Klub sympatyków piłki siatkowej

IMG_303230 stycznia II-ligowy zespół KS Norwid Częstochowa, w którego składzie znajdują się nasi absolwenci, a także nasi obecni wychowankowie, podejmował na własnym parkiecie drugą w tabeli drużynę z Tomaszowa Mazowieckiego. Po bardzo dobrym meczu nasi zawodnicy wzbogacili się o kolejne bardzo ważne 3 pkt i tym samym to nasi chłopcy awansowali na drugie miejsce w rozgrywkach II ligi. Na szczególne wyróżnienie zasługują Damian Kogut, Mateusz Zawalski i Tomasz Kryński, którzy dziś rozegrali doskonały pojedynek. Na uznanie zasługują również wierni kibice, którzy jak zawsze wypełnili halę przy ul. Jasnogórskiej. A poniżej kilka fotografii z pojedynku nasz zawodników w obiektywie Adama Michalaka.

Czytaj dalej

Tym razem…kalambury!!!

alexander-gra-towarzyska-kalambury-mini-b-iext23900189W czwartek 21 stycznia w Bursie przy ul. Nowowiejskiego obyły się cykliczne zajęcia „gry i zabawy towarzyskie”. Tym razem wychowankowie bawili się w kalambury. Przy zgadywaniu haseł – rysowanych bądź pokazywanych – śmiechu było co niemiara. Po każdym odgadniętym haśle uczestnicy pokrzepiali się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy chcieli, by zabawa trwała jak najdłużej. Zajęcia jak zwykle przygotowały i  świetnie się bawiły razem z młodzieżą wychowawczynie Beata Jakóbczak i Małgorzata Palacz.
Czytaj dalej

Siatkarskie derby

IMG_2691W minioną sobotę w hali sportowej „Norwida” w Częstochowie został rozegrany pojedynek pomiędzy dwoma zespołami z Częstochowy. Po dwóch stronach siatki stanęli zawodnicy AZS 2020 i zawodnicy Norwida Częstochowa. Po zaciętym i wyrównanym pojedynku z sukcesu cieszyli się zawodnicy prowadzeni przez trenera Wojciecha Pudo z AZS Częstochowa wygrywając spotkanie dopiero w piątym secie. Ciekawostką tych rozgrywek jest to, że w obu drużynach występują wychowankowie Bursy Miejskiej. A oto kilka fotek z tej rywalizacji w obiektywie wychowawcy Adama Michalaka.
Czytaj dalej

II LIGA SIATKÓWKI

Już w sobotę 30 stycznia 2016 zapraszamy na kolejne spotkanie w rozgrywkach                                                    II ligi mężczyzn.                                                                  Exact Systems Norwid Częstochowa vs KS Lechia Tomaszów Mazowiecki

              sobota. 17:00 · NORWID · Częstochowa ul. Jasnogórska
IMG_0406

Klub sympatyków piłki siatkowej

IMG_2456Nasi najmłodsi wychowankowie z Bursy Miejskiej, a jednocześnie zawodnicy AZS 2020 Częstochowa, w minioną sobotę rozegrali kolejny turniej o Mistrzostwo Śląska w piłce siatkowej mężczyzn. Po bardzo dobrej grze nasi chłopcy wygrali oba spotkania, pokonując drużynę z Będzina 2:0, a także gospodarzy turnieju drużynę „Norwid” Częstochowa również 2:0. Do pełni sukcesu brakuję zwycięstw w kolejnym turnieju, który zostanie rozegrany w Jastrzębiu. Wraz z kolegami i rodzicami wspieraliśmy naszych zawodników prowadzonych przez trenera Przemka Błaszczyka.

Czytaj dalej

Profilaktyka raka szyjki macicy i raka piersi

rakW dniu 21 stycznia  w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej odbyły się zajęcia prozdrowotne dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi.  W oparciu  o prezentację multimedialną wychowanki miały możliwość dowiedzieć  się, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi oraz poznały czynniki ryzyka tych groźnych
chorób. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Rocznie z jego powodu umiera około 5000 kobiet.

