Pierwsza pomoc

100_3106W dn. 24.10.2016r. gośćmi Bursy Miejskiej przy ul. Prusa byli ratownicy medyczni ze Stowarzyszenia Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięli wychowankowie i wychowawcy z placówki.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie wychowanków do wykonywania prostych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Ratownicy demonstrowali zasady postępowania na miejscu wypadku opisując, jakie czynności należy wykonać i w jakiej kolejności. Z dużym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali wszelkich wskazówek związanych z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Jednym z najważniejszych punktów zajęć były ćwiczenia praktyczne wykonywane przez wychowanków na fantomie pod fachowym okiem ratowników.

Mam nadzieję, że spotkanie to uwrażliwiło wszystkich uczestników na potrzebę reagowania i niesienia pomocy osobom jej potrzebującym. Myślę, że zdobyta wiedza spowoduje, że już nigdy nie przejdą obojętnie wobec człowieka potrzebującego ratunku, bo będą wiedzieli, jak mogą pomóc.

Naszym gościom bardzo dziękujemy za przybycie i przeprowadzenie zajęć.

  Joanna Urbańska