Z ciekawostek …

Czy zdajecie sobie sprawę
z tego, że można zdawać maturę z języka kaszubskiego?
Jest on w grupie przedmiotów dodatkowych, a więc nieobowiązkowych.
Jednak co roku wiele osób decyduje się na wybór tego języka. W tym roku można
ją będzie zdawać już po raz siedemnasty.

Jeżeli tego nie wiecie… Kaszubi zamieszkują Pomorze Gdańskie oraz wschodnią część Pomorza Zachodniego. Największe ich skupiska występują w granicach powiatów bytowskiego, chojnickiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego, zamieszkują także takie miasta jak Gdynia, Sopot czy Gdańsk. Pierwsza wzmianka
o przedstawicielach tej autochtonicznej ludności Pomorza pochodzi z 19 marca 1238 roku, kiedy to papież Grzegorz IX w wydanej bulli określił księcia szczecińskiego Bogusława I mianem „Króla Kaszub”.

Na pamiątkę tego wydarzenia, corocznie w dniu 19 marca obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów. Obchody każdego roku odbywają się w innej miejscowości, niezmienny pozostaje za to szkielet scenariusza dnia. Organizowane są wtedy kiermasze, wystawy rękodzieła, gra w „Baśkę” oraz podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Stałym punktem święta jest także śpiewanie patriotycznych kaszubskich pieśni.

Kaszubi, którzy podkreślają, że „przede wszystkim są Polakami, ale kaszubskiego pochodzenia” dbają, żeby ich kultura i tradycja wciąż pozostała żywa. Na terenie województwa pomorskiego działa lokalna radiostacja Radio Kaszebe, w której większość ramówki prezentowana jest po kaszubsku, a w południe oraz o północy grany jest Hymn Narodowy Kaszubów. W powiatach oraz w miastach działają oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a w poszczególnych dzielnicach kluby oraz koła. W centrach handlowych organizowane są „Dni Kaszubskie”, w kościołach odprawiane są nabożeństwa w tym języku, ZKP organizuje także przeróżne wystawy, spektakle oraz spotkania. Każdy, kto jest, czuje się Kaszubem czy po prostu chce się zapoznać
z tą kulturą, znajdzie coś dla siebie.

Oficjalnymi symbolami Kaszubów są flaga narodowa, godło oraz hymn (pieśń Zemia Rodnô, autorstwa Jana Trepczyka). Natomiast najbardziej znaną pieśnią kaszubską jest wyliczanka Kaszëbsczé nótë (Kaszubskie nuty).

Atena Wróbel