W roku 2015 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 19 XI. Dzień ten, przypadający co roku w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Kalifornii, gdzie w 1974r. zachęcano ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na 1 dzień.
Oczywiście 24 godziny nie wystarczają – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład
Dzień bez papierosa (obchodzony 31 maja).
Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie czterech milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tak zwanych chorób odtytoniowych umiera dziennie jedenaście tysięcy osób. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 39-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty czyli przeciętny Polak dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Palenie stanowi największe możliwe zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. Ograniczenie palenia tytoniu stanowi jeden z priorytetów w założeniach polityki zdrowotnej rządu polskiego (Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwem używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 9 listopada 1995 roku)
Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje o 10 lat krócej od osoby nie palącej. Obliczono też, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17 do 71 roku życia wypala 311668 papierosów. Palenie tytoniu niesie ze sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:
-choroby układy oddechowego tj. rozedma płuc, przewlekłe zapalnie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak krtani, astma oskrzelowa, itp.
-choroby układu krążenia tj. choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, tętniak aorty, nadciśnienie tętnicze
-inne choroby tj. rak nerki, rak przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia)
Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się proces gojenia ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (trądziku i łuszczycy).
Gdy młody człowiek pali papierosy, istnieje bardzo dużo ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny. Dzieci, które palą papierosy mają osłabioną odporność i częściej zapadają na różne choroby. Ich wzrost jest spowolniony, mają mniejszy obwód klatki piersiowej, są niże niż ich rówieśnicy niepalący. Problemy dotykają również sfery edukacyjnej. Młodzi palacze maja większe problemy z nauką i więcej czasu potrzebują na odrabianie lekcji. Mają także problemy z uprawianiem sportu, zwłaszcza z pływaniem i bieganiem.
Spustoszenie, jakie powoduje palenie papierosów, objawia się także w późniejszych etapach życia. Dla przykładu, palenie papierosów w trakcie ciąży może się skończyć poronieniem, przedwczesnym porodem lub opóźnieniem rozwoju płodu.
W dniu 17 listopada 2015 roku w placówce Bursy Miejskiej przy ulicy Jasnogórskiej odbyły się zajęcia dotyczące problemów związanych z nałogiem nikotynowym.
Podczas zajęć odbył konkurs pod tytułem „Załóż się o swoje płuca”. Tematem konkursu była profilaktyka antynikotynowa. Uczestnicy mogli wykazać się wiedzą na temat szkodliwości palenia tytoniu.
Laureatami zostali:
I miejsce – Dariusz Krawczyk
II miejsce – Michał Bernaś, Maciek Stępień
Wychowankowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Młodzież miała również okazję obejrzeć film pod tytułem „Nikotyna – legalny narkotyk”
Zajęcia przygotowały: Aleksandra Politańska, Jolanta Mrozińska
Czytaj dalej →