„100 Świec na 100 lat Odzyskania Niepodległości”

    Uroczysta Wieczornica upamiętniająca obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbyła się w środę 14 listopada w Bursie Miejskiej przy ul. Nowowiejskiego.
Hasło przewodnie „100 Świec na 100 lat Odzyskania Niepodległości” stało się
dla uczestników spotkania pretekstem
do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Podczas Wieczornicy usłyszeliśmy między innymi takie utwory jak: Rozkwitały pąki białych róż, Dziś do ciebie przyjść
nie mogę, Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie, Mury. Szczególnie ważnym akcentem spotkania było odśpiewanie przez wszystkich uczestników na stojąco Roty.
Prowadzący spotkanie wychowankowie  przypomnieli  ważne wydarzenia dotyczące dziejów naszej ojczyzny na przestrzeni wieku.
Wieczornica ta była okazją do wspólnego świętowania wolności i uczczenia pamięci osób, które o tę wolność walczyły.

Barbara Siwek, Sylwia Błaszczyk i Małgorzata Gorzelak

 

Czytaj dalej

Wieczornica z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Klęska wszystkich zaborców w I wojnie światowej sprawiła, że nasz kraj po 123 latach niewoli w końcu stał się suwerenny.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Marszałkowi Piłsudskiemu władzę cywilną i wojskową, a następnego dnia powierzyła misję utworzenia rządu. Rada Regencyjna zakończyła swoją działalność i wydając oświadczenie do Józefa Piłsudskiego, orzekła: „od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem Narodu Polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu”.

Obchodzone od lat 30. Święto Niepodległości, po kilkudziesięciu latach przerwy, przywrócono po 1989 roku.

Dzień 11 listopada został uczczony również w Bursie przy ul. Jasnogórskiej. W dniu 13.11.2018r. została zorganizowana  wieczornica, która rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem naszego Hymnu Narodowego (wszystkie zwrotki) z towarzyszeniem pianina, na którym grał nasz bursowy wirtuoz. Następnie młodzież została zapoznana
z wiadomościami na temat obchodzonej rocznicy i wreszcie wspólnie śpiewała pieśni patriotyczne, związane z naszą historią posiłkując się tekstami prezentowanymi na ekranie telewizora przy akompaniamencie pianina i gitary. Za ten wzruszający wieczór  – wspólne śpiewanie i piękny akompaniament – dziękują wszystkim organizatorki spotkania: Dorota Kierat i Aneta Lubczyńska.

Czytaj dalej

Wielki Konkurs wiedzy o Niepodległej już za nami

    W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Odzyskania
przez Polskę Niepodległości. Aby uczcić ten jubileusz, nasza Bursa przeprowadziła Konkurs Wiedzy
o Niepodległej, który składał się z dwóch etapów.
Pierwszy etap eliminacyjny został przeprowadzony
we wszystkich placówkach Bursy . W ten sposób wyłoniono drużyny, które rywalizowały 07.11. 2018 r.
w Wielkim Finale, w placówce przy ulicy Nowowiejskiego.

W skład jury konkursu finałowego weszli zaproszeni goście: p. Dyrektor Maria Kowaleczko-Miedzińska, która została Przewodniczącą Jury, p. Wicedyrektor
Renata Dudek, p. Kierownik Joanna Sajewska i p. Pedagog Justyna Kleiny-Czubak. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała sędzia główny p. Małgorzata Palacz, której pomagali wychowankowie naszej placówki. Prowadzącymi uroczystość byli wychowawca Jacek Gołda i wychowanka Natalia, która wyjaśniała zawiłości i meandry polskiej historii.

Finał rozgrywano w formie drużynowej, składał się z sześciu rund. Trzy rundy pytań testowych i trzy rundy, w których wykorzystano prezentacje multimedialne.

Od pierwszej rundy rywalizacja była bardzo wyrównana i stojąca na wysokim poziomie. Młodzież wykazała się doskonałą znajomością tematu. O zwycięstwie zadecydowała ostatnia konkurencja „Jaka to melodia?”. Wychowankowie musieli odgadnąć tytuły piosenek wojskowych z okresu I Wojny Światowej i walk o Niepodległość. Emocje sięgnęły zenitu, co uwidoczniło się w spontanicznym śpiewie uczestników konkursu.

