Piknik Wiosenny na Rakowie – to była bardzo piękna sobota

piknik004Przyjemnie było patrzeć na radość dzieci i zadowolenie dorosłych mieszkańców Rakowa, którzy w sobotę 25.05.2013r. przyszli na Piknik Wiosenny zorganizowany przez Bursę Miejską i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie.

Spotkaliśmy się na skwerze przy ulicy Limanowskiego na Starym Rakowie. Były występy artystyczne, konkursy, zabawy dla dzieciaków. Jako poczęstunek przygotowaliśmy kiełbaski z grilla, lody, napoje i pyszne ciasta. Pogoda na szczęście dopisała i nie spadła ani kropla deszczu. Zabawa była naprawdę udana, a kiedy kończyliśmy imprezę, dzieci pytały, kiedy znowu przyjedziemy. I mamy taki zamiar…
Ruch na skwerze zaczął się już wcześnie rano. Najpierw część mieszkańców, w ramach Centrum Integracji Społecznej w Częstochowie, wysprzątała teren, na którym miał odbyć się Piknik. A później wkroczyliśmy my  –  szykowaliśmy stoiska, ustawialiśmy  scenę, zwoziliśmy dekoracje i kosze pełne smakołyków.  Mieszkańcy okolicznych bloków  zaciekawieni przyglądali się z okien, co też się u nich na podwórku dzieje. Dawno nie było tu takiego ruchu. Dzieci dopytywały, co szykujemy i widać było, że niecierpliwie czekają na piknikowe atrakcje. A kiedy pojawił się samochód z lodami,  nie odstępowały już  nas ani na krok.
Punktualnie o godz. 12.00 impreza została oficjalnie otwarta przez Dyrektorkę Bursy p203Miejskiej i jednocześnie Przewodniczącą Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka Panią Marię Kowaleczko-Miedzińską, a przede wszystkim Rakowiankę od pokoleń, która powitała wszystkich uczestników i gości oraz zaprosiła do wspólnej zabawy.
Nasz Piknik zaszczycił obecnością gość szczególny i także mieszkaniec Rakowa Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, który zebranym życzył dobrej zabawy i pogratulował organizatorom inicjatywy oraz z zainteresowaniem oglądał występy młodzieży. Znalazł też czas, aby swoim zwyczajem, porozmawiać z mieszkańcami „domów fabrycznych”.
Wśród honorowych gości Pikniku byli też: Pan Ryszard Stefaniak – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Pan Adrian Staroniek – Naczelnik Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw Społecznych UM,  Pan Dariusz Kapinos – Radny Miasta Częstochowy, Pan Grzegorz Sikora – Prezes  Zarządu Oddziału ZNP, Pan Witold Biel – Przedstawiciel NSZZ Solidarność Sekcji Oświaty, Pan Paweł Musiał -Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, p061Pani Barbara Jura – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20, Pan Dariusz Rataj – Dyrektor Zespołu Szkół im. B. Prusa, Pan Dariusz Ryś – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 oraz Pan Dariusz Janic – Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Częstochowa – Błeszno, Pani Jolanta Baron – Przedstawicielka  MOPS w Częstochowie, Pan Zbigniew Pietrzyk – Kierownik  Oddziału Eksploatacji ZGM  TBS przy ul. Łukasińskiego 26.
Po  krótkiej części oficjalnej zaczęła się plenerowa zabawa, którą ze sceny profesjonalnie prowadziły Panie Anna Dudzik-Orman i Małgorzata Janik, wychowawczynie z Bursy Miejskiej. Na scenie prezentowali się młodzi artyści. Był teatrzyk dla dzieci, monologi p221kabaretowe, występowali soliści i zespoły młodzieżowe. Niektóre z występów  objawiły prawdziwe talenty godne X-Factora czy innego telewizyjnego show. Gromkie brawa zbierała Orkiestra Dęta z Żytna, która dała dwa wspaniałe koncerty. W tym czasie na placu piknikowym trwała wyśmienita zabawa. Na stoisku plastycznym dzieci rysowały, wychowawczynie z Bursy i Świetlicy Socjoterapeutycznej Dziupla przy TKOPD zorganizowały kilka sympatycznych konkursów i pokaz techniki decoupage. Przy Wróżkach zebrała  się spora gromadka dzieciaków zaintrygowana niezwykłymi strojami i rekwizytami Pań, które podjęły się roli piknikowych czarodziejek. Długa kolejka chętnych ustawiła się w miejscu, gdzie toczyła się rywalizacja w tradycyjną „zośkę”, czyli rzucanie szmacianymi piłeczkami do celu, a nieco starsza młodzież zacięcie walczyła przy  stole do ping ponga. Było też losowanie niespodzianek i malowanie twarzy. Już po godzinie plac zapełnił się dzieciakami z pomalowanymi  buziami  i miło było patrzeć jak kotki, myszki i inne bajkowe postacie, śmiejąc się od ucha do ucha, podjadały pyszne kiełbaski, pączki i ciastka. Stoły były pełne smakołyków, którymi każdy był częstowany do woli. Początkowa nieśmiałość szybko gdzieś zniknęła i wszyscy świetnie się bawili. Aromat dymu z grilla unosił się nad placem, p054apetyczne  kiełbaski, które serwowali wszystkim chętnym panowie wychowawcy obsługujący piknikową  kuchnię, doskonale poprawiały humor.  Grill był cały czas oblegany, podobnie jak jedna  z większych atrakcji naszej imprezy: wóz strażacki, którym przyjechał zastęp strażaków  z Ochotniczej Straży Pożarnej na Błesznie. Przez kilka godzin dzieci oglądały błyszczący samochód, naciskały klaksony i syreny, a potem wóz pełen małych pasażerów wykonał kilka rund dookoła skweru. Frajda była  chyba większa niż zjedzenie kilku lodów naraz.  Po raz kolejny przekonaliśmy się, że na strażaków zawsze można liczyć.
Piknik na Rakowie zorganizowany w Dniu Matki obfitował w rodzinne atrakcje, zarówno dla najmłodszych, jak i tych całkiem dorosłych Rakowian. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że impreza naprawdę się udała. Atmosfera była serdeczna, a potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że publiczność wspólnie z wykonawcami śpiewała znane piosenki, a nawet poprosiła o mikrofon dla jednego z mieszkańców. Pan Sławek Warzecha, znany w dzielnicy z talentu muzycznego, grając na gitarze pięknie zaśpiewał balladę o miłości, a później zachęcony sukcesem wykonał jeszcze kilka innych piosenek. Pięknie zaśpiewała też utalentowana Sylwia Borkowska, a pan Zbyszek zadeklamował dwa wiersze swego autorstwa oraz zaśpiewał.
Imprezie towarzyszyła akcja rozdawania odzieży mieszkańcom Starego Rakowa. W placówkach Bursy przeprowadziliśmy wcześniej zbiórkę i zgromadziliśmy pokaźną  ilość  ubrań i nowych butów.
Piknik zorganizowali pracownicy i wychowankowie Bursy Miejskiej oraz członkowie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie przy pomocy wielu ludzi dobrej woli, firm i instytucji, które bezinteresownie wsparły inicjatywę.

Wszystkim, którzy  pomogli w przygotowaniu I Wiosennego Pikniku serdecznie dziękujemy.

Fotorelacja z Pikniku Wiosennego:

piknik005