Podsumowanie roku 2019 w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Prusa

Rok kalendarzowy 2019 w Bursie Miejskiej obfitował w  wiele działań zmierzających do poprawy warunków zamieszkiwania
w placówce oraz do poprawy bezpieczeństwa.

Z środków wypracowanych
przez BM oraz przekazanych przez organ prowadzący wykonano niezbędne remonty oraz dokonano zakupów, celem doposażenia pokoi wychowanków oraz stanowisk pracy.

 • Zakupiono 30 tapczanów do pokoi wychowanków;
 • Zakupiono 73 biurka do pokoi wychowanków;
 • Zakupiono 65 kompletów pościeli (poduszki, kołdry i pościel);
 • Zamontowano 100 rolet okiennych w pokojach wychowanków;
 • Doposażono kuchnię w patelnię elektryczną;
 • Doposażono pralnię w pralkę przemysłową;
 • Zakupiono drukarkę oraz niszczarkę do sekretariatu;
 • Zakupiono aparat fotograficzny oraz kolumnę;
 • Zakupiono 2 gabloty na klucze;

Wyremontowanych zostało 7 pokoi wychowanków przez konserwatora.

W grudniu 2019 roku rozpoczęto remont łazienki na III piętrze, a do użytkowania
przez wychowanków oddano ją w styczniu 2020 roku.

Realizując zalecenia Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzono remont, mający
na celu przystosowanie placówki do wymogów ppoż.:

 • Wyposażono placówkę w 25 hydrantów;
 • Drzwi ppoż.;
 • Wykonano bruzdowanie ścian pod kable;
 • Wykonano bruzdowanie ścian pod pozostałe kable;
 • Remont i malowanie pokoi wychowanków;
 • Malowanie wszystkich sufitów w placówce.

Dzięki prowadzonemu wynajmowi pokoi uzyskaliśmy dodatkowe środki finansowe, które przeznaczamy na ciągłe podwyższanie standardów.

Zmiany, zmiany , zmiany…

Bursa Miejska to przede wszystkim młodzież. Dlatego pisząc o placówce
przy ul. Jasnogórskiej zawsze skupiamy się na wydarzeniach związanych z naszymi wychowankami. Dzisiaj odbiegniemy nieco od tego schematu. Napiszemy o tym, co zmieniło się u nas w ostatnim roku. Jest to oczywiście związane z naszymi mieszkańcami, ale w nieco inny sposób. To, o czym wspomnimy, powoduje że podniósł się standard zamieszkania w naszej placówce. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że stale prowadzimy wynajem pokoi, a pozyskane środki przeznaczane są na potrzeby naszej Bursy.

Na początku 2019 r. w placówce wykonaliśmy prace, które zwiększyły ilość miejsc noclegowych z 88 do 109. Było to bardzo ważne, ponieważ wszyscy wiedzieli, że do Bursy Miejskiej będzie się chciała dostać większa ilość wychowanków, ze względu na „podwójny” rocznik. Pomalowaliśmy 9 pokoi, do których dostawiono meble, w tym tapczany, krzesła, słupki, biurka, szafy. Zakupiliśmy 50 kołder i 60 poduszek. Przeprowadziliśmy też remont łazienki. W jadalni znalazł się narożnik dla wszystkich tych, którzy chcą oglądać zmagania kolegów grających w ping – ponga, „piłkarzyki” i bilard. Po to, aby naszym wychowankom ułatwić życie, do aneksu kuchennego trafiła nowa mikrofalówka, z której od razu młodzież chętnie zaczęła korzystać. Pozytywne zmiany zaszły również w pomieszczeniach kuchennych, do których wstawiono nowe meble, dwie kuchnie gazowe, patelnię elektryczną, dwa nierdzewne zlewozmywaki. Zakupiono też nowe garnki, pojemniki przeznaczone do przechowywania żywności, oraz inne drobne artykuły gospodarstwa domowego.

