Piknik Wiosenny na Rakowie – to była bardzo piękna sobota

piknik004Przyjemnie było patrzeć na radość dzieci i zadowolenie dorosłych mieszkańców Rakowa, którzy w sobotę 25.05.2013r. przyszli na Piknik Wiosenny zorganizowany przez Bursę Miejską i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie.

Spotkaliśmy się na skwerze przy ulicy Limanowskiego na Starym Rakowie. Były występy artystyczne, konkursy, zabawy dla dzieciaków. Jako poczęstunek przygotowaliśmy kiełbaski z grilla, lody, napoje i pyszne ciasta. Pogoda na szczęście dopisała i nie spadła ani kropla deszczu. Zabawa była naprawdę udana, a kiedy kończyliśmy imprezę, dzieci pytały, kiedy znowu przyjedziemy. I mamy taki zamiar…
Ruch na skwerze zaczął się już wcześnie rano. Najpierw część mieszkańców, w ramach Centrum Integracji Społecznej w Częstochowie, wysprzątała teren, na którym miał odbyć się Piknik. A później wkroczyliśmy my  –  szykowaliśmy stoiska, ustawialiśmy  scenę, zwoziliśmy dekoracje i kosze pełne smakołyków.  Mieszkańcy okolicznych bloków  zaciekawieni przyglądali się z okien, co też się u nich na podwórku dzieje. Dawno nie było tu takiego ruchu. Dzieci dopytywały, co szykujemy i widać było, że niecierpliwie czekają na piknikowe atrakcje. A kiedy pojawił się samochód z lodami,  nie odstępowały już  nas ani na krok.
Punktualnie o godz. 12.00 impreza została oficjalnie otwarta przez Dyrektorkę Bursy p203Miejskiej i jednocześnie Przewodniczącą Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka Panią Marię Kowaleczko-Miedzińską, a przede wszystkim Rakowiankę od pokoleń, która powitała wszystkich uczestników i gości oraz zaprosiła do wspólnej zabawy.
Nasz Piknik zaszczycił obecnością gość szczególny i także mieszkaniec Rakowa Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, który zebranym życzył dobrej zabawy i pogratulował organizatorom inicjatywy oraz z zainteresowaniem oglądał występy młodzieży. Znalazł też czas, aby swoim zwyczajem, porozmawiać z mieszkańcami „domów fabrycznych”.
Wśród honorowych gości Pikniku byli też: Pan Ryszard Stefaniak – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Pan Adrian Staroniek – Naczelnik Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw Społecznych UM,  Pan Dariusz Kapinos – Radny Miasta Częstochowy, Pan Grzegorz Sikora – Prezes  Zarządu Oddziału ZNP, Pan Witold Biel – Przedstawiciel NSZZ Solidarność Sekcji Oświaty, Pan Paweł Musiał -Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, p061Pani Barbara Jura – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20, Pan Dariusz Rataj – Dyrektor Zespołu Szkół im. B. Prusa, Pan Dariusz Ryś – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 oraz Pan Dariusz Janic – Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Częstochowa – Błeszno, Pani Jolanta Baron – Przedstawicielka  MOPS w Częstochowie, Pan Zbigniew Pietrzyk – Kierownik  Oddziału Eksploatacji ZGM  TBS przy ul. Łukasińskiego 26.
Po  krótkiej części oficjalnej zaczęła się plenerowa zabawa, którą ze sceny profesjonalnie prowadziły Panie Anna Dudzik-Orman i Małgorzata Janik, wychowawczynie z Bursy Miejskiej. Na scenie prezentowali się młodzi artyści. Był teatrzyk dla dzieci, monologi p221kabaretowe, występowali soliści i zespoły młodzieżowe. Niektóre z występów  objawiły prawdziwe talenty godne X-Factora czy innego telewizyjnego show. Gromkie brawa zbierała Orkiestra Dęta z Żytna, która dała dwa wspaniałe koncerty. W tym czasie na placu piknikowym trwała wyśmienita zabawa. Na stoisku plastycznym dzieci rysowały, wychowawczynie z Bursy i Świetlicy Socjoterapeutycznej Dziupla przy TKOPD zorganizowały kilka sympatycznych konkursów i pokaz techniki decoupage. Przy Wróżkach zebrała  się spora gromadka dzieciaków zaintrygowana niezwykłymi strojami i rekwizytami Pań, które podjęły się roli piknikowych czarodziejek. Długa kolejka chętnych ustawiła się w miejscu, gdzie toczyła się rywalizacja w tradycyjną „zośkę”, czyli rzucanie szmacianymi piłeczkami do celu, a nieco starsza młodzież zacięcie walczyła przy  stole do ping ponga. Było też losowanie niespodzianek i malowanie twarzy. Już po godzinie plac zapełnił się dzieciakami z pomalowanymi  buziami  i miło było patrzeć jak kotki, myszki i inne bajkowe postacie, śmiejąc się od ucha do ucha, podjadały pyszne kiełbaski, pączki i ciastka. Stoły były pełne smakołyków, którymi każdy był częstowany do woli. Początkowa nieśmiałość szybko gdzieś zniknęła i wszyscy świetnie się bawili. Aromat dymu z grilla unosił się nad placem, p054apetyczne  kiełbaski, które serwowali wszystkim chętnym panowie wychowawcy obsługujący piknikową  kuchnię, doskonale poprawiały humor.  Grill był cały czas oblegany, podobnie jak jedna  z większych atrakcji naszej imprezy: wóz strażacki, którym przyjechał zastęp strażaków  z Ochotniczej Straży Pożarnej na Błesznie. Przez kilka godzin dzieci oglądały błyszczący samochód, naciskały klaksony i syreny, a potem wóz pełen małych pasażerów wykonał kilka rund dookoła skweru. Frajda była  chyba większa niż zjedzenie kilku lodów naraz.  Po raz kolejny przekonaliśmy się, że na strażaków zawsze można liczyć.
Piknik na Rakowie zorganizowany w Dniu Matki obfitował w rodzinne atrakcje, zarówno dla najmłodszych, jak i tych całkiem dorosłych Rakowian. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że impreza naprawdę się udała. Atmosfera była serdeczna, a potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że publiczność wspólnie z wykonawcami śpiewała znane piosenki, a nawet poprosiła o mikrofon dla jednego z mieszkańców. Pan Sławek Warzecha, znany w dzielnicy z talentu muzycznego, grając na gitarze pięknie zaśpiewał balladę o miłości, a później zachęcony sukcesem wykonał jeszcze kilka innych piosenek. Pięknie zaśpiewała też utalentowana Sylwia Borkowska, a pan Zbyszek zadeklamował dwa wiersze swego autorstwa oraz zaśpiewał.
Imprezie towarzyszyła akcja rozdawania odzieży mieszkańcom Starego Rakowa. W placówkach Bursy przeprowadziliśmy wcześniej zbiórkę i zgromadziliśmy pokaźną  ilość  ubrań i nowych butów.
Piknik zorganizowali pracownicy i wychowankowie Bursy Miejskiej oraz członkowie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie przy pomocy wielu ludzi dobrej woli, firm i instytucji, które bezinteresownie wsparły inicjatywę.

