Movember – męska sprawa

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności
z mężczyznami zmagającymi się
z rakiem jądra.
Nie bez przyczyny również na ten miesiąc przypada akcja Movember (czyli Wąsopad) – kampania społeczna zapoczątkowana w Australii. Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache (wąsy) oraz November (listopad). Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności
na nowotwory prostaty oraz jąder.

W ramach akcji Movember w dniu 15 listopada w placówce przy ul. Prusa odbyły
się
zajęcia profilaktyczne dotyczące raka jądra. Chłopcy uzyskali wiedzę nt. tego nowotworu: jego objawów, możliwości szukania pomocy w razie ich zaobserwowania, znaczenia wczesnego wykrycia choroby. Każdy z wychowanków otrzymał także ulotkę informacyjną, zawierającą min. instrukcję samobadania. Przez cały miesiąc informacje poświęcone temu tematowi udostępnione są młodzieży również w formie gazetki.

CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

Najczęstszym objawem raka jądra jest niebolesne powiększenie jądra, któremu niekiedy może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny. Pierwszy niepokojący
objaw stanowi niebolesna masa, niedająca się oddzielić od jądra. Ta cecha odróżnia guz nowotworowy jądra od zapalenia najądrza. Potencjalnym symptomem choroby może być uczucie ciężaru w mosznie, a także szybko narastające powiększenie moszny wskutek gromadzenia się w niej płynu. Uzasadniony niepokój powinien budzić ból i dyskomfort w obrębie moszny.

W wielu krajach zaleca się młodym mężczyznom samobadanie jąder raz w miesiącu, analogicznie do samokontroli piersi, którą powinny przeprowadzać kobiety.

SAMOBADANIE JĄDER – JAK WYKONAĆ?

  • Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli
    lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
  • Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami,
    a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
  • Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
  • Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie
    lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego –
    to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.
    Pamiętaj! Wcześnie wykryty rak jądra (I stopień zaawansowania) jest uleczalny prawie w 100%. Odważny mężczyzna nie boi się wiedzieć!

Organizatorki akcji: Małgorzata Trzepizur i Małgorzata Gorzelak