30 września…

172_130 września to ważny dzień w naszej Bursie – Chłopcy mają swoje święto!

Z tej okazji przygotowano bardzo uroczystą kolację, a na deser szarlotkę na ciepło z bitą śmietaną i rodzynkami. Chłopcy zasiedli do pięknie nakrytych stołów, przy świecach i jesiennych kwiatach. Każdy miał swoje wyznaczone, imienne miejsce. Dziewczęta złożyły serdeczne życzenia, przygotowały nastrojową muzykę i rozdały bardzo gustowne, praktyczne kubeczki napełnione po brzegi słodkościami.

Jak widać naszym panom spodobało się to przyjęcie, bo wcale nie śpieszyli się do swoich codziennych zajęć. Było miło usłyszeć: „Dziękujemy Wam dziewczyny, dziękujemy wychowawczyniom p. Małgorzacie Smadze i p. Annie Dudzik-Orman”.

Nie zapomniałyśmy także o naszych chłopcach – pracownikach Bursy tj. o p. informatyku, o p. kucharzu, o p. konserwatorach i o p. portierach.

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego Panowie!

DSCN4301 DSCN4296 DSCN4299 DSCN4305 DSCN4310 DSCN4286 DSCN4284 DSCN4278 DSCN4291

Wizyta u Prezydenta

Wizyta u Prezydenta (15)

Na zdj. od lewej: M. Kowaleczko – Miedzińska, R. Panas, A. Ziemba, B. Szopiak, A. Lewko, J. Olszewski oraz K. Matyjaszczyk

Kuba Olszewski, Adam Lewko, Artur Ziemba i Bartek Szopiak – wychowankowie z placówki Bursy Miejskiej przy ul. Legionów 19/21 – otrzymali zaproszenie od Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Wczoraj – 29.09.2014r. nasi wychowankowie zostali przyjęci przez Pana Prezydenta w Urzędzie Miasta. W spotkaniu z Prezydentem wzięli też udział: Pani Maria Kowaleczko – Miedzińska – Dyrektor Bursy Miejskiej oraz Pan Radosław Panas – trener z Klubu Sportowego „Norwid Częstochowa”. W tym klubie nasi wychowankowie trenują siatkówkę. Czytaj dalej

Pełny relaks w Bursie przy ul. Legionów

IMG_3101    Na początku roku szkolnego nasza placówka wzbogaciła się o nowe  meble. Pani Dyrektor Maria Kowaleczko-Miedzińska i Pani Wicedyrektor Jolanta Kowalik podczas I  Pikniku Integracyjnego przekazały do świetlicy superkanapę!!! Jest to stylowy narożnik, obity skóropodobnym materiałem, który od razu zyskał sobie sympatię wychowanków, co widać na załączonych zdjęciach. Nowy nabytek nie tylko cieszy oko, ale także zwiększa komfort odpoczynku, kiedy to po  ciężkim treningu wychowankowie mogą pooglądać TV i posłuchać muzyki (bo dostaliśmy też nowy sprzęt grający w postaci wieży stereofonicznej 🙂                                                                                                                                                        Dziękujemy bardzo, z niecierpliwością czekamy na następny piknik i ……….kolejne prezenty 🙂

IMG_3094

Wychowawcy i Wychowankowie z placówki Bursy Miejskiej przy ul. Legionów

Bursa Miejska przy ul. Jasnogórskiej w nowej odsłonie

jasno (0)W nowym roku szkolnym nasi wychowankowie mogli spojrzeć na naszą placówkę z całkiem nowej perspektywy. Po wakacjach zastali swoje pokoje pięknie odnowione. – Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówili  wychowankowie. –  Nie spodziewaliśmy się, to ogromna niespodzianka, cieszymy się, że nasze dzieci będą miały tak dobre warunki – podkreślali rodzice. Ale to nie koniec zmian w Bursie. We wrześniu urządzony został w naszej placówce ,,kącik towarzyski”. Tu można odpocząć po ciężkim dniu w szkole i zrelaksować się przy dźwiękach muzyki. Wyposażono go w piękny narożnik, szafkę na sprzęt elektroniczny oraz nową wieżę stereofoniczną. Chcieliśmy serdecznie podziękować Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor Bursy za starania, by było nam tu miło i pięknie.

Serdeczne podziękowania składają m.in.: Jakub Tatarek, Patrycja Szulc, Mateusz Charaziński, Klaudia Olczyk.

