Tym razem pojechaliśmy do Kielc

08828x
Wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa – Dżesika Małczak, Monika Morka i Łukasz Wolny – pojechali z podopiecznymi Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dziupla”  i opiekunami na wycieczkę do Kielc.
Po drodze zatrzymaliśmy się w Tokarni. W tej malowniczej miejscowości znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny.
Celem działania muzeum jest gromadzenie, ochrona i udostępnienie zabytków kultury ludowej z różnych subregionów Kielecczyzny i okolic. Skansen zajmuje obszar 65 hektarów – to ogromny teren pięknie położony w Dolinie Czarnej Nidy. Można obejrzeć wspaniały, oryginalny dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa, organistówkę z Bielin, dzwonnicę z Kazimierzy Wielkiej, piękne wiatraki, spichlerze, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty wyposażone są w typowe meble i narzędzia codziennego użytku.
Skansen to kopalnia wiedzy o życiu naszych przodków. To także atrakcyjne miejsce na spacery, na aranżacje sesji zdjęciowych czy organizowanie przyjęć i różnych uroczystości w zabytkowych obiektach.
muzeum_zabawekNastępnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. To największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Jest tam kilka tysięcy eksponatów. Można obejrzeć lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samolotów, samochodów, statków, kolejki elektryczne. Podczas zwiedzania można się także pobawić, pomalować i przebierać za różne bajkowe postacie. Dodatkową atrakcją  jest Świętokrzyska Baba Jaga, która codziennie o godz. 12.00 wylatuje z wieży zegarowej muzeum.
Po zwiedzaniu zjedliśmy smaczny obiad i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Częstochowy.
To był niezwykle udany dzień.

Anna Dudzik-Orman
Czytaj dalej

Konkurs wiedzy o Częstochowie – mamy już reprezentantów

W czwartek Z tekstem21 listopada w Bursie przy ul. Nowowiejskiego odbyły się eliminacje do Konkursu wiedzy o Częstochowie. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat miasta, w którym zamieszkali na czas nauki. Pozostali, w tym szczególnie nasi najmłodsi wychowankowie, mieli okazję poznać Częstochowę bliżej w atmosferze zabawy i gorącej rywalizacji wszystkich uczestników. Zawodnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania quizu oraz  rozpoznać, po obejrzeniu krótkich filmików, zabytki Częstochowy i charakterystyczne miejsca w mieście. Najtrudniejsze okazało się rozpoznawanie znanych osób pochodzących z Częstochowy, ale i tak wychowankowie nieźle sobie poradzili z tym zadaniem. Kibice – a wraz z nimi obecne na konkursie Pani Dyrektor Maria Kowaleczko- Miedzińska i Pani Kierownik Renata Dudek – również mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Częstochowy. Najlepsi okazali się Robert Koza i Tomek Motyl i to oni będą nas reprezentować w konkursie ogólnobursowym.

Małgorzata Trzepizur
Czytaj dalej

Zagramy w kręgle

billardBursa przy ul. Legionów ma zaszczyt zaprosić wychowanków wszystkich placówek Bursy na Turniej o Mistrzostwo Bursy Miejskiej w Kręgle, który odbędzie się dnia 7 stycznia 2014 r. o godzinie 18.00. na terenie naszej placówki. Zawody będą się odbywały w dwóch kategoriach- dziewcząt i chłopców. Prosimy, aby każda placówka wytypowała po trzech zawodników w każdej z tych kategorii. Chęć uczestniczenia w konkursie wraz z danymi zawodników prosimy o podanie organizatorom konkursu do dnia 19 grudnia 2013 r. Dla zwycięzców zostaną ufundowane dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. 

 Przypominamy zasady konkursu:

Gra jest podzielona na 10 rund – w naszym przypadku ilość rund uzależnimy od ilości zawodników. Runda składa się z dwóch rzutów. Wygrywa osoba, która uzyska jak największą ilość punktów na zakończenie zawodów. Przy strąceniu wszystkich kręgli za pierwszym rzutem runda jest skończona. Najlepsze rezultaty dają jak najczęstsze strike’i. Poniżej przedstawiona jest punktacja za poszczególne rzuty:

– strike – oznacza on strącenie wszystkich 10 kręgli w pierwszym rzucie. Oprócz 10 punktów za ten rzut w następnej rundzie, liczba zdobytych punktów w obu rzutach się podwaja. Jeśli strike’a zdobędziemy w ostatniej rundzie, mamy kolejne dwa rzuty w celu określenia, ile wart jest ten strike.

– spare – oznacza strącenie wszystkich 10 kręgli w całej rundzie. Oprócz 10 punktów za ten rzut podwajają się punkty tylko w kolejnym rzucie, a nie w całej następnej rundzie. W tej sytuacji możemy albo strącić kilka kręgli w pierwszym rzucie, a resztę w drugim, albo za pierwszym żadnego, a za drugim rzutem wszystkie. W przypadku spare’a przed drugim rzutem widzimy na monitorze najlepsze ustawienie zaznaczone strzałką.

– open frame – to sytuacja, w której gracz zbił tylko kilka kręgli. Otrzymuje on wtedy tyle punktów, ile strącił kręgli.

– miss – sytuacja, w której gracz w ogóle nie strąca żadnego kręgla.

