z Bursy! 

 Pamiętajmy!

Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień                                                                      Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda się trzyma   

Naszym wrześniowym solenizantom i jubilatom życzę samych słonecznych, radosnych dni                                                                                                                                                                                    Do zobaczenia za miesiąc Anna Dudzik-Orman