Nasza Niepodległa Ojczyzna

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstań narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.

Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

hist-pilsudski_750_563_80

Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego, a marszałkowi 12.11.1918 Rada Regencyjna powierzyła misję tworzenia rządu.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. W latach 1939-1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

indexGłówne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego  Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.

W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece                i pochody, a w kościołach odprawiane są msze w intencji Ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989 r. co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości.

Anna Orman

 

Exact Systems Norwid Częstochowa vs TKKF Czarni Katowice

mecz (11)Nasi chłopcy z placówki przy ulicy Legionów w dniu 06.11.2013 o godzinie 18:00 w hali sportowej Zespołu Szkół im. C.K. Norwida rozegrali wspaniały mecz z drużyną TKKF Czarni Katowice.
Spisali się świetnie wygrywając 3:0
Przez cały mecz zagrzewały ich do walki koleżanki przy aktywnym udziale Pani Dyrektor Marii Kowaleczko – Miedzińskiej oraz Pani Pedagog Justyny Klejny.

Gratulujemy chłopakom i liczymy na kolejne wygrane.

Poniżej galeria zdjęć:

Czytaj dalej

Pamięć o tych, którzy odeszli

  • A,11,Przed Świętem Zmarłych młodzież   z placówki Bursy Miejskiej przy ul. Kościuszki 8 udała  się pod opieką wychowawczyni Janiny Trzewiczek na cmentarz przy ul. św. Rocha,  aby oddać cześć pamięci zmarłym. Wspólnie  z uczniami  I  LO oraz Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Liceum im .J. Słowackiego wychowankowie zatroszczyli się o nagrobki   i miejsca pochowku nauczycieli i pracowników  l LO, poetki Haliny Poświatowskiej – uczennicy „Słowackiego”, harcerzy, powstańców z 1863 roku, żołnierzy z I i II wojny światowej.Wykonano prace porządkowe, złożono kwiaty, zapłonęły znicze.To dla nas tak niewiele, a jednak wystarczy, aby nie zaginęła pamięć  o tych ludziach. Człowiek żyje tak długo, dopóki żyje pamięć o nim.                              Te odwiedziny na cmentarzu były wspaniałą  lekcja wychowawczą , uczącą szacunku dla zmarłych.

Spełniło się marzenie Oliwki

 

Oliwka wsród kartek i prezentów

Oliwka wśród kartek i prezentów

Ponad pół miliona kartek urodzinowych dostała 6-letnia Oliwia z Zielonej Góry. Kartki, które wysłaliśmy z pewnością pomogły w walce z chorobą i odwróciły jej uwagę od codziennych zmagań.     Serdeczne podziękowania  dla wszystkich, którzy włączyli się     do akcji.                                        Jolanta Mielczarek                            Zbigniew Dróbka                              Dawid Patyk

Wizyta na cmentarzu żydowskim

Zapomniany cmentarz żydowski w Częstochowie, będący śladem obecności licznej grupy ludności żydowskiej zamieszkującej niegdyś tutejsze okolice jest jednym z największych kirkutów (cmentarzy) w Polsce. Został założony w 1799 roku poza ówczesnymi granicami miasta, na prawym brzegu rzeki Warty, w pobliżu wsi Kucelin.
Niewątpliwie jest to jedno z najciekawszych i przesyconych niezwykłą atmosferą miejsc w naszym mieście. Lokalizacja cmentarza w okolicy Zawodzie – Dąbie , w sąsiedztwie placówki Bursy przy ulicy Legionów, umożliwiła młodzieży odwiedzenie tego malowniczego miejsca w dniu 29.10.2013r. Zgodnie z żydowską tradycją wychowankowie złożyli kamienie na płytach grobowców upamiętniających rozstrzelanych w 1943 roku mieszkańców getta oraz poległych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej.          Głośno wymawiając imiona tych, którzy odeszli, zgodnie z Jad wa-Szem – ( termin oznaczający „miejsce i imię wieczyste i niezniszczalne) młodzież uczciła ofiary holokaustu.

                Małgorzata Janik

1458-Cmentarz-zydowski

Poznajemy Częstochowę:Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza

droga krzyzowa 2        W dniu 6 listopada młodzież z placówki Bursy Miejskiej przy ulicy Kościuszki udała się na wycieczkę. Organizatorki Jolanta Mielczarek i Elżbieta Strączyńska zachęciły młodzież do pójścia na Jasną Górę i obejrzenia Golgoty Jasnogórskiej autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Motyw Męki Pańskiej jest znany z wielu realizacji artystycznych, ale Golgota Jasnogórska  jest niezwykła. To dzieło częstochowskiego artysty złożone w hołdzie rodzinnemu miastu. W opinii wielu znawców – to opowieść o samotności, pełna niezwykłych odniesień i symboliki. Znany w kulturze chrześcijańskiej obraz drogi krzyżowej jawi  się   w zupełnie nowej scenerii. Jerzy Duda-Gracz, wnikliwy obserwator i moralizator, obnaża ludzkie wady: głupotę i nietolerancję, zakłamanie i  chamstwo. To świat,  w którym człowiek nie znajduje godnego miejsca. „Golgota jest tu  i teraz” powiedział kiedyś artysta.

Młodzież z zainteresowaniem obejrzała cykl obrazów – mamy nadzieję, że ta wycieczka skłoniła wychowanków do refleksji i zadumy.

Pamięć o grobach żołnierzy

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW poniedziałek 28 października wychowankowie placówek Bursy Miejskiej przy ul.Jasnogórskiej i przy ul. Nowowiejskiego wraz z wychowawcami wspólnie udali się na Cmentarz  św. Rocha. Młodzież uporządkowała najbardziej zaniedbane żołnierskie mogiły i zapaliła na nich znicze, aby oddać hołd tym, którzy polegli broniąc naszego miasta i Ojczyzny.