Patriotyczny obowiązek

pamietamy
Już dwukrotnie wychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej pod opieką wychowawczyń Anety Lubczyńskiej i Jolanty Mrozińskiej byli pod Tablicą Pamięci Narodowej przy
ul. Łódzkiej. Dnia 5 września dla uczczenia ofiar II wojny światowej i dnia 25 października dając wyraz swej pamięci dla zmarłych wychowankowie posprzątali spadające z drzew liście oraz zapalili znicze.
Opiekując się tym miejscem od trzech lat młodzież daje dowód swej pamięci, a także głębokiego szacunku dla poległych za naszą wolność.

Czytaj dalej

Malowane liście

20161024_210524
,,Jesień ‘’  Józef Czechowicz

Szumiał las, śpiewał las
gubił złote liście,
świeciło się jeszcze słonko
chłodne a złociste.
Rano mgła w pole szła,
wiatr ją rwał i ziębił
opadły ciężkie grona
kalin i jarzębin.

W dniu 24 października 2016 roku w placówce Bursy Miejskiej przy ulicy Jasnogórskiej odbyły się już drugie zajęcia plastyczne pt. „Malowanie liści’’.
Jesień to całe mnóstwo skarbów zebranych podczas spacerów, wystarczy rozejrzeć się dookoła i szukać inspiracji w palecie kolorów liści, jarzębiny czy czarnego bzu.
W trakcie zajęć  plastycznych zorganizowanych przez  Jolantą Mrozińską,  zebrane wcześniej liście i talent naszych wychowanków stworzyły oryginalne i piękne obrazy.
Jolanta Mrozińska

Czytaj dalej

Drugie życie słoika – zajęcia plastyczne

20161024_195048       W poniedziałek 24 października w Bursie przy ul. Nowowiejskiego odbyły się zajęcia plastyczne. Wychowankowie ozdabiali słoiki.
Do dyspozycji mieli farby akrylowe, jesienne liście, koronki, kolorowe wstążeczki, sznurek i brokat. Technika była dowolna, czyli co artyście w duszy gra. Uczestnicy zajęć wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Powstały nie tylko piękne lampiony w jesiennych klimatach, które na pewno ogrzeją atmosferę zbliżających się długich wieczorów, ale również niezwykle kolorowe flakoniki mogące posłużyć jako wazoniki na jesienne bukiety lub jako pojemniczki na różne drobiazgi. Okazało się, że z niepotrzebnego już słoika można wyczarować prawdziwe cudeńko.

Ewa Mądrzyk i Joanna Sajewska.

Czytaj dalej

Dni zadumy

20161028_110217 1 listopada  obchodzimy Święto Zmarłych. Ten czas sprzyja refleksji nad życiem i przemijaniem. Odwiedzamy  groby osób bliskich, czasem przystaniemy nad bezimienną mogiłą, pochylimy głowę, zapalimy lampkę – wszak wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi. W tym roku wychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Legionów w tygodniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych odwiedzili cmentarz na Rakowie. Znajduje się tu mogiła zbiorowa żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych w latach 1945-1956 przez Urząd Bezpieczeństwa. Młodzież zagrabiła pożółkłe liście, wyczyściła nagrobną płytę. Zapłonął symboliczny znicz. Niech przypomina o wszystkich, którzy za wolną dziś ojczyznę nie wahali się oddać tego, co najcenniejsze – własnego życia.

Drodzy wychowankowie, pamiętajcie o wszystkich, którzy od nas odeszli.

Agata Łącka

Czytaj dalej

SIATKARSKIE DERBY

img_6560W hali sportowej „Norwida” rozegrano kolejne spotkanie w ramach siatkarskich rozgrywek juniorów. Spotkanie oglądała wyjątkowa liczba kibiców, ponieważ po obu stronach siatki zagrali zawodnicy dwóch częstochowskich klubów. Obie drużyny miały również wsparcie kolegów z placówki przy ul. Nowowiejskiego, którzy licznie przybyli na to siatkarskie wydarzenie. W derbach naszego miasta góra byli siatkarze Norwida, którzy pokonali kolegów z AZS 3:0. Należy również dodać, że większość zawodników to wychowankowie Bursy Miejskiej. Ciekawostką jest również to, że drużynę AZS –u prowadzi pan Wojciech Pudo były mieszkaniec placówki przy ul. Legionów.  Poniżej kilka fotek z tego spotkania w obiektywie wychowawcy Adama Michalaka.

img_6550

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

Jesienna Częstochowa

img_8005Odbyły się  nasze kolejne  zajęcia fotograficzne. Na dwóch wcześniejszych spotkaniach omawialiśmy budowę, obsługę i zasadę działania aparatów fotograficznych. Teraz przyszła pora na najbardziej atrakcyjna formę zajęć – pracę w terenie. Korzystając z pięknej pogody,  postanowiliśmy pokazać niektóre  atrakcje naszego miasta w jesiennej odsłonie. Po krótkim spacerze w okolicy naszej placówki udało nam się zrobić kilka fotek, z których wybierzemy kilka na konkurs fotograficzny organizowany w Bursie.

Krótką relację ze spaceru przedstawili:           Kamila Kaźmierska, Patrycja Krzan, Marta Czyż oraz wychowawca Adam Michalak.

