III Piknik Wiosenny dla mieszkańców Rakowa 23.05.2015r.

III Piknik Wiosenny (71)Można stwierdzić, że Piknik Wiosenny organizowany przez Bursę Miejską i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka stał się coroczną, lokalną tradycją Rakowa. To już trzeci rok z rzędu, w którym zorganizowaliśmy Piknik  – charytatywną imprezę dla mieszkańców tzw. Starego Rakowa.

Przygotowania do Pikniku ruszyły już kilka miesięcy temu. W tygodniu poprzedzającym naszą imprezę byliśmy już w pełni przygotowani i z radością wyczekiwaliśmy soboty 23 maja, kiedy to nasze starania osiągnęły punkt kulminacyjny, a mianowicie odbył się III Piknik Wiosenny.

III Piknik Wiosenny (5)Jak co roku Piknik został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Pana Krzysztofa Matyjaszczyka.

Sponsorzy III Pikniku Wiosennego

W organizację imprezy zaangażował się ogromny sztab ludzi:
– Członkowie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka;
– Dyrekcja, wychowankowie, wychowawcy i pracownicy Bursy Miejskiej w Częstochowie;
– Sponsorzy – ludzie dobrego serca, którzy wspomogli przygotowanie Pikniku;
– Jak również mieszkańcy z ul. Limanowskiego pod kierunkiem pani Ewy Pietralik.

III Piknik Wiosenny 23.05.2015r. (205)

W sobotę 23 maja ruch na podwórku przy ul. Limanowskiego 47-49 zaczął się już ok 5:00 rano, ponieważ musieliśmy zdążyć na czas z przygotowaniem terenu oraz rozstawieniem całego sprzętu, który przekształcił się w kolorowe stoiska z atrakcjami dla dzieci i profesjonalną scenę.

III Piknik Wiosenny 23.05.2015r. (35)

Pan Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z Panią Dyrektor Bursy Miejskiej  Marią Kowaleczko – Miedzińską i grupą zaproszonych Gości uroczyście otworzyli III Piknik Wiosenny.

III Piknik Wiosenny (7)

Otwarcie III Pikniku Wiosennego

Naszą imprezę odwiedziło wielu znamienitych gości:

III Piknik Wiosenny (15)III Piknik Wiosenny (14)III Piknik Wiosenny (0)

Pan Marek Balt – Poseł na Sejm RP
Pan Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy, Honorowy Patron wszystkich trzech Pikników Wiosennych na Rakowie;
Pan Zdzisław Wolski – Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy;
Wiceprezydenci Miasta Częstochowy: Pan Jarosław Marszałek i dr Ryszard Stefaniak;
Radny Miasta Częstochowy Pan Dariusz Kapinos;
Pan Adrian Staroniek – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM;
Pan Piotr Grzybowski Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM;
Przedstawiciele częstochowskich służb mundurowych w osobach: Pana Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Sławomira Litwina, starszego kapitana Pana Kamila Dzwonnika  z Komendy Miejskiej PSP oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Błeszna;
Pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz częstochowskiego Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;

Pani Małgorzata Anykiel – Prezes Centrum Medycznego „Małgorzata”;
Przedstawiciele związków zawodowych w osobach Pani Przewodniczącej NSZZ Solidarność Doroty Kaczmarek i Pana Witolda Biela;
Przedstawiciele częstochowskich organizacji pozarządowych i społecznych w osobach Pani Lidii Zeller, Pana dra Mieczysława Lejmana.
Zbigniew Jadczak
przedstawiciel Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Prezydencie Miasta Częstochowy;
Przedstawiciele zaprzyjaźnionych częstochowskich szkół w osobach ich dyrektorów:
Pani Barbara Jura – Dyrektor ZS-P nr 3;
Pan Dariusz Rataj – Dyrektor ZS im. B. Prusa;
Pan Krzysztof Wachowiak – Dyrektor IX LO im. CK Norwida;
Pan Stanisław Dzwonnik – Dyrektor ZS im. S. Żeromskiego i Radny Sejmiku Wojewódzkiego;
Pan Jan Randak – Dyrektor III LO im. W. Biegańskiego;
Pan Paweł Musiał – Dyrektor Miejskiego Domu Kultury;
Pan Arkadiusz Śpiewak – Wicedyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
im. K. Pułaskiego;
Pan Grzegorz Papalski  – Wicedyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia.

