TULIMY, PRZYTULAMY, GŁASKAMY…

Przytulanie psa

„Potrzeba czterech przytuleń dziennie, żeby przeżyć, osiem, żeby czuć się dobrze i dwanaście, żeby się rozwijać”  (Virginia Satir )

Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, to on jest jednym z najwcześniej wykształconych u człowieka zmysłów i tym który umiera ostatni. Dotyk to główna droga poznania przez niemowlaka otaczającej go rzeczywistości
i ostatnia, której doświadcza człowiek na końcu swojej życiowej ścieżki.
Dotyk pełni więc bardzo ważną rolę w życiu człowieka dlatego tak ważne jest regularne przytulanie.

24 czerwca został ustanowiony Polskim Dniem Przytulania.

Potrzeba miłości i bliskości jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka dlatego rola przytulania jest w niej tak bardzo ważna. Codzienna porcja bliskości ma ogromny pozytywny wpływ.

Regularne przytulanie łagodzi stres i zmęczenie, poprawia nastrój, sprawia, że czujemy się bardziej radośni; jest można powiedzieć naturalnych antydepresantem.

Tulące się małpki

Przytulanie to potrzeba behawioralna, która powinna być zaspokajana tak samo jak głód, pragnienie i sen, gdyż tak samo jak one jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Przytulanie jest dla rozwoju człowieka tak ważne, że ludzie pozbawieni go
w dzieciństwie, w dorosłym życiu nie potrafią odczytywać emocji innych ludzi i radzić sobie z własnymi.

Podczas przytulania wydziela się serotonina zwana hormonem szczęścia
oraz oksytocyna, która może prowadzić do redukowania wpływu stresu na organizm, prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i poziomu kortyzolu. Regularne przytulanie rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle, koi nerwy, dodają energii
czy reguluje oddech.

U dzieci regularne przytulanie nie tylko pomaga pogłębić więź emocjonalną z rodzicem ale również wpływa pozytywnie na budowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Kiedy coś nas boli, uderzymy się, pierwszą odruchową reakcją jest łapanie
się za bolące miejsce, żeby ukoić ból. Kiedy chcemy kogoś pocieszyć w pierwszym odruchu pragniemy go przytulić. Czasami przytulenie daje więcej niż 1000 słów.

Tuląca się para

Dotyk to nie tylko przytulanie, ale także głaskanie, poklepywanie, obejmowanie, łaskotanie, uścisk, pocałunek, trzymanie za ręce. Dotyk może wyrażać więcej niż słowa. Może przynosić wsparcie, pocieszenie, zrozumienie, przebaczenie.

W psychologii wyróżnia się różne formy dotyku: społeczny (uprzejmy), zawodowy (funkcjonalny), przyjacielski (ciepły), miłosny (intymny), seksualny (namiętny), zabawowy (zaczepny).

Przytulanie jest wskazane dla osób w każdym wieku, niezależnie od sytuacji.
Aby jednak przytulenie przyniosło jak najwięcej korzyści, powinno trwać minimalnie 20 sekund i być wykonane z czułością. 

Pamiętajmy, że przytulanie i głaskanie jest nam niezbędne do życia: powoduje  produkcję substancji chemicznych przyspieszających rozwój, pomaga zmniejszać stres, poprawia nastrój, dzięki wydzielaniu endorfin, minimalizuje odczucia bólowe, pobudza produkcję hormonu wzrostu, aktywuje oksytocynę, będącą hormonem przywiązania, poprawia działanie układu odporności, stabilizuje rytm dobowy snu i czuwania.

Przytulajmy się na zdrowie!!

Opracowała wychowawca Małgorzata Gorzelak