Spacerkiem po naszym pięknym Rakowie

DSCN4241W czwartek po lekcjach wybraliśmy się z pierwszoklasistami  na spacer po najbliższej okolicy. Okazało się, że Raków to bardzo ciekawa dzielnica. Znajduję się tutaj wiele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. W okazałym parku mieści się Miejski Dom Kultury (dawna posiadłość Hantkego – właściciela huty), bardzo ładna pływalnia, a obok Dom Pogodnej Starości. Obejrzeliśmy bloki wybudowane dla kadry kierowniczej i robotników huty z przełomu XIX i XX wieku – jak na tamte czasy wyjątkowo wygodne i nowoczesne. Zwiedziliśmy także okazałe Sanktuarium pw. Św. Józefa (do dzisiaj odprawiane są tam patriotyczne Msze święte za naszą ojczyznę). Obejrzeliśmy także słynny stadion i klub RKS Raków. Nową linią tramwajową nr 3 niedawno oddaną do użytku dojechaliśmy nowoczesnym tramwajem do Al. Pokoju. A tam niespodzianka – niedaleko stacji PKP jest wyjątkowe Muzeum Archeologiczne (które koniecznie trzeba obejrzeć). Na Rakowie jest wiele parków i miejsc wypoczynku – m.in. Skwer Orląt Lwowskich – placów zabaw i ćwiczeń ruchowych. Większość bloków jest odremontowana i ładnie kolorowo pomalowana. Nowych sklepów i placówek  handlowych nie brakuje.

Doszliśmy do wniosku, że mieszkamy w bardzo ładnej dzielnicy Częstochowy, a nasza Bursa stanowi piękną ozdobę Rakowa.

Anna Dudzik-Orman

DSCN4240  DSCN4242 DSCN4243 DSCN4244 DSCN4245 DSCN4246 DSCN4247 DSCN4248 DSCN4251 DSCN4252

Kącik wypoczynkowy w placówce Bursy przy ul. Kościuszki

DSC00103     Poniedziałkowe popołudnie miło zaskoczyło wracających ze szkół wychowanków naszej placówki. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Marii Kowaleczko-Miedzińskiej i Pani Wicedyrektor Jolanty Kowalik w dawnej niezagospodarowanej kawiarence pojawiły się nowe meble i sprzęt grający. Młodzież bardzo chętnie zaangażowała się w stworzenie przytulnego miejsca do wypoczynku. Od teraz możemy w jeszcze milszej atmosferze spędzać swój wolny czas. Tu czytamy, słuchamy muzyki, spotykamy się z koleżankami i kolegami.         Jednym słowem możemy się odprężyć.

Autor Beniamin Nawara

 

Nasz pierwszy wspólny piknik…

Web

Mamy za sobą wspaniałą imprezę, podczas której udało nam się zorganizować spotkanie kilkuset osób, wychowanków, wychowawców i pracowników. Piknik Integrcyjny (13) W minioną środę,
17 września, na terenie placówki przy ul. Legionów 19/21 odbył się I Piknik Integracyjny Bursy Miejskiej, połączony z uroczystym otwarciem boiska do siatkowej piłki plażowej. Piknik Integracyjny był wydarzeniem, podczas którego młodzież ze wszystkich placówek miała szansę spotkać się i spędzić wspólnie czas.

