Catfishing, czyli jak nie dać się złowić…

<a href=”https://pl.freepik.com/wektory/technologia”>Technologia plik wektorowy utworzone przez upklyak – pl.freepik.com</a>

W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przybliżyć  pojęcie –  Catfishingu.

Szczególnie warto o nim porozmawiać w dzisiejszych czasach, kiedy od ponad roku pozostajecie w domach i Wasze życie towarzyskie przeniosło się w odmęty Internetu, które niekiedy mogą okazać się za głębokie dla osób nie zapoznanych z techniką pływania w nim.

Zacznijmy od początku, czym jest ten tajemniczy  Catfishing?

W skrócie jest to zjawisko, tak zwanych  „internetowych drapieżników”,
którzy wytwarzają nie tylko swoją tożsamość online, ale także i całe kręgi społeczne, aby oszukać ludzi w relacjach emocjonalnych, towarzyskich lub romantycznych – zazwyczaj przez długi czas. Jak już zapewne się domyślacie, zjawisko to najczęściej spotkać możecie podczas korzystania z serwisów społecznościowych, czatów, komunikatorów i  aplikacji  internetowych. To tam pojawia się przestrzeń
do tego, aby nawiązywać relacje z nieznajomymi, często bez odpowiedniej weryfikacji tego, z kim naprawdę prowadzona jest rozmowa.

Pamiętajcie,  że za takimi działaniami jak Catfishing, zawsze kryją się jakieś motywy. Najbardziej popularne to:  samotność, zemsta, ciekawość, znudzenie, złośliwość.

Do bardziej groźnych pobudek poczynań „catfisherów” można zaliczyć także chęć wyłudzenia pieniędzy lub innych dóbr materialnych. W takich sytuacjach możecie –        nie zdając sobie z tego sprawy czuć się zobowiązani pomóc osobie, którą zaczęliście darzyć sympatią.

Po czym zatem poznać, że osoba, z którą piszemy nie jest prawdziwa? Szczególnie jest to dość trudne, kiedy w grę wchodzą emocje. Bardzo ciężko zorientować
się, czy druga strona jest w 100% szczera w stosunku do nas. A tym bardziej,
gdy osoba, z którą korespondujemy, wydaje się być ideałem.

Poniżej opisane zostały sygnały, które wskazują, że nasz internetowy rozmówca może nie być tym, za kogo się podaje:

 1. Chociaż nie zawsze tak jest, to głównie catfisher wykonuje pierwszy ruch. Zwykle otrzymujecie prywatną wiadomość z jakimś otwieraczem. „Hej, przystojniaku”
  lub „Nie mogę przestać patrzeć na Twoje zdjęcie profilowe”.
 2. Przede wszystkim atrakcyjność. „Złodzieje tożsamości” często kreują swój wizerunek tak, by społeczeństwo odbierało ich jako osoby bardzo atrakcyjne. Dzięki temu wzbudzają nasze zainteresowanie, a dodatkowo sprawiają,                  że czujemy się wyróżnieni, że to właśnie nas wybrali i wysłali wiadomość.
 3. Brak zdjęć. Osoby, które podszywają się pod kogoś innego, mogą nie chcieć udostępniać swoich zdjęć oraz unikać rozmów przy użyciu kamerki. Pozwala
  im  to na zachowanie anonimowości. Szukają zawsze wymówki gdy rozmowa schodzi na temat przejścia na kamerę. Mogą nawet się zgodzić, ale podczas uruchomienia, zawsze pojawi się jakiś problem, np. nagła awaria sprzętu.
 4. Fałszywe zdjęcia profilowe. Jedną z kluczowych taktyk stosowana przez catfisherów to kradzież profili innych osób. Ich zdjęcie profilowe może pochodzić  z dowolnego miejsca. Chociaż nie jest to w 100% niezawodne, dobrym sposobem na wykrycie fałszywych zdjęć profilowych lub innych zdjęć opublikowanych
  w ich profilu jest użycie odwrotne wyszukiwanie grafiki.

( Sprawdź co to jest „odwrotne wyszukiwanie grafik”  i jak z niej korzystać, aby uzyskać krótką lekcję na temat śledzenia obrazów do ich pochodzenia.)

 1. Wymówki. Osoba poznana w Internecie wciąż ma wymówki przed spotkaniem      w realnym świecie? Zachowaj ostrożność, to kolejny sposób na pozostanie          w ukryciu. Tak jak w przypadku użycia kamerki i tu taj nasz rozmówca, może nalegać na spotkanie ale odwoła go z przyczyn nie zależnych od niego np. awaria samochodu.

6. Zbyt poważnie, zbyt wcześnie. Głębokie relacje powinny być oparte na zaufaniu,            a żeby je zbudować, potrzebny jest czas. Warto więc zwrócić uwagę na zbyt                  wczesne angażowanie się drugiej strony.

