Bądźmy świadomi – zajęcia dotyczące przeciwdziałania uzależnieniom

W dniu 14.05.2019 r. o godz.18.30 przy ul. Jasnogórskiej odbyły się zajęcia dotyczące powstawania mechanizmów uzależnień oraz uzależnienia od Internetu i gier komputerowych, przeprowadzone przez wychowawcę – Marzenę Bąk.

Wszelakie uzależnienia są plagą dzisiejszych czasów. Jednym
z najnowszych jest uzależnienie
od Internetu oraz gier komputerowych. W dobie dzisiejszej cywilizacji wszelakie media
są dostępne na wyciągnięcie ręki, tym bardziej dla młodzieży, która bardzo szybko opanowuje wszelakie nowinki techniczne. Dzieci i młodzież są bardzo podatne na nowy
i „inny” świat. W razie jakichś problemów wybierają świat wirtualny, który jest „ekscytujący i bezproblemowy”, zamiast zmierzyć się z problemami świata „realnego”.

Na zajęciach były omówione mechanizmy powstawania uzależnień (mechanizm iluzji
i zaprzeczeń, regulowania uczuć itd.). Omawiane były fazy, przyczyny fizyczne oraz psychospołeczne uzależnień – zarówno behawioralnych – czyli np. uzależnienie od gier oraz Internetu, jak i substancjalnych (alkohol, narkotyki) oraz o wszelakich skutkach nadużyć. Podczas dyskusji na temat pomocy osobom zagrożonym uzależnieniom
i potrzebującym pomocy, została przekazana wiedza na temat tego, jaka jest różnica między donosicielstwem a pomocą.

Młodzież bardzo aktywnie brała udział w zajęciach, zadawała pytania, brała udział
w dyskusji, opowiadała o własnych historiach. Zajęcia były bardzo udane. Kolejne spotkanie dotyczące profilaktyki uzależnień zaplanowane są na czerwiec.