Przemoc psychiczna to zło, z którym należy walczyć.

W maju tematem naszej gazetki profilaktycznej jest przemoc psychiczna. Gazetka powstała
z intencją zwiększenia  świadomości młodzieży na temat zjawiska przemocy psychicznej. Przemoc fizyczną prawie zawsze widać, w przeciwieństwie do przemocy psychicznej, której na pewno nie dostrzegą inne osoby, które Cię nie znają.

Przemoc psychiczna zabija po cichu, bo jej nie widać i nie słychać. Przemoc fizyczną rozpoznajemy łatwo, bo siniaki, złamaną rękę, podbite oko, zauważamy prawie natychmiast, możemy wtedy zdecydowanie i szybko pomagać ofiarom, a widoczne gołym okiem rany wyleczyć. W takich przypadkach cierpienia ofiary są wiarygodne, a sprawca ma niewiele na swoje usprawiedliwienie. Większość zachowań przemocy fizycznej łatwiejsza jest z racji swojej specyfiki do rozpoznania, a w następstwie szybciej można wprowadzać pomoc. Wiemy, że przemoc zawsze jest intencjonalna, narusza dobra osobiste, powoduje szkody i lubi się powtarzać. Możemy także powiedzieć, że przemoc jak woda – raz gorąca, innym razem chłodna – zawsze deformuje, niszczy i zniewala. Przemoc gorąca jest pełna ekspresji, furii, złości i gniewu, natomiast chłodna – wymierzana z premedytacją, zaplanowana, uporządkowana, bardzo często ma wytyczone cele i zwyczaj wykorzystuje układ w grupie społecznej, model rodziny lub strukturę instytucji. Trudno dostrzec pozornie niewidoczną i nieuchwytną przemoc, która posługuje się najczęściej słowem. Ona manipuluje, gra uczuciami, grozi, poniża. Dopiero późniejsze skutki długotrwałej psychicznej dewastacji są zauważalne. Nie jest także łatwy powrót ofiary do normalności. Przemoc psychiczną trudno zmierzyć, trudność sprawia także określenie typów zachowań i rodzajów krzywdzenia, gdyż czasami pozornie błahe dla zewnętrznego obserwatora zdarzenie, zachowanie, nie ma znamion nękania czy krzywdzenia, dla ofiary jednak, w zależności od jej pozycji w rodzinie, w grupie, częstotliwości z jaką się zdarza, może stać się okrutnym ciosem dla psychiki, pozostawiając na niej trwały ślad, który pozbawia osobę godności i poczucia własnej wartości oraz poczucia sprawstwa. Przemoc psychiczna jest definiowana w sposób operacyjny i ujmuje następujące formy zachowań wobec ofiary: izolacja; ograniczanie snu i pożywienia; narzucanie własnych sądów; degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie); hipnoza; narkotyzowanie; groźba zabójstwa. Kategorie powyższych zachowań są na tyle ogólne, że często nie mamy pewności czy na przykład odrzucenie przez grupę to już izolacja? Nie mamy także pewności czy klasyfikacja zachowań, które współwystępują w czasie przemocy fizycznej takich, jak: wrzaski, obrzucanie obelgami, wulgarne słowa, przezywanie to już przemoc psychiczna? Jeśli podobne zachowania i zdarzenia powtarzają się, są cykliczne i naprawdę burzliwe, a ich werbalna zawartość dotyka wciąż tę samą osobę, to czyż nie niszczą one jej poczucia własnej wartości, nie naruszają godności?

Ludzie bardzo często przez wiele lat nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami przemocy psychicznej, a przecież:

  • izolacja
  • wyzwiska
  • ośmieszanie
  • groźby
  • kontrolowanie
  • poniżanie
  • krytykowanie
  • ograniczanie kontaktów

to tylko nieliczne jej formy.

Dzięki takim gazetom profilaktycznym chcemy  uświadamiać, że przemoc zachodzi niezależnie od statusu społecznego i wskazywać miejsca, gdzie szukać pomocy.

Pamiętajmy!!!
Nie musimy  pozostać ze swoim problemem sam/sama. Jest wiele instytucji, które mogą pomóc.

Sylwia Błaszczyk

Zbigniew Dróbka

Jacek Gołda