Wyjście na wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Drugie Muzeum

1

23.11.2016r. wychowankowie z Bursy przy ulicy Legionów obejrzeli trzydzieści obrazów oraz trzydzieści rysunków, które trafiłydo częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki z Paryża –  z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.  To nowa odsłona Muzeum Beksińskiego w Częstochowie.

Ta wystawa to efekt  starań dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Anny Paleczek – Szumlas. Dzięki jej determinacji doszło do podpisania nowej umowy depozytowej, na mocy której Anna i Piotr Dmochowscy – znani kolekcjonerzy sztuki – przekazali Częstochowie kolejną część swoich zbiorów. Dodajmy,że Piotr Dmochowski był przez wiele lat marszandem Zdzisława Beksińskiego i to on  spopularyzował malarstwo tego twócy poza granicami Polski i wprowadził je do wielkich europejskich galerii. Przez lata współpracy z Beksińskim zgromadzil też wiele jego obrazów, rysunków i szkiców. Część tej wspaniałej kolekcji możemy oglądać w Częstochowie.

Atutem nowej wystawy Beksińskiego w MGS jest fakt, że dzieła, które się na nią  składają, nie były wcześniej pokazywane w Polsce; tym samym Częstochowa pozostaje ośrodkiem poznania twórczości tego artysty.  Organizatorzy, w porozumieniu z kolekcjonerami, zdecydowali się na tytuł wystawy Beksiński. Drugie Muzeum.

Barbara Siwek, Agata Łącka

2 beksinski-3