Z wizytą w schronisku

Psy i koty oswojone  przez człowieka często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone.  Bywa i tak, że przywiązane są łańcuchem i czekają na miskę, która może się nie pojawić. Taki jest los wielu zwierząt.
Po raz kolejny wychowankowie
z Bursy przy ul. Nowowiejskiego, Jasnogórskiej i Legionów zaangażowali się w pomoc dla bezdomnych zwierząt i wsparli schronisko przy ul. Gilowej w Częstochowie. Koordynatorami akcji pod hasłem „Pomagamy bezdomnym zwierzętom” byli wychowawcy:
-w placówce przy ul. Nowowiejskiego: p. J.  Sajewska i p. M.  Wagner
-w placówce przy ul. Jasnogórskiej: p. A. Lubczyńska i p. B Siwek
-w placówce przy ul. Legionów: p. A. Łącka i p. J. Gołda.
Zebrane artykuły dla czworonożnych przyjaciół zostały przekazane 29 listopada podczas wizyty w schronisku. Pani A. Kwapień- lekarz weterynarii oprowadziła wychowanków i zapoznała ze specyfiką pracy schroniska, jego problemami  i potrzebami. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda opieka nad zwierzętami, procedura adopcyjna i jakie należy spełnić wymagania, aby zostać wolontariuszem. Uświadomiła, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek, że to żywe istoty, z których nie można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Zwierzęta, które trafiają do schroniska przechodzą badanie weterynaryjne i obowiązkowa kwarantannę i są również szczepione. Przekonaliśmy się raz jeszcze, jak bardzo miłość i prawdziwy dom są potrzebny zwierzętom.  Psiaki i kociaki zza metalowych krat patrzyły błagalnym wzrokiem, domagały się pogłaskania, każdy pragnął bliskości człowieka. Widok ten wywołał na wielu twarzach smutek i wzruszenie. Mimo chłodu na dworze wizyta ta przyniosła wiele pozytywnych emocji, a wdzięczność w oczach psiaków była bezcenna. Dziękujemy naszym wychowankom za chęć niesienia bezinteresownej pomocy i za ich dobra wolę. Niewielki gest jednego serca może uszczęśliwić więcej niż jedno serce.

Joannna Sajewska i Mariola Wagner Czytaj dalej

Trening pamięci

W  Bursie Miejskiej przy ulicy Legionów odbywają się zajęcia z cyklu: „Trening pamięci”.  Zajęcia skierowane są do  młodzieży pragnącej świadomie podnosić efektywność własnej pracy umysłowej.  Pozwalają na opanowanie technik szybkiego uczenia się, wyćwiczenie koncentracji i podzielności uwagi, rozwój pamięci krótkotrwałej oraz  łatwość pamięciowego przyswajania materiału.

Na pierwszych  zajęciach młodzież miała możliwość zapoznania się z tematyką i zakresem materiału przewidzianego na zajęcia. Zainteresowani otrzymali materiały pomocnicze i ćwiczeniowe, przybliżające treści realizowane podczas zajęć. Podczas kolejnego spotkania młodzież ćwiczyła technikę tworzenia tzw.  map myśli, na początku na prostych zagadnieniach, np. „Mój harmonogram na tydzień”. „Mój plan na zdanie biologii” itp.

Mapy myśli pozwalają na przedstawienie na kartce papieru właśnie tych skojarzeń, które pozwalają na szybkie i trwałe zapamiętywanie istotnych informacji. Jest to nowy sposób notowania, skuteczniejszy i efektywniejszy od tradycyjnych, klasycznych notatek.

Na kolejnych zajęciach spróbujemy zająć się mapowaniem bardziej skomplikowanych zagadnień.

Organizatorzy zajęć: Sylwia Błaszczyk, Aleksandra Mikuta.

Czytaj dalej

Mikołajki dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej „AMICUS”

W dniu 5 grudnia po raz kolejny odwiedziły nas dzieci  z placówki „ Amicus”. Nasi wychowankowie  wraz z wychowawcami przygotowali dla nich Spotkanie Mikołajkowe. Na początku  odbył się  turniej mikołajkowy w którym udział brali zarówno wychowankowie  naszej Bursy, jak i nasi zaproszeni przyjaciele. Po zaciętej rywalizacji wszyscy zasiedliśmy przy wspólnym stole, na którym nie zabrakło ulubionych łakoci dzieci. Podczas wesołych rozmów i delektowania się poczęstunkiem  niespodziewanie odwiedził nas Święty Mikołaj, który rozdał prezenty i pozwolił na pamiątkowe zdjęcia  z jego szacowną osobą. Spotkanie przebiegało w tak miłej i rodzinnej atmosferze, że trudno było nam się rozstać.

Katarzyna Jurczyk-Zjawińska

Katarzyna Mitchell

oraz gość specjalny   Mikołaj – Zbigniew Zajączkowski. Czytaj dalej