Życzenia od Rzecznika Praw Dziecka

Na nasz IV Piknik Wiosenny zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, między innymi Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka. Pan Rzecznik niestety nie mógł do nas przyjechać, ale przysłał nam niezwykle miłe życzenia wielu niezapomnianych wrażeń oraz wspaniałej, wiosennej pogody.
Życzenia od Rzecznika Praw Dziecka

Zaszufladkowano do kategorii article

Wernisaż w bibliotece

20160516_165506     Patrycja Wójcik, uczennica  IX LO im. C.K. Norwida, utalentowana wokalnie, wielokrotnie   uświetniała uroczystości w naszej  Bursie. Tym razem zaprezentowała swoje prace  plastyczne. Od dawna, jako przyszła  studentka  architektury,  poznaje tajniki rysunku.                   Z przyjemnością  gościliśmy  ją  w bibliotece Bursy         przy ul. Legionów, gdzie  mogliśmy zobaczyć jej prace. Naprawdę, jest się  czym  pochwalić. Gratulujemy  uzdolnień   i  pracowitości, pewni  jej  sukcesu na  studiach.

22.05.2016                                                          Wychowawca   Jolanta Mielczarek

Czytaj dalej

,,Czy wiesz, że…? „WAKACYJNA MIŁOŚĆ”

MIŁOŚĆDnia 18.05.2016 r. o godzinie 20 odbyły się zajęcia koła zainteresowań z cyklu ,,Czy wiesz, że…?” Tematyka zajęć poświęcona  była wakacyjnej miłości, która na ogół kończy się wraz z ostatnim dniem wakacji. Niestety wielu młodych ludzi wiąże przyszłość z wakacyjną znajomością. Niektórzy, zwłaszcza dziewczyny, gotowe są rzucić dom, szkołę i jechać za „Nim”. Utrzymywanie relacji zbudowanej na piasku na plaży czy innych wakacyjnych okolicznościach najczęściej nie wytrzymuje konfrontacji z realną codziennością. O tym, jak radzić sobie z podobną sytuacją emocjonalną, rozmawialiśmy na spotkaniu koła „Czy wiesz, że…? Trzeba wyrzucić z siebie kłębiące się emocje, wyżalić się koleżance albo skorzystać z pomocy psychologa. Żal po rozstaniu powinien wypalić się samoistnie.

 Zajęcia, które  cieszyły się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród dziewcząt –                  prowadziła wychowawczyni Janina Trzewiczek.                     

Szkolenie

Uprzejmie informuję, że w czwartek 02.06.2016r. o godzinie 10:15, w Bursie Miejskiej
przy ul. Prusa 20, odbędzie się szkolenie na temat: „Cyberprzemoc, postawa ofiary
i sprawcy”.

Prowadzenie: pan Maciej Wiłun

Przewidywany czas szkolenia: ok. 2 godzin dydaktycznych.

Serdecznie zapraszam
Mariola Wagner

IV Piknik Wiosenny – 21.05.2016r.

IV PIKNIK GALERIA 1 (82)Już za nami jest IV Piknik Wiosenny dla Mieszkańców Rakowa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Pana Krzysztofa Matyjaszczyka, organizowany przez Bursę Miejską i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka oraz przy ogromnym wsparciu I LO im. Juliusza Słowackiego.

W  piękną, słoneczną sobotę 21.05.2016r. po raz czwarty spotkaliśmy się na osiedlu przy ul. Limanowskiego. Jak co roku zabawa była rewelacyjna.Szczegółową relację zamieścimy wkrótce, ale już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Pikniku.

Czytaj dalej

„Nazywał się Jacek Soplica…” Konkurs Czytelniczy w naszej Bursie

konkurs czytelniczy 12.05.2016 001

 

12.05 2016

             I Konkurs Czytelniczy adresowany do uczniów klas licealnych, ale i gimnazjalnych – wychowanków naszej Bursy -został rozstrzygnięty. Służył uatrakcyjnieniu form pracy           z książką i upowszechnieniu zainteresowań literackich. Wszystko to w ramach realizowanego w naszej Bursie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

              Uczestnicy stanęli przed wieloma  zróżnicowanymi zadaniami. Kalambury, prawidłowe określenie autora cytatu, przypisanie autorstwa wybranym dziełom literackim, ułożenie z rozsypanki imion znanych bohaterów, wreszcie wykazanie się  znajomością epokowych adaptacji filmowych i teatralnych, rozpoznanie postaci          na podstawie ich charakterystyk oraz samego dzieła w oparciu o bardzo lakoniczne streszczenie jego fragmentu, wreszcie test, sprawdzający w jeszcze inny sposób, znajomość lektur szkolnych.

               Zajęciom towarzyszył pokaz multimedialny, profesjonalnie przygotowany     przez panią Joannę Urbańską, opieka merytoryczna i prowadzenie – Jolanta Mielczarek.

            Wszyscy biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni  książkami pięknie wydanymi i specjalnie przeznaczonymi do użytku szkolnego.

              W Jury zasiadły panie Grażyna Pydzińska i Małgorzata Palacz, przewodniczyła pani Beata Rosa. Tym razem poszczęściło się dziewczętom z Bursy przy ulicy Legionów: Karolinie Soi i Julii Giermali, które zdobyły I nagrodę, II  przypadła w udziale młodzieży z Bursy przy ulicy Jasnogórskiej: Weronice Bęben i Marcie Fydzie, III nagrodę odebrały przedstawicielki Bursy przy ulicy Nowowiejskiego: Justyna Maciejewska  i Iga Włodarczyk, IV zaś Klaudia Spyra  oraz Paulina Fira z Bursy przy ulicy Prusa. Zwycięzcom gratulujemy nagród, wyjątkowo atrakcyjnych w tym roku,           i dużej wiedzy.

Mamy nadzieję, że to początek nowej tradycji.

 

Czytaj dalej

Stylizacja paznokci

20160510_212724W  placówce Bursy  przy ul. Jasnogórskiej odbyły się zajęcia dotyczące stylizacji paznokci.

Dłonie to najważniejsza wizytówka kobiety i dlatego powinny być piękne i zadbane. Gładka skóra rąk to nie wszystko, dużą rolę odgrywają paznokcie, które powinny być dobrze spiłowane i  ładnie ozdobione.

Moda na kształt paznokcia i jego zdobienie zmieniała  się na przestrzeni  lat. Jest jednak kilka rozwiązań uniwersalnych. Należy do nich uwielbiany przez kobiety na całym świecie french  manicure. Stosowany jest on na dzień,   jak i na wieczorne wyjścia. Jeśli chodzi o wzory na paznokciach istnieje pełna dowolność: wyraziste linie, delikatne kropki, kwiaty, barokowe zawijasy… Zależy to od naszej fantazji i inwencji  twórczej. Wystarczy odrobina cierpliwości, kolorowe lakiery, pędzelki i dłonie stają się naszą ozdobą.

Paznokcie malowano już w starożytnym  Egipcie. Ponadczasową czerwień nakładała na paznokcie słynąca z urody Kleopatra, czy  Nefretete. W taki sposób dodawały sobie urody i podkreślały swój status społeczny.

Zajęcia przygotowały:  Jolanta Mrozińska  i  Aneta Lubczyńska.

Czytaj dalej