Kulinaria, kulinaria…

Czy jest w Polsce ktoś, kto nie lubi knedli ze śliwkami? Tym wspaniałym, jesiennym daniem zainaugurowano 28 września w placówce przy ul. Prusa cykl zajęć kulinarnych. Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, szczególnie płci męskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odbywają się więc pod hasłem „Ludwiku, do rondla!”

Przy „rondlu” stanęli: Rafał Gajęcki, Dawid Brzozowski, Krzysztof Małolepszy, Michał Leszczyński i Kacper Warzecha dzielnie wspierani przez swoje koleżanki: Klaudię Mróz, Wiktorie Gul, Sandrę Bojur, Anite Dabioch i Klaudię Spyrę.

pizzaPizzerman – kto to taki? To człowiek płci męskiej, który wyrabia ciasto na pizzę. W naszej placówce „pizzermenem” roku obwołany został jednogłośnie na zajęciach kulinarnych w dniu 23.10.2015 Krzysztof Małolepszy.

Nie tylko profesjonalnie przygotował ciasto, ale również dobrał odpowiednie składniki pizzy, której nadano nazwę „Bursalanka”. W procesie produkcji dzielnie wspomagali Krzysia jego koledzy: Dawid Komora, Janusz Garleja, Mateusz Perczak, Rafał Gajęcki. Oprawą plastyczną produktu zajęła się Klaudia Mróz.

SAM_162130.11.2015 Mistrzowie kuchni polskiej w osobach Anita Dabioch i Janusz Garleja przyrządzili, upiekli i zaczarowali dla swoich koleżanek i kolegów przepyszne ciasteczka owsiane, które dodały smaku wieczorowi andrzejkowemu. Połączenie zajęć kulinarnych z imprezą andrzejkową jak zwykle okazało się strzałem w dziesiątkę. Wspaniały aromat magicznych ciasteczek jak magnes przyciągnął wychowanków do salonu magii. Z kartytrudem udało się wychowawczyniom pani M. Janik i M. Smadze zakończyć ten cudowny wieczór, którego atmosfera towarzyszyła wszystkim aż do następnego dnia.