VI spotkanie MRB

Serdecznie zapraszam przedstawicieli z każdej placówki Bursy Miejskiej na spotkanie MRB. Spotkanie odbędzie się 22 maja (środa), w placówce
przy ul. Nowowiejskiego 11a
o godz. 17.00.
Zapraszam.

Justyna Klejny – Czubak

VII Piknik Wiosenny 18.05.2019r.

18.05.2019r. po raz siódmy spotkaliśmy się na Pikniku Wiosennym dla mieszkańców Rakowa, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Tradycyjnie Impreza została zorganizowana przez Bursę Miejską w Częstochowie oraz Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. Już po raz czwarty otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony I LO im. Juliusza Słowackiego, którego uczniowie przygotowali wiele występów.

I tym razem nie zabrakło dobrych ludzi, którzy wsparli nas w organizacji VII Pikniku. Cieszymy się bardzo i jednocześnie dziękujemy Sponsorom, którzy nie odmówili, gdy prosiliśmy ich o pomoc.

Niezastąpieni w organizacji Imprezy byli sami Mieszkańcy ul. Limanowskiego, którzy pod kierunkiem Pani Ewy Pietralik przygotowali teren oraz pomagali w rozstawianiu i składaniu stoisk.

Tradycyjnie występ Orkiestry Dętej z IX LO im. C.K. Norwida, kierowanej przez kapelmistrza – Pana Marka Piątka rozpoczął nasz Piknik.

Tuż po tym występie Pan Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i Dyrektor Bursy Miejskiej, Pani Maria Kowaleczko – Miedzińska wraz z zaproszonymi gośćmi dokonali uroczystego otwarcia VII Pikniku Wiosennego.

 

 

Czytaj dalej

Łatwe, a jednak trudne…

KONKURS ORTOGRAFICZNY.

Konkurs Ortograficzny przygotowany przez wychowawców Bursy przy ulicy Legionów w dniu 16 maja pozwolił zmierzyć się młodzieży z trudną polską pisownią. Wychowankowie na ogół niechętnie podejmują się tego rodzaju zadań w swoim czasie wolnym, ale i tak zgromadziło się ponad dziesięć osób .Najpierw więc przygotowanie i wydrukowanie potrzebnych materiałów, przysposobienie sali, by nadać spotkaniu uroczysty charakter, wszak chodzi o język polski. Tym razem nie było dyktanda ani grupowej rywalizacji, każdy zmierzył się sam ze swoją wiedzą, wysondował braki w edukacji, sprawdził poziom kompetencji językowych, bo po zakończeniu każdego ćwiczenia była możliwość skontrolowania własnych wyników . W pierwszej turze trzeba było wskazać na pisownię łączną lub rozdzielną w podanych wyrażenia. Typowe polskie pułapki i nigdy dość ich powtarzania. W drugim- poprawić, a właściwie tylko wskazać błędy ortograficzne w podanym tekście i zaznaczyć je zamaszyście, jak zniecierpliwiony nauczyciel. To też sposób na zbadanie własnej pamięci wzrokowej, bo kto dziś czyta. Tak to młodzież sprawdzała „ klasówkę”. Na koniec zabawa: odcyfrować polskie przysłowia z podanych spółgłosek, tak:  „ N z grsk, n z ptrszk”. I tu dopiero konsternacja, wszyscy głośno syczą, szeleszczą, bo taka jest piękna polska mowa, a porzekadeł, złotych myśli, aforyzmów- nie pamiętamy i nie słyszymy melodii języka. „Niby łatwe, a trudne”- konkluzja dzieci , już mocno wreszcie zainteresowanych uzyskanymi rezultatami . Wygrana małą przewagą punktów? Nie. Duże rozbieżności w punktacji przy poszczególnych poleceniach: od 2 do 7 punktów  na 13 możliwych, od 3 do 10 na 11 itd… Zwycięzcy, w kolejności: Weronika , Arkadiusz i Szymon. Gratulujemy, a w nagrodę pyszne czekolady.

Zajęcia zrealizowały: B. Jakóbczak i J. Mielczarek

Czytaj dalej

Informacja na temat remontu w placówce BM przy ul. Prusa 20

Polecany

Informuję, że od dnia 22.05.2019r. (środa) w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Prusa 20 rozpocznie się remont polegający na dostosowaniu placówki do wymogów przepisów przeciwpożarowych.

Prace remontowe mogą powodować niedogodności m.in. w postaci hałasu oraz unoszenia się pyłu. Konieczne będzie czasowe przekwaterowanie do innych pokoi, aby osoby pozostające w placówce nie przebywały na piętrach remontowanych.

Informuję też o możliwości zakwaterowania w innych placówkach Bursy Miejskiej, tych wychowanków, którym będą przeszkadzać niedogodności związane z remontem.

W powyższych sprawach należy zwracać się do Kierowniczki p. Joanny Sajewskiej.

W okresie remontu ograniczenia dotyczyć będą wynajmów w BM na ul. Prusa.

Za powstałe przejściowe utrudnienia przepraszamy!

mgr Maria Kowaleczko – Miedzińska
Dyrektor Bursy Miejskiej w Częstochowie

Fotorelacja z VII Pikniku Wiosennego w dn. 18.05.2019r.

Już za nami jest VII Piknik Wiosenny dla Mieszkańców Rakowa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Pana Krzysztofa Matyjaszczyka, organizowany przez Bursę Miejską i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka oraz przy ogromnym wsparciu I LO im. Juliusza Słowackiego.

W  piękną, słoneczną sobotę 18.05.2019r. po raz siódmy spotkaliśmy się na osiedlu przy ul. Limanowskiego. Jak co roku zabawa była wspaniała. Szczegółową relację zamieścimy wkrótce, ale już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Pikniku.

 

Czytaj dalej

Bądźmy świadomi – zajęcia dotyczące przeciwdziałania uzależnieniom

W dniu 14.05.2019 r. o godz.18.30 przy ul. Jasnogórskiej odbyły się zajęcia dotyczące powstawania mechanizmów uzależnień oraz uzależnienia od Internetu i gier komputerowych, przeprowadzone przez wychowawcę – Marzenę Bąk.

Wszelakie uzależnienia są plagą dzisiejszych czasów. Jednym
z najnowszych jest uzależnienie
od Internetu oraz gier komputerowych. W dobie dzisiejszej cywilizacji wszelakie media
są dostępne na wyciągnięcie ręki, tym bardziej dla młodzieży, która bardzo szybko opanowuje wszelakie nowinki techniczne. Dzieci i młodzież są bardzo podatne na nowy
i „inny” świat. W razie jakichś problemów wybierają świat wirtualny, który jest „ekscytujący i bezproblemowy”, zamiast zmierzyć się z problemami świata „realnego”.

Czytaj dalej