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym
na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium
choroby. Dzięki systematycznemu badaniu piersi można odpowiednio
wcześnie wykryć niepokojące zmiany w piersiach i zwiększyć swoje
szanse na całkowite wyleczenie.
Na całym świecie kobiety są zagrożone rakiem szyjki macicy niezależnie od wieku,
statusu społecznego czy trybu życia. Choroba ta może przekreślić
szanse na macierzyństwo, często prowadzi do śmierci. Statystyki są
zatrważające – rocznie z tej przyczyny umiera w Polsce 4000 kobiet. To drugi  co do częstości występowania rodzaj nowotworu  wśród   kobiet w wieku   od  15  do 45 lat.       Wbrew  powszechnie panującej opinii  rak szyjki macicy nie jest chorobą
dziedziczną ani uwarunkowaną  genetycznie. Dziś mamy pewność,                         że główną przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Typów wirusa
HPV jest ponad 100, ale 2 z nich są szczególnie  groźne – to typy 16 i 18,
odpowiedzialne za ponad 70 % przypadków raka szyjki macicy.                               Dzięki odkryciu przyczyny raka szyjki macicy dziewczynki   oraz kobiety mogą
nareszcie   zabezpieczyć się przed tą chorobą . Szczepienie zapewnia
100%  ochrony przed zmianami przedrakowymi , powodowanymi przez najbardziej
rakotwórcze typy wirusa   HPV 16 i 18.  Szczepienie i cytologia                                 i  to optymalna profilaktyka raka szyjki macicy.

Zajęcia przygotowała: Jolanta Mrozińska

Czytaj dalej

Z wizytą w Straży Pożarnej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Zdjęcie0232W dniu 20 stycznia grupa gimnazjalistów wraz z wychowawczyniami Mariolą Wagner i Joanną Sajewską udała się z wizytą do Komendy Państwowej Straży Pożarnej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jest to zintegrowane stanowisko alarmowania oraz dysponowania podstawowych służb takich jak: Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Policja i Straż Miejska oraz służb komunalnych włączonych do systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Strażak PSP, który z dużym zaangażowaniem i zapałem opowiadał o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy, oprowadził nas po obiekcie prezentując wyposażenie jednostki, sprzęt potrzebny do sprawnego i skutecznego przeprowadzania akcji ratowniczej oraz specjalistyczne ubrania odporne na wysokie temperatury. To świat, w którym wszystko musi być na swoim miejscu, każdy musi wiedzieć, jakie ma zadania i znać wszystkie etapy postępowania w sytuacji zagrożenia. Zajrzeliśmy też do dyspozytorni, gdzie dyżurujący strażacy przyjmują zgłoszenia o zagrożeniu i wysyłają na ratunek wozy strażackie oraz do sali edukacyjnej tzw. „strażnicy”. Tutaj wychowankowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i zachowania w sytuacjach kryzysowych zagrażających życiu i zdrowiu. Wycieczka była fascynująca i ciekawa, wychowankowie z dużym zainteresowaniem słuchali o pracy strażaków i pracowników CPR-u, zdobyli również wiedzę, jak mają się zachować w przypadku różnego typu zagrożeń, zapoznali się ze źródłami niebezpieczeństw oraz specyfiką ich powstawania. Zdaliśmy sobie sprawę, że praca ta jest bardzo odpowiedzialna, wymaga siły, odwagi i poświęcenia. Praca strażaka to przede wszystkim powołanie, a dopiero później służba.
Czytaj dalej

Piękna, bo zdrowa…

20160121_171456_Burst01 W czwartek 21 stycznia wychowawczynie  Beata Jakóbczak i Małgorzata Palacz zaprosiły wychowanki klas pierwszych na pogadankę poświęconą profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy. Dziewczęta z zainteresowaniem wysłuchały informacji o tej podstępnej  kobiecej chorobie. Z uwagą obejrzały filmy, z których dowiedziały się, jak samodzielnie badać piersi oraz jak przygotować się do pierwszej w życiu wizyty u ginekologa. Był też film opowiadający o przeżyciach kobiet dotkniętych chorobą. Wniósł on nadzieję, że wczesne wykrycie raka piersi i raka szyjki macicy jest w pełni uleczalne.
Badajcie się więc dziewczęta!!!
Czytaj dalej

Rozśpiewany wieczór przy ul. Jasnogórskiej

koncertkoled2015Za oknami śnieg i mróz, zima rozgościła się u nas na dobre. Chcąc ocieplić atmosferę i przedłużyć sobie świąteczny nastrój w placówce przy ul. Jasnogórskiej młodzież zorganizowała wyjątkowy wieczór.             Każdy miał swój wkład w przygotowanie tego spotkania.  Wychowankowie przygotowali świąteczne piosenki, pastorałki i kolędy, a wychowawczyni muffinki   z bakaliami. O oprawę muzyczną zadbał nasz kolega Jakub Mizera – wirtuoz  keyboardu. Przy świecach, choince i śpiewie spędziliśmy wieczór, który mimo zimowej aury za oknem, był bardzo ciepły i nastrojowy.

Czytaj dalej