Po oficjalnym powitaniu i podziękowaniach dla wszystkich, którzy pomogli  w organizacji imprezy, rozpoczęła się kilkugodzinna wesoła zabawa plenerowa.

III Piknik Wiosenny (8)Wiemy, że organizowany przez nas Piknik zapadł mieszkańcom Rakowa głęboko w serca, ponieważ zawsze, gdy spotykamy kogoś z osiedla przy ul. Limanowskiego pyta się on „kiedy znowu będzie ten fajny Piknik?”. Nam – organizatorom impreza przynosi wiele satysfakcji i chęci do dalszej pracy.

III Piknik Wiosenny (70)Dla mieszkańców Rakowa, ale przede wszystkim dla dzieci, przygotowaliśmy wiele atrakcji. Jak co roku wychowawcy i młodzież z Bursy Miejskiej przygotowali stoiska dla najmłodszych. W tym roku byliśmy nieco zaskoczeni wyglądem placu, na którym odbywa się nasz Piknik. Plac zmienił swoją postać – dzieci zyskały miejsce do zabaw – takie z prawdziwego zdarzenia, został zorganizowany minipark z piękną, zadbaną roślinnością, klombami i kwiatami. Widać, że to miejsce z roku na rok pięknieje, a mieszkańcom chce się o nie dbać i je upiększać.

III Piknik Wiosenny 23.05.2015r. (235)

I tak… Była Kraina Baśni, gdzie dzieci mogły przebierać się w piękne, kolorowe, bajkowe kostiumy.

III Piknik Wiosenny 23.05.2015r. (294)

Nowością w tym roku były tablice ze scenkami z bajek, aby dzieci mogły pozować do zdjęć. Tablice zostały przygotowane przez dziewczęta z trzech placówek Bursy Miejskiej, pod kierunkiem wychowawców.

III Piknik Wiosenny (59)

Jak zwykle ogromne zainteresowanie wzbudziło stoisko, w którym utalentowane wychowawczynie i dziewczęta z Bursy malowały dzieciom buzie. Później po placu biegało mnóstwo motylków, kwiatuszków, księżniczek, diabełków, kotków, piesków, piratów, batmanów, spidermanów itd…III Piknik Wiosenny (3)

Nieopodal stoiska, w którym były malowane twarze, swoje sztalugi rozstawiły artystki z placówki
przy ul. Nowowiejskiego. Dziewczęta szkicowały portrety pozującym dzieciom. Sandra Drzewiecka i Marta Węzik miały ręce pełne „roboty”, bo chętnych do portretów nie brakowało.

III Piknik Wiosenny (11)

Nowowybudowany na osiedlu plac zabaw posłużył do zorganizowania małego ośrodka sportowego. Tam dzieci mogły wyszaleć się do woli – rzucały do celu, biegały, zjeżdżały na zjeżdżalni, pokonywały tor przeszkód, tunele, bawiły się chustą integracyjną i uczestniczyły w wielu, wielu innych wspaniałych zabawach.

III Piknik Wiosenny (16)

Stanowisko z loterią fantową również cieszyło się popularnością. Wśród chętnych dzieci rozlosowano mnóstwo wspaniałych nagród.III Piknik Wiosenny (68)

Na stanowisku plastycznym dzieci pod kierunkiem wychowawczyń z Bursy Miejskiej ręcznie wykonywały przepiękne kwiaty z bibuły, z których powstały bukieciki dla mam na ich święto, przypadające 26 maja.III Piknik Wiosenny (69)

W tym roku przygotowaliśmy galerię fotografii z poprzednich Pikników. Osoby, które odnajdowały się na zdjęciach, zabierały je ze sobą na pamiątkę.

