Wirtualne wycieczki – muzea

Drodzy Wychowankowie!

Od kilku miesięcy świat walczy z pandemią koronawirusa. Problem ten dotyczy także Polski. Zamknięte zostały urzędy, instytucje kulturalne i oczywiście szkoły. Płynące zewsząd komunikaty zalecają pozostanie w domach i zaprzestanie spotkań towarzyskich… i tu zaczyna się problem, szczególnie bolesny dla Was – młodych ludzi. Co innego podjąć dobrowolną decyzję o ograniczeniu aktywności, a co innego być do niej zmuszonym zewnętrznymi okolicznościami, na dodatek w sytuacji narastającego lęku związanego z rozprzestrzenianiem się nieznanego wcześniej wirusa. To trudny okres, bo działamy pod wpływem emocji, zachwiania poczucia bezpieczeństwa, rytuałów, zmian, które nagle trzeba wprowadzić. Według naukowców  jednym z ubocznych skutków pandemii mogą być problemy ze zdrowiem psychicznym.

Oto kilka rad, jak nie dać się panice:

Nie poddawaj się atmosferze strachu.

– Niepokój w obecnej sytuacji jest naturalną reakcją, ale ważne, by nami nie owładnął. Wspólne przeżywanie, także niepokoju, ma pozytywne strony pod warunkiem, że ma to wymiar wspierający, a nie wzmacniający lęk. Warto zwrócić uwagę, że to jest doświadczenie nas wszystkich i dobrze jest być w kontakcie z innymi: dzwonić do siebie nawzajem, pytać o zdrowie, interesować się problemami, pomagać je rozwiązywać, a zatem szukać dróg rozwiązania problemu, a nie nakręcać spirali wzajemnego lęku i strachu.

Mądrze korzystaj z mediów.
– Nie chodzi jednak o zupełne odcinanie się od mediów, chociażby ze względu na zarządzenia władz państwowych, które warto i trzeba znać. Lepiej jednak to sobie jakoś ucywilizować, dawkować. Np. przeglądam Internet o określonych godzinach, poświęcam na to konkretną ilość czasu, sprawdzam tylko, co nowego, a nie poszukuję wszystkiego co na ten temat zostało napisane. Bo im więcej serfujemy po  Internecie, tym łatwiej natknąć się na informacje straszące, nieprawdziwe.
Warto pamiętać, że w sieci rozprzestrzenia się mnóstwo nieprawdziwych informacji i nie przyjmować bezkrytycznie kolejnych sensacyjnych doniesień.

Rozpoczyna się zdalne nauczanie, przed niektórymi z Was matura….dobrze byłoby zachować formę…., dlatego chciałam zaproponować Wam wirtualne wycieczki po muzeach i galeriach. Siedząc sobie wygodnie w fotelu, możemy przenieść się do większości wspomnianych instytucji, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Dzisiaj polecę Wam kilka naszych rodzimych muzeów, które możecie odwiedzić nie wychodząc z domów:

1. Najbogatszym zbiorem dzieli się MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE. Na swoim portalu (www.zbiory.mnk.pl) udostępniło ponad 130 tysięcy dzieł.
Aby nie zgubić się w tysiącach różnorodnych prac malarskich, grafik, rzeźb i pamiątek, warto skorzystać z katalogu, który umożliwia ich sortowanie według specyfiki, popularności, czasu powstania lub alfabetu. Dzięki opcji zwiedzania według galerii tematycznych można przeglądać zebrane dzieła wybranego okresu albo artysty, np. Olgi Boznańskiej czy Stanisława Wyspiańskiego.
Wszystkim publikacjom towarzyszą nie tylko podpisy do dzieł, ale też opisy konkretnego zbioru, co daje przynajmniej namiastkę charakteru muzealnej eksploracji.
www.artsandculture.google.com, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „Muzeum Narodowe w Krakowie”.

2. To nie jedyna oferta dla miłośników nie tylko sztuk plastycznych, ale przede wszystkim fotografii. Wirtualny szlak kultury prowadzi także do MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE (www.zbiory.mhf.krakow.pl), gdzie w cyfrowym wymiarze wśród wielu innych można obejrzeć fotografie krakowianek wykonane w zakładzie Marya funkcjonującym niegdyś przy ul. Szewskiej 20, zdjęcie Lucjana Rydla z rodziną czy wiejską scenę rodzajową przed podkrakowską chatą z początku XX wieku. Dostępny jest również zbiór zdjęć dokumentujących codzienność w czasie PRL-u, a także kolekcja sztuki współczesnej.