 1. Prośba o pieniądze. Gdy osoba, którą znamy tylko z Internetu prosi nas                o pożyczenie pieniędzy, natychmiast powinniśmy zweryfikować motywy
  jej działań. Jeśli środki miałyby zostać przekazane na cele charytatywne,
  to istnieje wiele portali, na których można znaleźć informacje o oficjalnych zbiórkach i zweryfikować prośbę.
 2. Nie mają sieci przyjaciół. Fałszywy profil catfishera można dobrze uzupełnić szczegółami z jego/jej fikcyjnego życia, ale o wiele trudniej jest sfałszować prawdziwą sieć społecznościową. Czy mają innych przyjaciół? Czy wszystkie    ich kontakty same w sobie są podejrzanie podobne do fałszywych kont?
  Czy kontaktują się z kimś innym? Zaufaj swojemu przeczuciu i oceń konto
  pod kątem tego, jakie jest autentyczne.
 3. Rozpoznawanie zainteresowań oraz potrzeb emocjonalnych. W wielu przypadkach może tego dokonać analizując treści publikowane przez ludzi
  na ich profilach i stronach dostępnych dla wszystkich użytkowników. Catfisher często używają tematów atrakcyjnych dla Was, np. związanych z aktualnymi trendami czy modami.
 4. Zdobywanie zaufania. Rozmówca nawiązuje relację i próbuje się z Tobą zaprzyjaźnić. Wykazuje zainteresowanie Twoimi przeżyciami i problemami           w sposób nie adekwatny do sytuacji.
 5. Izolowanie Cię i zbieranie informacji, które mogą pomóc utrzymać w tajemnicy Waszą relację, a więc np. wypytywanie, gdzie ulokowany jest komputer,
  kto jeszcze z niego korzysta, czy ktoś interesuje się tym, co robisz. Catfisher może Cię również prosić o zachowanie tej znajomości w tajemnicy przed bliskimi, używając argumentów typu „nie mów nikomu, bo to taki nasz wspólny sekret”,  „nie mów nikomu, bo inni będą chcieli zniszczyć naszą przyjaźń” itd.
 6. Używanie przemocy, szantażu, gróźb, jeśli catfisher nie uzyskuje tego, co chce przez manipulację. Zdarza się, że rozmówca może Wam grozić opublikowaniem prywatnych zdjęć w Internecie, wysłaniem ich do szkoły i rodziców lub nawet zabiciem rodziny.
 7. Używanie wzmocnień pozytywnych – bycie przesadnie miłym, okazywanie dużego zainteresowania.
 8. Udziela wymijających odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące jego czasu, rodziny, znajomych.

           Pamiętaj również, że zawsze warto przestrzegać podstawowych zasad                  w rozmowie z osobami po drugiej stronie ekranu…

Nie podawaj swoich danych osobowych, czyli imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. Nie wysyłaj swojego zdjęcia. Pamiętaj, że ktoś będzie mógł je skopiować, przerobić i przesłać dalej.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas zawierania nowych znajomości.

 • Jeśli zdecydujesz się na pierwsze spotkania umawiajcie się w publicznym miejscu. Zawsze powiedzcie o nim znajomym, rodzicom.  Zawsze zostaw adres miejsca spotkania, komuś bliskiemu lub poproś by udał się tam z Tobą
  (może znajdować się w oddali)

Nigdy nie ukrywać pierwszego spotkania przed rodziną i znajomymi,

 • Nie Pozostawiać swoich rzeczy i napojów bez opieki,
 • Nie Nadużywać alkoholu,
 • NIE IGNOROWAĆ WŁASNEJ INTUICJI.
 • Weryfikujcie profile ludzi, z którymi rozmawiacie. Proście o Facebooki, Instagramy. Jeśli ktoś się ociąga i wymiguje, jest to jakieś światełko ostrzegawcze.

Gdzie szukać pomocy, jeśli zostałeś „złowiony” lub masz takie podejrzenia.

Jeśli podejrzewasz, że  jesteś złowiony, najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zablokowanie konta. Nie komunikuj się dalej z tą osobą.

Pomocy możesz szukać u rodziców, pedagoga Bursy, wychowawców. Jeśli jednak chcesz porozmawiać anonimowo z kimś o swoich przeżyciach możesz zad zdzwonić pod numer:

116 111

Jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Udziela wsparcia dzieciom i młodzieży  do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny
na dobę. Możesz porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach,
których doświadczasz. Gdy czujesz się dyskryminowany, kiedy doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem.

800 12 12 12

 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – Telefon jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00 (połączenie bezpłatne).
Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią.

Lub udać się na stronę:

https://116111.pl/

Poznawanie ludzi przez Internet to za każdym razem pewne ryzyko. Być może osoba,  z którą rozmawiasz nie chce cię skrzywdzić, a jej fałszywa tożsamość to jedynie wynik niskiej samooceny i samotności. Jakkolwiek by nie było, odrobina podejrzliwości nigdy nie zaszkodzi.

Nie traćcie jednak nadziei, że w tych miejscach są ludzie wartościowi i fajni. Bo są.
I też szukają fajnych ludzi. Takich jak Wy. Po prostu nie bójcie się rozmawiać o rzeczach dla Was ważnych i o nie pytać.

Katarzyna Mitchell