III Piknik Wiosenny (66)

Dodatkowo dzieciaki miały prawdziwą frajdę z możliwości obejrzenia wozu strażackiego z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Błeszna.

III Piknik Wiosenny (55)Mieszkańcy osiedla mogli również wybrać dla siebie odzież, którą zbieraliśmy dla nich od kilku miesięcy.

III Piknik Wiosenny (83)

Zadbaliśmy też o zdrowie mieszkańców – była możliwość zrobienia  badań USG piersi i kontrolnego pomiaru ciśnienia krwi. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu lekarzy i pielęgniarek z Centrum Medycznego „Małgorzata” pod kierunkiem Prezes Centrum – Pani Małgorzaty Anykiel.

III Piknik Wiosenny (2)

Oczywiście nie zabrakło stanowisk gastronomicznych. Na naszym Pikniku można było częstować
się grillowanymi kiełbaskami i kaszanką, a na deser wszelakimi słodkościami – ciastami, ciasteczkami, lodami, które upiekły wychowawczynie i pracownicy Bursy Miejskiej.III Piknik Wiosenny (1) Nowością w tym roku były wyroby, jakie otrzymaliśmy od firmy Jawo –  pierogi oraz kluski na parze. Dodatkowo dzieciaki miały uciechę z popcornu.
Koniecznie należy podkreślić, że wszystkie przygotowane atrakcje były bezpłatne, a każdy z uczestników Pikniku zaznał zarówno strawy duchowej, jak i fizycznej w postaci przeróżnych smakołyków.

III Piknik Wiosenny (47)III Piknik Wiosenny (84)

Nie wolno zapomnieć, że niezwykle radośnie i kolorowo było również na scenie, a prowadzenia imprezy podjęły się Panie Anna Dudzik – Orman i Justyna Klejny pracujące w Bursie Miejskiej.

Wychowankowie z Bursy Miejskiej przygotowali mnóstwo występów.

III Piknik Wiosenny (74)III Piknik Wiosenny (25)

Śpiewali dla nas Jakub Łowejko z placówki przy ul. Legionów i Joanna Herczyńska z placówki przy ul. Jasnogórskiej.

III Piknik Wiosenny (22)III Piknik Wiosenny (60)

Dziewczęta z placówki przy ul. Jasnogórskiej – Wiktoria Zarębska i Ola Grabowska recytowały wiersze dla dzieci.

III Piknik Wiosenny 23.05.2015r. (143)

Wychowankowie z placówki
przy ul. Kościuszki przygotowali bajkę dla dzieci „Czerwony Kapturek”, tym samym prezentując swoje niezwykłe zdolności aktorskie.
III Piknik Wiosenny (87)

Dodatkowo wychowankowie z placówki przy ul. Legionów i jednocześnie zawodnicy z klubu Exact System Norwid Częstochowa rozegrali pokazowe mecze w siatkówkę plażową – byli to: Bartosz Kopytnik, Łukasz Dąbrowski, Tomasz Polczyk i Piotr Florczyk. Organizatorem tego pokazu był trener klubu Exact System Norwid Częstochowa Pan Radosław Panas. Dziękujemy.

III Piknik Wiosenny (42)

III Piknik Wiosenny (52)

W tym roku także mieszkańcy osiedla przy ul. Limanowskiego 47-49 zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Przed publicznością wystąpili Pani Sylwia Bednarska,
Pan Sławomir Warzecha i Pan Leszek Mrowiec. Dziękujemy.

