Jak walczyć z jesienną depresją, czyli sposoby na jesienną chandrę.

Zdjęcie liści

Pora jesienna kojarzy się przede wszystkim ze spadkiem formy psychicznej. Coraz krótszy dzień, mniej słońca, deszcz, mgła – nie wpływają dobrze na nasz nastrój. Wiele osób boryka się z jesienną depresją. Podaję sposoby jak przetrwać jesienny czas i nie dać się jesiennej chandrze.

W okresie jesienno-zimowym wiele osób zmaga się z przygnębieniem, spadkiem formy fizycznej, zmęczeniem, apatią. Główny wpływ na pogorszenie samopoczucia i pojawienie się oznak jesiennej chandry ma mniejsza ilość promieni słonecznych. Dlatego tak istotne jest,
aby wykorzystywać światło słoneczne w ciągu dnia i spacerować przynajmniej 30 minut dziennie. Jak jeszcze radzić sobie z jesienną depresją? Oto propozycje:

 Suplementacja diety

Jesienią należy zdecydowanie jeść więcej warzyw oraz owoców. Zawarte w nich witaminy i minerały wzmocnią organizm, a także pozytywnie wpłyną na samopoczucie. 

Sprawność i aktywność fizyczna

Ruch, a w tym ćwiczenia fizyczne dobrze wpływają na samopoczucie – mózg wytwarza wtedy więcej endorfin (hormony odpowiedzialne za dobry nastrój oraz zadowolenie). Warto w jesienny czas zapisać się na kurs tańca bądź aerobik, skorzystać z basenu
czy też wsiąść na rower.

Smakołyki – czekolada

Jesienią nie odmawiajmy sobie smakołyków. Oczywiście należy po nie sięgać
z rozwagą. Szczególnie polecana jest gorzka czekolada (w składzie kakaowych ziaren znajduje się wiele cennych dla zdrowia substancji). Gorzka czekolada (m.in. pomaga
w myśleniu, dodaje energii). Czekolada ta zawiera węglowodany, magnez, potas
oraz żelazo.  

Życie towarzyskie

Jesienią nie powinniśmy zamykać się w domu i unikać spotkań z przyjaciółmi.
Nie ma lepszego sposobu na chandrę, jak dobra zabawa w gronie najbliższych nam osób. 

Sen

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego brak bądź niedobór wpływa na osłabienie koncentracji, jak i wywołuje rozdrażnienie.

Aromaterapia

Jesienią warto wspomóc się medycyną naturalną i olejkami aromatycznymi – dobrze wpływają na samopoczucie. Warto stosować olejek różany i lawendowy (poprawia nastrój, uspokaja, działa antystresowo) oraz cedrowy (działanie uspokajające, wzmacniające).

Imbir

Nazywany jest „zimową przyprawą” – rozgrzewa oraz poprawia nastrój. Do jesiennej herbatki warto dodać plasterek świeżego imbiru.

Relaks

Jesienią warto znaleźć czas dla siebie. Chwila z dobrą książką, oglądnięcie ulubionego filmu – poprawią nastrój i dodadzą energii.

Mam nadzieję, że tych kilka rad pozwoli wam przetrwać jesienne smutne dni, które wcale nie musza być smutne. Powodzenia.

Izabela Janus-Mosińska