21 marca w Bursie Miejskiej przy ul. Prusa po raz pierwszy zorganizowano obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa tzw. DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI.
Tego dnia wychowankowie i wychowawcy solidaryzowali się z osobami z zespołem Downa poprzez założenie dwóch różnokolorowych skarpetek.
Celem akcji było ukazanie problemu odmienności, odbioru ludzi niepełnosprawnych, uświadomienie, że różni nas tylko jeden dodatkowy chromosom wywołujący zespół Downa, którego symbolizuje niepasująca skarpetka. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Data obchodów Dnia Osób z Zespołem Downa nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Na zakończenie obchodów „Dnia Kolorowej Skarpetki” wychowankowie zgromadzili się w sali telewizyjnej, w której przedstawiona została prezentacja multimedialna dotycząca osób dotkniętych zespołem Downa oraz odtworzony film dokumentalny pt. „Podwójne życie Piotra S.”, ukazujący prawdziwe życie aktora Piotra Swenda znanego z serialu „Klan” .
Wychowankowie chętnie włączyli się do tej akcji witając przy tym pierwszy dzień wiosny w kolorowych skarpetkach, a na pamiątkę otrzymali kolorowe upominki.
Organizatorką akcji była Joanna Urbańska