Na scenie nie zabrakło profesjonalnych artystów. Piknik rozpoczęła Orkiestra Dęta
z XI LO im. C.K. Norwida pod kierunkiem kapelmistrza – Pana Marka Piątka. Dziękujemy.III Piknik Wiosenny (71)

NastępIII Piknik Wiosenny (29)nie przed naszą sceną zrobiło się groźnie, ponieważ z pokazem swoich umiejętności wystąpili młodzi adepci sztuk III Piknik Wiosenny (30)walki – podopieczni Klubu Sportowego Orient. Ich pokaz Taekwondo został przygotowany przez trenerów – Pana Zbigniewa Pawlaka i Panią Magdalenę Makowską. Dziękujemy.

 III Piknik Wiosenny (75)III Piknik Wiosenny został również uświetniony przez występ częstochowskich artystów – Pana Piotra „Dzikera” Chrząstka oraz Pani Dominiki Skowron, z którymi publiczność śpiewała polskie hity. Dziękujemy.

III Piknik Wiosenny (77)

Licencjonowana instruktorka Zumby Fitness – Pani Ewelina Wychowaniec wraz ze swoimi kursantkami porwała publiczność do wspólnego tańca. Bardzo przyjemnie było obserwować, jak rytmy Zumby porywają ludzi do spontanicznej zabawy i sprawiają, że wszyscy wokół się uśmiechają. Dziękujemy.

III Piknik Wiosenny (32)

Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć jedyną w Polsce orkiestrę wykonującą tradycyjną szkocką muzykę na Wielkich Dudach Szkockich. Zespół Częstochowa Pipes & Drums pod kierunkiem
Pana Tomasza Ujmy dał przepiękny popis swoich niezwykłych umiejętności gry na dudach. Dziękujemy.

Zwieńczeniem Pikniku był występ częstochowskiej grupy oJ taM, grającej muzykę szantową. Również ten zespół porwał publiczność do wspólnego śpiewania. Dziękujemy.

III Piknik Wiosenny (64)III Piknik Wiosenny (62)III Piknik Wiosenny (61)

Mamy ogromną nadzieję, że będziemy mogli liczyć na Państwa obecność na Pikniku za rok.

III Piknik Wiosenny (78)Organizacja Pikniku daje nam ogromnie dużo satysfakcji, a myśl, że robimy coś dobrego dla dzieci, sprawia, że ciągle chcemy więcej i więcej. Za każdym razem pojawiają się nowe pomysły, które wcielamy w życie i które powodują, że Piknik Wiosenny z roku na rok staje się coraz wspanialszy.

III Piknik Wiosenny (46)W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy ludziom o ogromnych sercach i wrażliwości na potrzeby innych za pomoc w organizacji III Pikniku Wiosennego. Dziękujemy wspaniałym sponsorom, których nazwy wymieniamy na banerze reklamowym. Dziękujemy darczyńcom, którzy przekazali lub pożyczyli mnóstwo sprzętu potrzebnego podczas imprezy. Dziękujemy wychowankom Bursy Miejskiej, którzy nie tylko zaangażowali się w występy sceniczne, ale również pomagali przy poszczególnych stoiskach – zwłaszcza dziewczynki z placówek przy ul. Nowowiejskiego, Jasnogórskiej, Legionów, dziękujemy chłopcom z placówki przy ul. Prusa, którzy pomagali przy rozkładaniu i składaniu namiotów oraz przenoszeniu rzeczy. Dziękujemy wychowawcom i pracownikom Bursy Miejskiej za przygotowanie i obsługę poszczególnych stanowisk. Składamy podziękowania Pani Ewie Pietralik za nadzór nad uporządkowaniem terenu. Dziękujemy członkom Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka za pomoc w organizacji Pikniku. Ogromne podziękowania dla wszystkich, których tu nie sposób wymienić, a którzy włączyli się w organizację naszej imprezy.

Mamy nadzieję, że za rok znowu powrócimy na Raków z równie wspaniałym –
IV Piknikiem Wiosennym.

Organizatorzy

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, aby choć odrobinę poczuć atmosferę III Pikniku Wiosennego z 23.05.2015r.