Czy wiecie, że Polskie Andrzejki wbrew pozorom nie przypadają na 30 listopada czyli na imieniny Andrzeja, ale na noc z 29 na 30 listopada? Dlatego też nazywamy ten dzień wigilią świętego Andrzeja.
Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Wówczas wigilia świętego Andrzeja i związane z tym wróżby traktowane były bardzo poważnie. Wróżby były odprawiane w odosobnieniu, dopiero później przybrały formę zbiorową. Warto tu wspomnieć, że kiedyś i mężczyźni mieli swój odpowiednik Andrzejek , święto to nazywało się Katarzynki i obchodzono je w nocy z 24 na 25 listopada.
Andrzejki zawdzięczamy Grekom. W Grecji dostrzeżono etymologiczne podobieństwo nazwy aner-mąż, mężczyzna i Andreas – Andrzej .
Andrzejki to wieczór zabaw i odkrywania tajemnic, poznawania swojego przyszłego losu. Wróżby były nieodłączna częścią naszych przodków. Tego jakie będą zbiory,
czy dopisze zdrowie. Panny wróżyły zamążpójście, kawalerowie ożenek w przeddzień świętej Katarzyny.
Ciekawostki andrzejkowe
- wróżby były przeznaczone tylko dla dziewcząt
- najpopularniejszą wróżbą w Polsce jest lanie wosku przez dziurkę od klucza
do zimnej wody - drugim elementem zabawy Andrzejkowej w Polsce jest wróżenie za pomocą butów. Buty uczestników zabawy ustawiane są w rządku jeden za drugim
od początku pomieszczenia w kierunku drzwi. Właścicielka buta który jako pierwszy przekroczy próg drzwi, pierwsza wyjdzie za mąż. - Na Podkarpaciu zachowały się informacje o andrzejkowych praktykach magicznych. Młode panny przed snem obsypywały ziarnem siebie i łóżko. Miało
to sprawić, ze kobieta będzie w związku płodna i zapewni ciągłość rodu. Zwyczaj ten zachował się do dnia dzisiejszego – młode pary obsypuje się ryżem .
O pięknych andrzejkowych zwyczajach przypomniały Wam panie: Beata Jakóbczak, Dorota Kierat, Joanna Porada, Magda Szydłowska, Atena Wróbel, Izabela Janus – Mosińska, Agata Noszczyk.