Jak więc widzicie w minionym roku w naszej placówce dużo się działo!

Turniej w bilarda przy ul. Legionów dobiegł końca

Ze względu na duże zainteresowanie rozgrywki trwały kilkanaście dni. W wydarzeniu uczestniczyli zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Zmagania młodzieży były bardzo emocjonujące, nie brakowało rywalizacji, przyjaznej atmosfery oraz poczucia humoru. Największe gratulacje powędrowały do Zuzi i Michała. Wszystkim zawodnikom którzy uplasowali się na kolejnych miejscach – Kasandrze, Wanesie, Albertowi, Michałowi i Kacprowi gratulujemy!.

Organizatorzy: Zbigniew Dróbka i Sylwia Błaszczyk.

Czytaj dalej

Turniej Wiedzy o Częstochowie.

30 stycznia w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów w ramach zajęć otwartych został przeprowadzony, kolejny już, VIII Turniej Wiedzy o Częstochowie. Pani kierownik Barbara Leś przywitała wychowawców, wychowanków
oraz drużyny uczestniczące w zajęciach życząc im dobrej zabawy i samych poprawnych odpowiedzi. W konkursie wzięło udział 5 drużyn które miały za zadanie w części pierwszej odpowiedzieć na pytania przedstawione na przygotowanej prezentacji. Część druga polegała na opisie charakterystycznych miejsc związanych z Częstochową, a część trzecia stanowiła pytania otwarte. Nad punktacją i przebiegiem całego konkursu czuwała prowadząca Kasia i Julia. Zwycięzcy z z rąk pani kierownik otrzymali koszulki siatkarskie ufundowane przez Klub Piłki Siatkowej AZS 2020 oraz książki o tematyce turystycznej ufundowane przez organizatorów zajęć. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne gadżety z logo naszego miasta. Zwycięzcy turnieju Zuzia I Kasandra będą reprezentować naszą placówkę na turnieju międzyplacówkowym. Zajęcia jak co roku przygotowali wychowawcy Adam i Zbigniew.

Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Po przerwie świątecznej i feriach zimowych ponownie odwiedziliśmy naszych kolegów na siatkarskich parkietach. Okazja była wyborna, bo nasi wychowankowie w barwach AZS 2020 i KS Norwid walczyli o awans do Mistrzostw Śląska Juniorów. W trzydniowym turnieju nasze obie drużyny pokonały rywali z Zawiercia i Jaworzna, tym samym uzyskując awans do turnieju finałowego. Ostatnim spotkaniem tych rozgrywek był pojedynek Norwida i AZS-u który decydował o pierwszym miejscu w grupie. Po wyrównanej walce lepsza okazała się drużyna AZS 2020 pokonując kolegów z Norwida 3:0. Miłym akcentem tych rozgrywek był fakt, że obie częstochowskie drużyny miały swoich wiernych kibiców, którzy towarzyszyli im przez wszystkie dni rozgrywek. Na trybunach pojawili się oczywiście koleżanki i koledzy z Bursy Miejskiej, a także liczna grupa rodziców naszych wychowanków. Poniżej kilka fotek z tego turnieju autorstwa wychowawcy Adama.

Czytaj dalej

Kalendarium- Luty 2020

pixabay.com

W lutym proponujemy zwrócić uwagę na następujące daty:

2 II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Matki Boskiej Gromnicznej

3 II Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

8 II Dzień Bezpiecznego Internetu

11 II Światowy Dzień Chorych

pl.pngfree.com

14 II Dzień Zakochanych

20 II Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Tłusty Czwartek

 21 II Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

22 II Dzień Ofiar Przestępstw. Ostatnia sobota karnawału

23 II Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

25 II Ostatki

26 II Popielec

Wszystkim lutowym jubilatom i solenizantom przesyłamy najpiękniejsze życzenia

pixabay.com

Zespół redakcyjny z opiekunem