Wszystkim, którzy  pomogli w przygotowaniu I Wiosennego Pikniku serdecznie dziękujemy.

Fotorelacja z Pikniku Wiosennego:

piknik005

 

Bursa na ul. Legionów ma już reprezentację szachową

DSC_0093

W placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów odbyły się eliminacje do Turnieju Szachowego o Mistrzostwo Bursy. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem naszych wychowanków. Najlepszymi szachistami okazali się:

                                       Artur Ziemba – I miejsce
                                       Maciej Jastrzębski – II miejsce
                                       Dominik Jelonek – III miejsce

Laureaci konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Dyrekcję Bursy Miejskiej i będą  reprezentować naszą palcówkę w Turnieju Szachowym o Mistrzostwo Bursy Miejskiej, który odbędzie się 5 czerwca w  Bursie przy ul. Legionów. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali wychowawcy:Anna Knapik i Przemek Świąć

                                                                                                 Przemek Świąć

DSC_0089DSC_0088DSC_0091

 

 

 

 

II ULICZNY BIEG „WRZOSOWIAK 2013”

wrzosowiakZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W BIEGU ULICZNYM W DNIU 2 CZERWCA (niedziela) O GODZ. 10.00

Organizator: Rada Dzielnicy „Wrzosowiak”
Stowarzyszenie Częstochowa 2020

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Częstochowy

Cel imprezy: popularyzacja lekkiej atletyki, promocja dzielnicy Wrzosowiak,
integracja dzieci i młodzieży

