Moja Częstochowa pamięta…

Częstochowa pamięta, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto państwowe poświęcone żołnierzom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2011 roku.

W Częstochowie jest wiele miejsc upamiętniających tych niezwykłych, niepokonanych ludzi.

Obelisk poświęcony pamięci kpt Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” dowódcy AK i antykomunistycznej partyzantki umieszczony na skwerze przy ul.Wręczyckiej i św. Rocha.

Ok. 100 metrów od tego miejsca stał drewniany dom, w którym kwaterował Warszyc i gdzie w czerwcu 1946 roku został ujęty przez UB. Stanisław Sojczyński był twórcą konspiracyjnego Wojska Polskiego.

11 listopada 2009 roku kpt Sojczyński został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.

Tablica poświęcona gen. Leopoldowi Okulickiegiemu ps. „Niedźwiadek”. 

Po upadku Powstania Warszawskiego Leopold Okulicki przybył do Częstochowy, by uruchomić na nowo Komendę Główną Armii Krajowej. 5 października 1944 roku siedziba Komendy Głównej Armii Krajowej zlokalizowana została w Częstochowie przy ul. 7 Kamienic 21 i pełniła tę funkcję do 19 stycznia 1945 roku. Tablica upamiętnia to wydarzenie.

Tablica poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Witold Pilecki to człowiek historia. Był żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego, ochotnikiem do Auschwitz, autorem pierwszych raportów o Holocauście, twórcą wewnątrzobozowego ruchu oporu, Powstania Warszawskiego, wysłannikiem gen. Andersa do powojennej Polski. Był ofiarą stalinowskiego mordu sądowego w 1948 roku. 

Na frontonie budynku przy al. Wolności 33 odsłonięto tablicę poświęconą Witoldowi Pileckiemu, który przebywał w tym właśnie domu w 1945 roku.

Warto także odwiedzić:

Tablicę pamiątkową przy ul. ks. J. Popiełuszki  4/6 ku czci walczących o niepodległość Polski, torturowanych i pomordowanych przez UB i SB.

Głaz poświęcony żołnierzom Polski Walczącej lat 45-56 oraz nieznanym ofiarom UB przy  ul. Krakowskiej – przy Archikatedrze od strony ul. Mielczarskiego.

Symboliczny grób – pomnik z położoną na nim otwartą księgą z nazwiskami osób związanych z konspiracją, a poległych w czasie okupacji lub w okresie PRL-u  na cmentarzu przy ul. św. Rocha przy kaplicy cmentarnej.

Anna Dudzik-Orman