Bezpieczeństwo podczas wakacji

W dniu 27 czerwca w Bursie Miejskiej przy ulicy Kościuszki odbyło się spotkanie z młodzieżą dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczestników zapoznano z zasadami bezpiecznego zachowania się nad wodą, w górach i w czasie burzy. Młodzież poznała zagrożenia, na jakie może być narażona w czasie wypoczynku wakacyjnego i zapoznała się ze sposobami radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Zajęcia poprowadziła pani Janina Trzewiczek.

Czytaj dalej

Uczymy się asertywności

W dniu 20 czerwca w Bursie Miejskiej przy ul. Kościuszki 8 odbyły się zajęcia poświęcone asertywności. Celem zajęć było rozwijanie wśród młodzieży poczucia własnej wartości poprzez zachowanie asertywne. Poza tym zajęcia miały na celu uświadomienie uczestnikom znaczenia różnych zachowań dla procesu prawidłowej komunikacji międzyludzkiej. Uczestnicy zapoznali się z definicją asertywności i poznali różne rodzaje zachowań interpersonalnych. Wychowankowie zastanawiali się, dlaczego w pewnych sytuacjach trudno jest im bronić swoich praw. Dlaczego często wobec rodziców, nauczycieli czy przyjaciół bywają ulegli lub agresywni, a tak rzadko asertywni. Oprócz wysłuchania prelekcji młodzież odgrywała także scenki, które przyczyniły się do utrwalenia zdobytych wiadomości. Zajęcia zostały przygotowane przez p. Jolantę Mielczarek.

Zajęcia dotyczące GMO

W Bursie Miejskiej przy ul. Kościuszki 8 odbyły się zajęcia poświęcone organizmom modyfikowanym genetycznie (GMO). Prowadzące prelekcję wychowanki przekazały swoim kolegom i koleżankom informacje na temat tego, czym jest GMO oraz co to są modyfikacje genetyczne i gdzie znajdują zastosowanie. W drugiej części spotkania młodzież dowiedziała się, które kraje są największymi producentami żywności genetycznie modyfikowanej. Zajęcia zakończyło krótkie podsumowanie organizatorki zajęć, p. Janiny Trzewiczek, która przedstawiła opinię naukowców na temat organizmów modyfikowanych genetycznie.

Czytaj dalej

Zakręcona akcja – pomagamy chorym i niepełnosprawnym

Oto kolejne donDSCN2181iesienia na temat naszej  zakręconej akcji na rzecz dzieci chorych i potrzebujących pomocy. Akcję zbierania nakrętek rozpoczęła młodzież z Bursy przy ulicy Prusa i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa pod kierunkiem pani Anny Dudzik-Orman.
Do tej pory udało nam się zebrać ponad 400 kg zakrętek. To niebywałe, ile mogą zdziałać pomocne dłonie. Osiągnęliśmy wynik, którego nie można się powstydzić.
Wytrwale zbieramy je nadal i cieszymy się z każdej nawet najmniejszej zakrętki.

Czytaj dalej

Nagrody za najlepsze zdjęcia

1271194351_87407066_1-Zdjecia-Foto-CMYK-fotograf-Szczecin-fotografia-slubna-Szczecin-fotografia-okolicznosciowa-1271194351
Na konkurs fotograficzny zorganizowany przez p. Ewę Iskrę i Annę Dudzik-Orman z Bursy przy ulicy Prusa przysłano ponad 50 pięknych, kolorowych zdjęć.
III edycja tego konkursu zachęcała do sfotografowania wiosny. Na zdjęciach mogliśmy obejrzeć budzącą się do nowego życia przyrodę, kwiaty, zioła, pola, łąki, drogi, zwierzęta .
Czytaj dalej

I Festyn Rodzinny

festyn0626 maja w placówce Bursy przy ul. Jasnogórskiej odbył się I Festyn Rodzinny organizowany przez Młodzieżową Radę Bursy Miejskiej. Młodzież wszystkich placówek miała okazję zaprezentować swoje uzdolnienia. W kawiarence można było napić się kawy lub herbaty oraz poczęstować się ciastem przygotowanym przez wychowanków i ich rodziców. Prócz części artystycznej, podczas której prezentowała się młodzież, były pokazy: tańca zumby, ratownictwa medycznego. Podczas naszego pikniku rozstrzygnięty też został konkursu „Your life”. Oto jego zwycięzcy:

  • I miejsce – Wiktoria Krzak (placówka przy ul. Kościuszki)
  • II miejsce – Małgorzata Korzekwa ( placówka przy ul. Nowowiejskiego)
  • III miejsce  – Anna Wawrzak ( placówka przy ul. Kościuszki)