Termin zawodów: 02.06.2013
Miejsce zawodów: okolice SP nr 53 (ul. Orkana)
Konkurencja: bieg na dystansie

Do lat 1 : 800 m

OPEN: wszyscy chętni, powyżej 16 roku życia na dystansie 2400 m oraz Nordic Walking

Miejsce i czas zawodów: 2 czerwca 2012 rok godz. 10.00, start przy szkole nr 53 w Częstochowie

Zgłoszenia: na kartkach startowych przygotowanych przez organizatora
najpóźniej 30 min przed startem. Osoby biorące udział w biegu otwartym nie mające skończonych 16 lat proszone są dostarczyć zgodę rodziców na wzięcie udziału w zawodach.
Nagrody: puchar za pierwsze miejsca, symboliczne medale

 

Tel. do organizatora 791981919

Zapraszamy na Piknik Wiosenny na Rakowie

DrukowanieBursa Miejska i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka zapraszają wychowanków, ich rodziców oraz mieszkańców na Wiosenny Piknik Integracyjny, który odbędzie się w sobotę 25 maja na skwerze przy ul. Limanowskiego na Rakowie. Wspólną zabawę zaczniemy o godz. 12:00.

Zachęcamy serdecznie do spędzenia sobotniego popołudnia na naszym pikniku, bo szykuje się sporo atrakcji. Będą występy muzyczne, konkursy z nagrodami niespodziankami, czytanie bajek dla dzieci, występ teatrzyku dla dzieci oraz – jak przystało na rodzinną plenerową imprezę –  gry i zabawy sportowe. Najmłodszych z pewnością ucieszy możliwość obejrzenia prawdziwego wozu strażackiego i zabawa w malowanie twarzy, a starsi będą mogli poznać tajniki modnej ostatnio techniki decopuage. To nie wszystko 🙂 Dla wzmocnienia i podtrzymania dobrego nastroju przygotowaliśmy poczęstunek: będą kiełbaski z grilla oraz pączki i domowe pyszne ciasta. Zapraszamy na Piknik Wiosenny!

Wspólnie uczymy się udzielania pierwszej pomocy

imagesW dniu 22 maja w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów odbyło się ostatnie spotkanie  z młodzieżą w cyklu, w którym ratownicy medyczni przekazywali niezbędna wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Akcja pod nazwą „Wspólnie uczymy się udzielać pierwszej pomocy” miała swój początek w Bursie Miejskiej przy ul. Kościuszki 8. Wychowawcy, wspólnie z wiceprezesem Ochotniczego Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie Piotrem Jakubowskim i ratownikami Rafałem Piwowarczukiem, Anną Jackowską i Mariuszem Krajewskim, chcieli uświadomić młodzieży, jaką wartością jest życie ludzkie oraz jak należy udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu. Zajęcia spotkały się z wielkim zainteresowaniem wychowanków ze wszystkich placówek Bursy. Pokazy odbyły się dzięki p. dyrektor Marii Kowaleczko-Miedzińskiej, która z entuzjazmem przyjęła pomysł zorganizowania cyklu takich spotkań. Dzięki pomocy p. pedagog Beaty Rosy, p. kierownik Aleksandry Politańskiej oraz p. kierownik Anety Lubczyńskiej zajęcia zostały sprawnie przeprowadzone. Wszystkim wychowawcom i wychowankom biorącym udział w pokazach pierwszej pomocy dziękuję za zainteresowanie i udział w zajęciach.

Jarosław Lewicki

Czytaj dalej

Zwiedzaliśmy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Kościuszki 8 wraz z wychowawcami: p. Jolantą Mielczarek i p. Jarosławem Lewickim zorganizowali wyjście do Muzeum Górnictwa Rudy Żelaza. Na miejscu dołączyła do nich grupa wychowanków z Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej wraz z p. wychowawczynią Dorotą Kierat. Wystawę stałą „Dzieje Górnictwa Rud Żelaza”, zrealizowano w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 1974–1976 pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Stanisława Staszica. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie jest jedyną  placówką w kraju, która pokazuje dzieje i rozwój górnictwa rud w Polsce. Na wystawie przedstawiono wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp oraz fragment „ściany” eksploatacyjnej z obudową i wyposażeniem w maszyny i urządzenia. W chodnikach i komorach ustawiono oryginalne maszyny i środki transportu. W sali ekspozycyjnej podzielonej na wyodrębnione stanowiska pokazano pełny zestaw narzędzi i maszyn służących w przeszłości w pracy górników. Zgromadzono m.in. liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz minerałów. Przedstawiono również historyczne narzędzia i metody wydobywania rudy żelaza. Wychowankowie mogli poszerzyć wiedzę dzięki ciekawym opowieściom przewodnika oraz filmowi pod tytułem „Z dziejów górnictwa rud żelaza”. Młodzież była bardzo zainteresowana tematem. Ekspozycja jest warta obejrzenia. Z pewnością zaciekawi odbiorców w każdym wieku– bowiem nieocenione są jej walory edukacyjne i bezpośredni kontakt z zabytkiem.