Czytaj dalej

Drodzy Wychowankowie Bursy Miejskiej…

witaj_szkoloDrodzy Wychowankowie,
Minęły wakacje. Już pokoje przydzielone, bagaże rozpakowane, półki zagospodarowane, teren spenetrowany. Pierwsze chwile
w Bursie za Wami…
Poznaliście zapewne już swoich Wychowawców, Panie Kierowniczki placówek, Pracowników Bursy, wszystkich, którzy przez najbliższe miesiące będą dbać o Was, będą się Wami opiekować, wychowywać Was, gotować pyszne posiłki, sprzątać i naprawiać, czyli żyć Waszym życiem i potrzebami.
Dla pracowników BM wakacje były czasem bardzo intensywnej pracy, której efekty
z pewnością już zauważyliście. Wakacje to także czas planowania przydziałów
do placówek, do pokoi, do grup. To zebrania, posiedzenia Rady Pedagogicznej, to zakupy, malowanie, remonty, naprawy, przemeblowywanie. To kwaterowanie gości i pielgrzymów, aby zarobić pieniądze na kolejne zakupy i remonty. I szczerze mówiąc, to nie wiem, czym są wakacje…
A wszystko po to, abyście mieli jak najlepsze warunki do mieszkania i nauki, aby Wasze placówki były wygodne, czyste i przyjazne. Zdecydowałam, że nie będzie już 5-6 osobowych pokoi, a jak najwięcej 2 i 3 osobowych, że będziemy poprawiać i ujednolicać standardy zakwaterowania we wszystkich placówkach równocześnie, aby było sprawiedliwie. Wymieniliśmy łącznie 175 tapczanów, zakupiliśmy kilkadziesiąt kompletów mebli składających się z biurka, szafki i do każdego pokoju wspólnej szafy ubraniowej, kupiliśmy meble i wyposażenie do 5 kuchenek podręcznych, urządzamy Wam kąciki
do spotkań z gośćmi, do pogaduszek.
W placówce przy ul. Jasnogórskiej wyremontowana została łazienka, odnowiona jadalnia
i wydawalnia posiłków, wyczyszczona została podłoga na korytarzu, wyremontowanych jest 10 pokoi, do których też kupiliśmy nowe meble. W tej przy ul. Nowowiejskiego wyremontowaliśmy jadalnię i pokoje na III p. oraz kupiliśmy do nich nowe meble, a do kuchni profesjonalne piece gazowe, zmywarkę. W pozostałych placówkach odmalowaliśmy łącznie kilkadziesiąt pokoi, zakupiliśmy kilkadziesiąt zestawów mebli, dywany, chodniki, kanapy, wyczyściliśmy posadzki na korytarzach. Mogłabym tak dalej wymieniać, ale przecież sami to dostrzeżecie.
Z radością czekaliśmy na Wasz przyjazd ciekawi reakcji. Miło było słyszeć słowa Wasze
i Waszych Rodziców, że ładnie, że takie zmiany, że wygodnie, że aż trudno uwierzyć,
że tak można, że dobrze stało się, że powstała Bursa…
Ale pytam Was DLACZEGO zaledwie po tygodniu od Waszego przyjazdu na suficie dwu jadalni pojawiło się ……. masło. DLACZEGO ktoś z Was zniszczył jadalnię przy
ul. Nowowiejskiego, tę po kapitalnym remoncie, którego koszt to 25.000zł., DLACZEGO ktoś z Was zniszczył jadalnię na ul. Jasnogórskiej pomalowaną po raz pierwszy od kilku, może kilkudziesięciu lat za 6.000zł… DLACZEGO pozwalacie, aby mówiąc delikatnie wandal niszczył i psuł radość Waszą i naszą.
Wandali ostrzegam!!! Będziecie ponosić wszelkie konsekwencje swego niewłaściwego zachowania, stracicie miejsce w Bursie i szansę na naukę, a rodzice będą zobowiązani do poniesienia kosztów usunięcia dewastacji. Macie wybór…

Drodzy Wychowankowie, proszę dbajcie o Bursę, o wyposażenie, o pokoje i nie pozwalajcie nikomu na niszczenie efektów pracy dziesiątek ludzi, na dewastację Waszego przejściowego domu. Zapewniam, że tylko wtedy nie spocznę w realizacji pomysłów na to, żebyście mieszkali w warunkach komfortowych, spełniających najwyższe standardy. Wasze wsparcie jest potrzebne.

Dyrektor Bursy Miejskiej – Maria Kowaleczko – Miedzińska

Kalendarium

Witam ponownie po wakacjach.

Przed nami 10 miesięcy pobytu w Bursie. Fajnie byłoby, gdybyśmy pamiętali nie tylko o naszych własnych urodzinach ale też orientowali się w ważnych datach polskich czy światowych i dlatego zachęcam Was do śledzenia naszego internetowego kalendarium.

Obiecuję, że nie będę Was zanudzać, ograniczę się do wybranych dat, o których według mnie warto pamiętać.

jarzebinaWRZESIEŃ

1 IX Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej

1.09.1939 roku bez uprzedniego wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy.Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Pokoju

17 IX Dzień Sybiraka

Przypada on w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię.

23 IX Początek Astronomicznej Jesieni

30 IX Dzień Chłopaka

Tego dnia wszyscy panowie, zarówno ci młodsi jak i ci starsi, obchodzą swoje święto, dostając od pań serdeczne życzenia i drobne upominki.

Pozdrawiam wszystkich Anna Dudzik-Orman