Tym razem pojechaliśmy do Kielc

08828x
Wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa – Dżesika Małczak, Monika Morka i Łukasz Wolny – pojechali z podopiecznymi Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dziupla”  i opiekunami na wycieczkę do Kielc.
Po drodze zatrzymaliśmy się w Tokarni. W tej malowniczej miejscowości znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny.
Celem działania muzeum jest gromadzenie, ochrona i udostępnienie zabytków kultury ludowej z różnych subregionów Kielecczyzny i okolic. Skansen zajmuje obszar 65 hektarów – to ogromny teren pięknie położony w Dolinie Czarnej Nidy. Można obejrzeć wspaniały, oryginalny dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa, organistówkę z Bielin, dzwonnicę z Kazimierzy Wielkiej, piękne wiatraki, spichlerze, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty wyposażone są w typowe meble i narzędzia codziennego użytku.
Skansen to kopalnia wiedzy o życiu naszych przodków. To także atrakcyjne miejsce na spacery, na aranżacje sesji zdjęciowych czy organizowanie przyjęć i różnych uroczystości w zabytkowych obiektach.
muzeum_zabawekNastępnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. To największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Jest tam kilka tysięcy eksponatów. Można obejrzeć lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samolotów, samochodów, statków, kolejki elektryczne. Podczas zwiedzania można się także pobawić, pomalować i przebierać za różne bajkowe postacie. Dodatkową atrakcją  jest Świętokrzyska Baba Jaga, która codziennie o godz. 12.00 wylatuje z wieży zegarowej muzeum.
Po zwiedzaniu zjedliśmy smaczny obiad i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Częstochowy.
To był niezwykle udany dzień.

Anna Dudzik-Orman