3. NARODOWA GALERIA SZTUKI ZACHĘTA proponuje zwiedzającym specjalny 14-dniowy cykl działań. W ramach nowej inicjatywy #ZACHETAONLINE można uczestniczyć w oprowadzaniach kuratorskich on-line, które będą odbywały się w piątki o godz. 17:00 i w niedziele o godz. 12:15. Poza tym galeria namawia do korzystania z ich e-Księgarni Artystycznej.
Obecnie trwają też prace nad przeniesieniem wystaw do Internetu z możliwością ich wirtualnego obejrzenia w 360 stopniach.
https://zacheta.art.pl/pl

4. MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU
– Sztuka ma (…) swoiste właściwości lecznicze. Niech nas cieszy, wzbudza optymizm, niech towarzyszy nam w kolejnych dniach – zaapelował Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum. A jego pracownicy zabrali się do roboty, by dzielić się sztuką bliską ich sercom. I tak poznaliśmy już (co nieco) Henryka Albina Tomaszewskiego, a wczoraj z MNW wybraliśmy się… w Tatry!
https://mnwr.pl/

5. MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU
Tu już oferta skierowana przede wszystkim dla fanów symbolizmu i Jacka Malczewskiego. Radomskie muzeum, które nosi imię malarza, również poszło z duchem czasu i zdigitalizowało swoje zbiory. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim pokaźnych rozmiarów zbiór obrazów Malczewskiego i z Galerii malarstwa polskiego XIX i XX w. „Codziennie przynajmniej jeden” – drodzy, słowo się rzekło.
http://www.muzeum.edu.pl/

6. MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO W CZARNOLESIE
Kiedy jak nie teraz? Kochanowski na dłoni – posiadłość, historia, pamiątki… Wszystko o renesansowym czarodzieju słowa. Do dzieła drodzy!
https://www.cyfrowyczarnolas.pl/

7. MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Muzeum Powstania Warszawskiego to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Od początku swojego istnienia ma w swojej ofercie spacer wirtualny. Nie dziwi więc, że w obecnej sytuacji MPW nabiera tempa i nie tylko przypomina o udostępnionych już materiałach, ale obiecuje nowe. Codziennie emitowane są dwa bloki tematyczne – poranny (skierowany do dzieci) oraz popołudniowy (do studentów i dorosłych). To swoiste lekcje historii, a w bloku treści kulturalnych znajdą się m.in. historie tajnych agentów Polskiego Państwa Podziemnego, wykłady o architekturze, spotkania z cyklu Warszawa Dwóch Powstań, opowieści o archiwalnych fotografiach, wykłady o Warszawie Leopolda Tyrmanda.
https://www.1944.pl/

8. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
Chociaż do 25 marca (póki co) nie będziemy mogli zobaczyć osobiście Łazienek, możemy po nich spacerować on-line. Poprzez #WIRTUALNYPRZEWODNIK w mediach społecznościowych dowiemy się co nieco o jednym z symboli Warszawy. „W najbliższych dniach na naszym profilu pokażemy historie i opowieści związane z tym miejscem, które być może, pozwolą, choć na chwilę zapomnieć o sami wiecie czym” – piszą pracownicy Łazienek.
I dotrzymują słowa! W wideo z wczoraj dowiadujemy się o tym, że „kwarantanna, kontrola granic i przepływu ludzi…. to wszystko było już w Warszawie, między innymi podczas panoszącej się po Europie epidemii dżumy. Ślady walki mieszkańców z chorobą do dziś znajdziecie w Łazienkach”.
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

9. MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE
Od poniedziałku Muzeum Archeologiczne w Biskupinie rozpoczęło akcję #wirtualnemuzeum. W jej ramach odbędą się m.in. audycje na żywo. – Pokażemy wszelkie zakamarki naszego muzeum, opowiadając przy tym ciekawe historie z przeszłości – informują muzealnicy. – W jej ramach będziemy zapraszać do wizyt u nas za pośrednictwem Internetu. Przewidujemy transmisje na żywo, audycje, udostępnimy wiele materiałów dotyczących naszej działalności.
http://www.biskupin.pl/

To tyle na dziś.Za kilka dni zaproponuje Wam wycieczki do znanych muzeów na świecie.

Życzę miłego zwiedzania,
Agata Łącka