Wojna oczami poetów.

1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II Wojna Światowa. Działania wojenne swoim zasięgiem ogarnęły  Europę, Azję , Afrykę. Według różnych szacunków wojna pochłonęła od 50 do 78 milionów istnień.

W tym roku 1 września obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Z tej okazji 30 września w placówce przy ul Jasnogórskiej młodzież została zaproszona  na wyjątkową wieczornicę – „Wojna oczami poetów”. To widowisko  słowno-muzyczne, na które składały się wiersze i kompozycje muzyczne obrazujące grozę wojny, i atmosferę tamtych dni.. Zaprezentowane utwory ukazały wszystko, co zdarzyło się przez 5 lat wojny: walkę o przetrwanie, lęk i rozpacz, bezsilny gniew ludzi, którym odebrano prawo do normalnego życia, ale równocześnie heroizm Polaków i bestialstwo okupantów, którzy dążyli do eksterminacji ludności.

Wieczornicę przygotowali p. G. Pydzińska i p. J. Gołda, a interpretację wierszy poetów czasu wojny oraz poetów współczesnych zaprezentowali wychowankowie: Maja , Oliwia i Rafał.  Nad oprawą muzyczną czuwał Piotr. Młodzież w ciszy i skupieniu wsłuchiwała się w dźwięki płynące ze sceny.

Wieczornicę zakończyła salwa braw.

Czytaj dalej

KLUB SYMPATYKÓW PIŁKI SIATKOWEJ

Sezon siatkarski rozpoczęty. Dziś wychowankowie Bursy Miejskiej grający w barwach KS Norwid Częstochowa rozpoczęli rywalizację w kategorii juniora.  Nasi zawodnicy bardzo dobrze rozpoczęli swój sezon. W pierwszym spotkaniu na własnym parkiecie pokonali drużynę  ANBUD MKS Będzin 3:0. Najciekawszy 3 set zakończył się wynikiem 37:35 dla Norwida. Pierwszy mecz zgromadził również dużą liczbę kibiców. Na trybunach zasiedli koledzy i koleżanki z Bursy, bliscy znajomi a także rodzice i rodzeństwo. Na hali przy jasnogórskiej można było spotkać również naszych byłych wychowanków. Poniżej jak zwykle kilka fotografii z tego spotkania na których możemy zobaczyć naszych wychowanków w siatkarskich akcjach. foto: wychowawca Adam.

Czytaj dalej