Czytaj dalej

A kto nie był, niech żałuje…

26 maja 2013 – w Dniu Matki w placówce przy ulicy Jasnogórskiej mieliśmy zaszczyt gościć na  Festynie Rodzinnym panią dyrektor Marię Kowaleczko Miedzińską, wychowawców, rodziców i wychowanków  Bursy Miejskiej. Pomysłodawcą zorganizowania tej imprezy była przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bursy, Julia Kała. Pomysł został zaakceptowany przez Młodzieżową Radę oraz zrealizowany pod opieką pani pedagog  Beaty Rosy.     Atrakcją  festynu były występy artystyczne wychowanków Bursy, za których prawidłowy przebieg  był odpowiedzialny pan Zbigniew Dróbka. Kolejnym  punktem programu był pokaz tańca zumba oraz warsztaty taneczne prowadzone przez szkołę tańca „Snake  Dance” . Ciekawostką były również pokazy ratownictwa interwencyjnego.  Na sali sportowej odbyły się rozgrywki piłki siatkowej, w których uczestniczyli rodzice, wychowankowie oraz trenerzy naszych podopiecznych. Pod okiem pana Adama Michalaka zawody sędziował pan Jacek Gołda.  Była też wystawa prac plastycznych wychowanków oraz kawiarenka, dzięki której zgromadzone zostały pieniądze na fundusz Młodzieżowej Rady Bursy.  Za organizację tego wydarzenia była odpowiedzialna MRB oraz wychowawcy ze szczególnym zaangażowaniem pani kierownik Małgorzaty Janik, pani Grażyny Pydzińskiej i pani Doroty Kierat, które przygotowały stoliki oraz dekoracje do kawiarenki i świetlicy. Pan Zbigniew Dróbka  zadbał o wystrój sceny do występów artystycznych młodzieży. Wszystkie  atrakcje festynu  zostały utrwalone przez panią Grażynę Pydzińską, zdjęcia można zobaczyć na stronie internetowej  bursy.

A kto nie był,  niech żałuje…

Autor tekstu: Julia Kała

Sportowy sukces naszych wychowanek

Siostry Dominika i Martyna Knysak – wychowanki naszej Bursy – w pięknym stylu awansowały do finału Mistrzostw Śląska kadetek w siatkówce plażowej.

W turnieju półfinałowym, który rozegrano w Borownie, wystartowało 16 drużyn. Do ścisłego finału zaplanowanego 15 czerwca w Dąbrowie Górniczej awans uzyskały trzy najlepsze zespoły. Para z Częstochowianki potwierdziła wysoką formę w Borownie, wygrywając wszystkie mecze. Przed naszymi zawodniczkami finał.
– Liczymy na udany występ dziewczyn, w zeszłym roku wywalczyły srebrny medal, trzymamy kciuki, żeby tym razem też stanęły na podium – mówi 
Paweł Kapica, trener Częstochowianki.

resizer

I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Bursy Miejskiej w Częstochowie

DSCF2098

Dnia 5 czerwca bieżącego roku odbył się długo oczekiwany Turniej Szachowy o Mistrzostwo Bursy Miejskiej. Pomimo deszczowej pogody i ,,sezonu poprawkowego”- zbliża się koniec roku szkolnego – wszystkie placówki naszej Bursy wystawiły swoje reprezentacje. Turniej odbył się w systemie szwajcarskim na 5 szachownicach, z czasem 10 minut na rozegranie partii dla każdego zawodnika. Sędziną główną była 14-letnia zawodniczka USK Hetman Julia Knapik (mistrzyni Częstochowy w swojej kategorii wiekowej i czołowa zawodniczka województwa śląskiego), a dzielnie ją wspierali organizatorzy imprezy Anna Knapik i Przemek Świąć.

Czytaj dalej

KALENDARIUM

kwiatekPrzypominam czerwcowe daty, o których warto pamiętać.

1 VI DZIEŃ DZIECKA
2 VI DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA
DZIEŃ SĄSIADA
2-9 VI (1979r.) PIERWSZA PIELGRZYMKA PAPIEŻA DO POLSKI
4.VI (1989r.) PIERWSZE WOLNE WYBORY DO SEJMU
5.VI ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODOWISKA
9 VI DZIEŃ PRZYJACIELA
14 VI ŚWIATOWY DZIEŃ HONOROWEGO DAWCY KRWI
21 VI ŚWIĘTO MUZYKI
NAJDŁUŻSZY DZIEŃ ROKU
23 VI DZIEŃ OJCA
23/24 VI NOC ŚWIĘTOJAŃSKA
24 VI (1976r.) WYDARZENIA CZERWCOWE W PŁOCKU, URSUSIE I RADOMIU
DZIEŃ PRZYTULANIA
25 VI DZIEŃ STOCZNIOWCA
26 VI DZIEŃ ZAPOBIEGANIA NARKOMANII
28 VI NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956r.
30 VI ŚWIĘTO MARYNARKI WOJENNEJ

Pamiętajmy także o czerwcowych jubilatach i solenizantach!
Do zobaczenia we wrześniu Anna Dudzik Orman