,,Wakacje z historią”

zdjęcia z Polski

Dobiega końca rok szkolny i niebawem rozpoczną się upragnione wakacje, czas odpoczynku. Wielu z Was ma już pewnie wakacyjne plany. Tych, którzy chcieliby spędzić  odrobinę  wakacji  z „historią”, zachęcam do zwiedzania miejsc ważnych pod względem historycznym dla naszego kraju.

W minionym  roku szkolnym w związku z pandemią mocno ograniczone były wycieczki szkolne. Ważne miejsca mogliście zwiedzać jedynie wirtualnie. Chciałabym zachęcić Was jednak do realnego podróżowania i połączenia ,,przyjemnego z pożytecznym’’.   

,,Wakacje z historią ‘’ – polecam szczególnie przyszłym maturzystom, których między innymi zachęcam do zwiedzenia  Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie można  zobaczyć przebieg ,,63 dni walk powstańców’’, codzienne życie mieszkańców Warszawy oraz posłuchać opowieści powstańców i obejrzeć powstańcze pamiątki.
Na uwagę zasługuje także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które jest instytucją ukazującą dzieje polskich Żydów. Obecnie w muzeum można zobaczyć wystawę stałą,  prezentującą „1000 lat historii Żydów Polskich”, jak i wystawę czasową „Dziedzictwo”, poświęconą dorobkowi kulturowemu polskich Żydów.

Będąc w stolicy naszego kraju warto zwiedzić Zamek Królewski – dawną siedzibę królów Polski, który zachwyca architekturą oraz bogactwem kolekcji i zbiorów.

Oddalając się od Warszawy warto zajrzeć do Sulejówka, tam znajduje się najnowsze muzeum, ukazujące bogatą biografię Józefa Piłsudskiego.

W Krakowie warto zwiedzić Zamek na Wawelu – dawną siedzibę królów Polski, jedną z najsłynniejszych budowli naszego kraju. Zwiedzający mogą zobaczyć zabytkowe  komnaty, grobowce, wieże i wystawy edukacyjne.

Zachęcam także do odwiedzenia pierwszej stolicy Polski  –  Gniezna. Tam, w Muzeum Początków Państwa Polskiego, przeniesiemy się do zarania naszych dziejów, zobaczymy, jak na przestrzeni wieków zmieniały się symbole Polski, a oglądając płótna  XIX -wiecznych malarzy dowiecie się, jak mogła wyglądać codzienność za czasów panowania dynastii Piastów.

17 lipca zapraszam Was na 23. edycję inscenizacji  słynnej Bitwy pod Grunwaldem. Ta historyczna rekonstrukcja tamtych wydarzeń, w której bierze udział ponad 2 tysiące żołnierzy nie tylko z Polski, ale i innych krajów, jest wyjątkowym widowiskiem.

W Malborku warto zwiedzić Zamek Zakonu Krzyżackiego z XIII wieku, który od 1997 roku wpisany jest  na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Wszystkich pasjonatów zamków  zachęcam do wycieczek po pięknych i malowniczych zakątkach Jury Krakowsko – Częstochowskiej, gdzie można zwiedzić zamki
w Olsztynie, Ogrodzieńcu  czy Bobolicach.

Przedstawiłam Wam tylko wybrane propozycje odwiedzenia ciekawych miejsc.  Mam nadzieję, że we wrześniu podzielimy się refleksjami, ciekawostkami
i wrażeniami z wakacyjnych ,,spotkań z historią”.

Życzę udanego wakacyjnego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

 

Joanna Urbańska