Czytaj dalej

Derby Częstochowy

KLUB SYMPATYKÓW PIŁKI SIATKOWEJ

Nadszedł czas na DERBY CZĘSTOCHOWY ! Dnia 18.10.2016 został rozegrany pierwszy mecz pomiędzy klubami z Częstochowy. AZS 2020 Częstochowa, pod wodzą Pawła Tomaszewskiego, jako gospodarz przyjmował u siebie EXACT SYSTEMS NORWID Częstochowa. Już przed spotkaniem było wiadome, że  mecz przyniesie wiele wrażeń i emocji. Obydwa zespoły reprezentują wysoki i wyrównany poziom gry, obydwa zespoły są faworytami w walce o złoto w śląskiej lidze kadetów. O randze rozgrywek świadczyła choćby obecność byłego utytułowanego reprezentanta Polski w siatkówce Ryszarda Boska.  Z początkiem starcia  swoją dominację na boisku zaprezentował AZS. Nie trwało to długo, NORWID szybko chwycił wiatr w żagle i dogonił rywala. O wyniku pierwszego seta musiała zadecydować sama końcówka, w której gospodarz zachował chłodną głowę i wygrał 22:25. EXACT jednak nie miał zamiaru poddać się i z jeszcze większą determinacją wyszedł na boisko w drugiej partii spotkania. Gra była również wyrównana i  podobnie jak w pierwszym secie zadecydowała końcówka , w której tym razem NORWID okazał się zwycięzcą – 25:23 w secie II. Trzecia partia tego starcia należała znów do AZS-u i zakończyła się wynikiem 19:25.EXACT SYSTEMS NORWID Częstochowa,  będąc pod presją rywala , który był bliższy zwycięstwa w tym pojedynku, musiał zaryzykować i postawić wszystko na jedną kartę. Swą zdecydowaną i poprawną grą przechylił szalę na swoją korzyść i dopiero w bardzo zaciętej i stresującej końcówce wyszedł zwycięsko wynikiem 26:24 w secie IV. O losach spotkania musiał zadecydować dopiero V set tzw. tie-break. Podbudowany zwycięstwem we wcześniejszej partii  EXACT SYSTEMS prowadzony przez trenera Janusza Sikorskiego zagrał koncertowo i zakończył ten mecz wygraną 15:9, co spowodowało awans w tabeli i wysunięcie się na pozycję lidera. Nic jednak nie jest przesądzone ,bo rewanżowy mecz zostanie rozegrany już  25.11.2016r , tym razem  w hali NORWIDA przy ulicy Jasnogórskiej 8.

14825680_612981622220653_1175561219_n

Drugim meczem derbowym było spotkanie Juniorów tych samych klubów, które odbyło się 26.10.2016r. Tym razem gospodarzem był EXACT SYSTEMS NORWID Częstochowa prowadzony przez trenerów Leszka Hudziaka i Stanisława Gościniaka. Trybuny wypełnione przez licznie zebranych kibiców dodawały otuchy swoim zespołom, jednak od początku spotkania przewaga NORWIDA była widoczna, choć AZS dzielnie próbował stawić czoła gospodarzom. Goście  pod wodzą trenera Wojciecha Pudo musieli uznać wyższość EXACT-u w pierwszej partii, która zakończyła się wynikiem 25:14.Drugi set był znacznie ciekawszy, ze względu na wyrównaną grę,        o czym świadczy wynik końcowy – 25:23. W trzeciej partii NORWID „postawił kropkę nad i” kończąc spotkanie  rezultatem 25:17, co dało 3pkt dla zespołu i awans na III miejsce w tabeli rozgrywek śląskiej ligi juniorów, tym samym AZS spadł na IV.

Tak jak myśleliśmy, zespoły z Częstochowy zaprezentowały dobrą i emocjonującą grę,                      i dostarczyły wielu wrażeń mieszkańcom Bursy Miejskiej  nie tylko z ulicy Legionów, ale                     i z Jasnogórskiej oraz Nowowiejskiego. Szczególne podziękowania należą się Panu Adamowi Michalakowi, bez którego relacja z imprezy byłaby niepełna. Dokumentacja fotograficzna pana Adama od lat uświetnia stronę Bursy.

 

Redakcja:

Robert Giedrowicz

Jolanta Mielczarek

Czytaj dalej

Wreszcie przyszedł ten dzień!

img_8055Gimnazjaliści z niecierpliwością czekali, kiedy wreszcie odbędzie się turniej tenisa stołowego w ich kategorii wiekowej. Dziewięciu wychowanków, którzy zgłosili się do rywalizacji, odbyło mecze systemem „każdy z każdym”.  Emocje były ogromne! Zdarzały się niespodzianki –  pewnego faworyta „zjadły” nerwy, ktoś inny wygrał, choć nie był typowany na zwycięzcę, ktoś popisał się wyjątkowym zagraniem … Wreszcie wyłoniono zwycięzców:                                                            I miejsce zajął Jakub Zjawiony II miejsce zajął Marcel Przygodzki, a na III miejscu uplasował się Kacper Załęski. Ci zawodnicy mieli przywilej wybrania sobie nagród, którymi były: bidony, książka, kubek i opaska. Wszyscy zawodnicy otrzymali dodatkowo słodycze.                                                                                                                                                         Rewanż za rok!

Turniej zorganizowali i przeprowadzili wychowawcy: Małgorzata Palacz, Beata Jakubczak i Adam Michalak.

img_8055

img_7926

 

V Mistrzostwa Bursy Miejskiej w Tenisie Stołowym przeszły już do historii

Galeria

Ta galeria zawiera 23 zdjęcia.

Dnia 25 października odbyły się w placówce  przy ul. Prusa długo oczekiwane V Mistrzostwa Bursy Miejskiej w Tenisie Stołowym. Wszystkie placówki  wystawiły swoje drużyny, zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Wychowawcy wraz ze swoimi podopiecznymi dopingowali rywalizujących ze sobą … Czytaj dalej