Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia i jest to ogólnoświatowy ruch ekologiczny, mający na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Tegorocznym hasłem przewodnim Dnia Ziemi jest – „Przywróć naszą Ziemię”

Dzień Ziemi pierwszy raz obchodzono 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, ale od 1990 roku jest to święto ogólnoświatowe.

W pierwszym Dniu Ziemi 20 milionów ludzi zebrało się na ulicach Ameryki, aby zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. I w ten sposób narodził się ruch ekologiczny. Każdego roku, w tym dniu, mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy i podpisują petycje – planując lepszą przyszłość dla naszej planety. Jest to jedno
z największych świąt na świecie, w którym bierze udział ponad miliard ludzi. Dzień Ziemi jest ważny, aby przyczyniać się do zwiększenia świadomości ludzi i wpływu jaki mamy na środowisko naturalne i tego co każdy z nas może zrobić.

A oto kilka faktów, które mam nadzieję przekonają Was, że ciężar odpowiedzialności za naszą planetę spoczywa na ludzkości i każdym z nas.

– każdy człowiek przeciętnie wyrzuca dziennie ok. 4 kilogramów śmieci. Dlatego tak istotnym problemem jest segregowanie odpadów. Na przykład do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba o 90 procent mniej energii niż do produkcji nowych

– każdego roku do oceanów trafia 5000 000 000 000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają rocznie ok. 1 milion stworzeń.

– większość rodzi wyrzuca rocznie ok. 40 kilogramów plastiku

– każda tona przetworzonego papieru oszczędza 17 drzew

– tylko ok. 10 procent każdego wysypiska może być oczyszczone

A kiedy śmieci same się „oczyszczą”?

– materiały organiczne, papier, bawełna- potrzebują ok. 6 miesięcy

– tworzywa sztuczne, puszki aluminiowe – 500 lat!

Poniżej przedstawiam zdjęcia, które ukazują jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii ekologii i dbania o środowisko naturalne. Są to dowody głupoty i braku odpowiedzialności człowieka za życie i zdrowie przyszłych pokoleń.

Agata Noszczyk