Czytaj dalej

To już nie internat – wywiad TV Orion z dyrektor Bursy Miejskiej p. Marią Kowaleczko-Miedzińską

O Bursie Miejskiej, korzyściach płynących z połączenia dawnych internatów w jeden organizm, codziennych problemach oraz o planach na przyszłość mówi dyrektor Bursy Miejskiej  w Częstochowie mgr Maria Kowaleczko- Miedzińska. Wywiadu Pani Dyrektor udzieliła dziennikarzom lokalnej stacji – Telewizji Orion. Zapraszamy do obejrzenia materiału.

video_orion

 

Światowy Dzień Praw Zwierząt

,,Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”

  Artur Schopenhauer 

 W dniu 21 maja,  w przeddzień Dnia Praw Zwierząt, dziewczęta z Bursy przy ul. Kościuszki 8 wraz z wychowawczyniami p. Janiną Trzewiczek oraz p. Jolantą Mrozińską przygotowały okolicznościowe spotkanie. W krótkim wystąpieniu podane zostały informacje dotyczące przestrzegania praw zwierząt w Polsce i na świecie. Niestety,  dopiero od niedawna pojęcie „praw zwierząt” zaczęło być upowszechniane, a w świadomości społecznej powoli rodzi się respekt dla bezbronnych istot, które żyją obok nas. Niektóre informacje dotyczące stosunku ludzi do zwierząt wywołały w uczestnikach spotkania duże poruszenie. Nie sposób bowiem ukryć, że postępowanie wielu ludzi jest okrutne, a fakty dotyczące traktowania zwierząt naprawdę drastyczne. Przedstawiona zastała krótka prezentacja mająca wzbudzić w wychowankach empatię oraz chęć do działania na rzecz poprawy bytu zwierząt. Z pewnością nasi koledzy i koleżanki wyciągnęli wiele z tej krótkiej lecz jakże poruszającej lekcji. Musimy pamiętać, że zwierzęta to nasi przyjaciele.

Czytaj dalej

Turniej Bilardowy zakończony

1298057110178Międzybursowy Turniej Bilardowy ,,Bila 2013″ został zakończony. Atmosfera rozgrywek była bardzo przyjazna i życzliwa, ale duch sportowej rywalizacji nie opuszczał zawodników, którzy dzielnie walczyli o zwycięstwo i tytuł najlepszego bilardzisty w Bursie Miejskiej.

Mistrzem został Mateusz Stochel z Bursy przy ul. Nowowiejskiego.

Drugie miejsce zajął Szymon Buła z Bursy przy ul. Legionów.

Trzecie miejsce – Łukasz Wolny z Bursy przy ul. Prusa.

Zawody sędziowali wychowankowie Paweł Paterewicz i Mateusz Wolny. Turniej zorganizowały wychowawczynie: p. Ewa Iskra, p. Małgorzata Smaga, p. Anna Dudzik Orman.
Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na otwarcie nowego sezonu bilardowego w przyszłym roku szkolnym.

Czytaj dalej

Turniej Szachowy o Mistrzostwo Bursy Miejskiej

images
Zapraszamy wychowanków na Turniej Szachowy o Mistrzostwo Bursy Miejskiej, który odbędzie się w Bursie przy ul. Legionów. Prosimy, aby każda z placówek Bursy przygotowała kadrę składającą się z 1- 3 zawodników – płeć nie odgrywa roli. Zawody odbędą się 5 czerwca 2013r. o godzinie 17.00. Turniej poprowadzi zawodniczka UKS Hetman Częstochowa – Julia Knapik. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. Prosimy wychowawców poszczególnych burs o potwierdzenie przybycia na konkurs oraz podanie składu swoich ekip do dnia 3 czerwca.

Na turniej zapraszają wychowawcy:
Anna Knapik
Przemek Świąć