Pamiętajmy o zmianie czasu

zegarW Polsce zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie stosowano ją w latach 1957-64 i ponownie od 1977 roku.

 

 

  • Zmianę czasu z zimowego na letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które dotychczas nie wprowadziło czasu letniego jest Japonia.
  • Niektórzy uważają, że zmiany czasu pozwalają lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Czas aktywności człowieka lepiej dopasowuje się bowiem do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.
  • Specjaliści wyliczają, że zmiany czasu prowadzą do oszczędności energii, ponieważ umożliwiają późniejsze włączanie sztucznego oświetlenia.
  • Niewątpliwie dodatkową zaletą tej operacji jest fakt, że zwiększa się bezpieczeństwo na drodze, gdyż jazda przy dziennym oświetleniu jest bezpieczniejsza niż po zachodzie słońca.
  • Przeciwnicy z kolei twierdzą, że ta zmiana ma wiele fatalnych konsekwencji, gdyż przestawianie zegarków zaburza naturalny rytm biologiczny człowieka. Propozycją wprowadzenia czasu letniego po raz pierwszy zgłosił Benjamin Franklin już w 1784 roku.

Pamiętajmy – w ostatnią niedzielę marca o godzinie 2 w nocy przesuwamy wskazówki zegara na godzinę 3 i w ten sposób śpimy o godzinę krócej.

Dobranoc 🙂