W sympatycznej i wesołej atmosferze p. Dyrektor ogłosiła wyniki konkursu.

Pierwsze miejsce zajęli wychowankowie z placówki przy ulicy Nowowiejskiego (najbardziej rozśpiewana ekipa), drugie miejsce wychowankowie z placówki
przy ulicy Jasnogórskiej, trzecie – z placówki przy ulicy Legionów, a czwarte –
z placówki przy ulicy Prusa.

Dyrektor złożyła wszystkim uczestnikom gratulacje i wręczyła nagrody, po czym wszyscy obecni stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Następne będzie za sto lat…

 Jacek Gołda

 

Czytaj dalej

100-lecie Naszej Niepodległej…

 Z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, bardzo serdecznie zachęcamy wszystkich wychowanków i pracowników Bursy, do wywieszenia polskiej flagi w swoich domach.

 

 

11 XI 2018 roku o godzinie 12:00 będziemy mieli także okazję zaśpiewać wspólnie (w wielomilionowym chórze) Mazurka Dąbrowskiego.

Zróbmy to. Bądźmy razem, albowiem mamy powody do dumy, że jesteśmy Polakami.

 

Zespół redakcyjny wraz z opiekunem Anną Dudzik-Orman

 

Pamiętamy…

1 listopada obchodziliśmy Święto Zmarłych.  W tym roku  wychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Legionów odwiedzili cmentarz na Rakowie. Znajduje się tu mogiła zbiorowa żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych w latach 1945-56 przez Urząd Bezpieczeństwa. Młodzież zapaliła symboliczne znicze. Wychowawcy – p. Adam i p. Beata udzielili im także krótkiej lekcji historii, przybliżając okoliczności śmierci żołnierzy AK. Pamiętajmy o tych, którzy za wolną dziś ojczyznę nie wahali się oddać tego, co najcenniejsze – własnego życia.

Czytaj dalej

Znamy już termin Turnieju o Mistrzostwo Bursy Miejskiej w Częstochowie w Ping Ponga

 

   tenis2 Bursa przy ul. Prusa zaprasza koleżanki i kolegów  ze wszystkich placówek na Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Bursy Miejskiej w Częstochowie.Turniej będzie się odbywał osobno w kategorii dziewcząt oraz chłopców. Prosimy, aby każda placówka wystawiła po trzech reprezentantów w danej kategorii. Turniej odbędzie się dnia 19.11.2018 r. o godzinie 17.00. Prosimy wychowawców poszczególnych burs o potwierdzenie przybycia do dnia 15.11.2018 r.   

Na Turniej zapraszają:

Anna Dudzik Orman, Ewa Iskra, Przemysław Świąć

Znamy już laureatów Turnieju Tenisa Stołowego w Bursie przy ul. Prusa

Galeria

W tej galerii znajduje się 6 zdjęć.

  Na przełomie października i  listopada odbywał się Turniej Tenisa Stołowego Chłopców w Bursie przy ul. Prusa. W finale turnieju, który odbył się 6 listopada wzięło udział czterech najlepszych uczestników konkursu.Najlepszym zawodnikiem okazał się Adrian, który pokonał  w meczu o … Czytaj dalej

  Nasza pamięć

     „…Umarłych wieczność dotąd trwa,                                            dokąd pamięcią im się płaci…”                                                                   W. Szymborska

 Już od pięciu lat w te jesienne dni, tak przepojone zadumą nad sensem życia i przemijania, wychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej, pod opieką wychowawczyni Anety Lubczyńskiej, udają się pod tablicę upamiętniającą tragiczną śmierć 10 mieszkańców Częstochowy, rozstrzelanych w dniu 01.11.1943 roku przez niemieckiego okupanta przy ul. Łódzkiej. Dnia 27.10.2018 roku wychowankowie posprzątali zeschłe liście, zapalili znicze i złożyli kwiaty na płycie pomnika. Młodzież dowiedziała się, że pomordowani częstochowianie – ofiary hitlerowskiego terroru zostali pochowani na cmentarzu św. Rocha w wojennym grobie zbiorowym.

 

Czytaj dalej