                                                                                           Przemek Świąć

Pomoc dla schroniska

 ” Zwierzęta są mostem między nami a pięknością wszystkiego, co naturalne. One pokazują, czego brakuje w naszym życiu i jak kochać siebie bezwarunkowo. One przypominają nam, kim naprawdę jesteśmy i dlaczego żyjemy.”   

                        Trisha McCagh 

Wychowankowie z placówek Bursy Miejskiej przy ul. Nowowiejskiego, Legionów i Jasnogórskiej pod opieką wychowawczyń p. Joanny Sajewskiej,  p. Marioli Wagner i p. Anety Lubczyńskiej odwiedzili Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie przy  ul. Gilowej 44/46.

Młodzież przekazała  schronisku jedzenie dla zwierzaków i koce, które bardzo przydadzą się podczas zimy. W paczkach była sucha karma, puszki, makaron, kasza, koce i inne akcesoria dla zwierząt. Artykuły te zostały zebrane  podczas zbiórki w placówkach Bursy Miejskiej. Koordynatorami  akcji byli:

ul. Nowowiejskiego: p. J. Sajecka, p. R. Dudek,

ul. Legionów: p. M. Wagner, p. B. Siwek,

ul. Jasnogórskiej p. A Lubczyńska, p. J. Lewicki

Podczas wizyty kierowniczka schroniska opowiadała nam o  funkcjonowaniu placówki i uświadomiła młodzieży, jak wielkie są potrzeby bezdomnych zwierząt. Pracownik schroniska oprowadził nas po boksach i pomieszczeniach, w których przebywają zwierzaki. Była to okazja, żeby młodzież zobaczyła, w jakich warunkach żyją bezdomne psiaki i kociaki i uwrażliwić je na los tych zwierząt.

Schronisko potrzebuje pomocy, zaprasza chętne osoby do odwiedzania i wyprowadzania psów na spacer, a także do pracy na rzecz schroniska w formie wolontariatu. Warunek: należy mieć ukończone 16 lat.

Dziękujemy wychowankom za udział w akcji i wielkie serca, możemy z pełną świadomością nazwać ich przyjaciółmi zwierząt. Los tych czworonogów zależy od nas, a ich wdzięczność jest bezcenna. Cieszymy się, że mogliśmy spełnić dobry uczynek.

Czytaj dalej

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWO – MIKOŁAJKOWA

crowd-jumping-silhouette-with-a-disco-ball-and-speakers-at-background_18-9058Młodzieżowa Rada Bursy
zaprasza Wychowanków naszej Bursy Miejskiej na jedyną i niepowtarzalną DYSKOTEKĘ ANDRZEJKOWO – MIKOŁAJKOWĄ,
która odbędzie się 5.12.2013 r.,
w godz. 18:00 – 21:00, w placówce przy ul. Legionów.

W programie:

  • niespodzianki;
  • dobra zabawa;
  • najnowsze hity muzyczne.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Posiedzenie Rady Pedagogicznej – 27 listopada 2013 r.

W środę 27 listopada 2013 r. odbędzie się posiedzenie Rady Pedagogicznej Bursy Miejskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9 w placówce Bursy przy ul. Legionów 19/21. Posiedzenie  Rady będzie miało charakter szkoleniowy. Temat spotkania to: Współpraca nauczycieli w zespołach.

Obecność wszystkich pracowników pedagogicznych obowiązkowa.

Śpiewaliśmy legionowe pieśni…

        W rocznicę odzyskania niepodległości rozgorzała dyskusja nad formą obchodu świąt narodowych. Młodzież z Bursy przy ulicy Kościuszki czynnie włączyła się w ten temat i   zabrała się do wspólnego śpiewu. Repertuar muzycznego spotkania z okazji 11 Listopada stanowiły głęboko zakorzenione w naszej pamięci zbiorowej pieśni legionowe . Prowadząca zajęcia wychowawczyni p. Jolanta  Mielczarek uważa, że uczestnictwo w tego typu spotkaniach buduje poczucie wspólnoty i przynależności narodowej. Czy umiemy świętować? Nasi wychowankowie pokazali, że tak. Najpierw odśpiewany został pełen patosu  ,,Marsz Pierwszej Brygady’’, a na koniec ,,Przybyli ułani pod okienko’’ z podziałem na męskie i kobiece role. Pieśni zrazu onieśmielały wykonawców, ale po kilku minutach grupa pokazała, że potrafi z sercem zaśpiewać słynny patriotyczny repertuar.

ZAPROSZENIE – KONKURS FOTOGRAFICZNY

images

ROZPOCZYNAMY IV EDYCJĘ KONKURSU FOTO…

Zapraszamy wychowanków Bursy Miejskiej do udziału w Konkursie Fotograficznym „Zima w obiektywie”. Prosimy o wykonanie trzech zdjęć o wymiarach 10×15 cm ( na odwrocie zdjęcia proszę podać imię i nazwisko oraz placówkę) i dostarczenie ich do dnia 14.02.2014 roku do Bursy przy ul. Prusa 20.
Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie fantastycznych nagród przewidziane jest na 12.03.2014 r.

Czekamy na Was i Wasze wspaniałe zdjęcia! Organizatorki: E. Iskra, A. Dudzik-Orman