Spotkanie Młodzieżowej Rady Bursy

meeting-czarno-bialyZapraszam na spotkanie Młodzieżowej Rady Bursy, które odbędzie się 8 grudnia, w placówce przy ul. Jasnogórskiej  o godz. 17.00.

Proszę o udział w spotkaniu wszystkich członków MRB.

 

                                                                                                           Agata Noszczyk

Zaszufladkowano do kategorii MRB

Schronisko – azyl dla bezdomnych zwierząt

Po raz kolejny wychowankowie
z Bursy  przy ul. Jasnogórskiej, Legionów i Nowowiejskiego zaangażowali się w pomoc dla bezdomnych zwierząt i wsparli schronisko przy ul. Gilowej
w Częstochowie.
Koordynatorami  akcji pod hasłem „Pomagamy bezdomnym zwierzętom” byli wychowawcy:

– w placówce przy ul. Jasnogórskiej: p. A. Lubczyńska
– w placówce przy ul. Legionów: p. B. Siwek, A Łącka
– w placówce przy ul. Nowowiejskiego: p. J. Sajewska, p. M. Wagner
Ukoronowaniem akcji była wizyta w schronisku 23 listopada, podczas której przekazaliśmy zebrane artykuły dla czworonożnych podopiecznych.
Przywitał nas pracownik schroniska, oprowadził  po jego terenie oraz pokazał, w jakich warunkach żyją opuszczone  psiaki i kociaki.  Pani kierownik schroniska opowiedziała o funkcjonowaniu instytucji, o jej potrzebach i problemach. Dowiedzieliśmy się, jak działa opieka nad zwierzętami na terenie miasta, jak wygląda procedura adopcyjna i co należy zrobić, żeby zostać wolontariuszem.
Przekonaliśmy się, że jest to miejsce, w którym  nieważna jest rasa, rodowód ani wygląd, to miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę. Psiaki  z boksów  patrzyły na nas błagalnym wzrokiem, prosiły o pieszczoty, każdy pragnął bliskości człowieka. Widok ten wywołał smutek i wzruszenie.
Niektórzy wychowankowie zdecydowali, że spróbują swoich sił jako wolontariusze i będą opiekowali się zwierzętami.
Uświadomiliśmy sobie, ze zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas fascynacji. Posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność i obowiązek wobec żywej istoty.
Dziękujemy naszym wychowankom za ich dobrą wolę i chęć niesienia pomocy.
Nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić świat niejednego zwierzaka.

Joanna Sajewska i Mariola Wagner

Czytaj dalej

Robimy kartki świąteczne – zajęcia plastyczne

20161122_091724Okres przedświątecznych przygotowań w Bursie przy
ul. Nowowiejskiego zaczęliśmy
od zrobienia kartek bożonarodzeniowych. Wychowankowie na zajęciach plastycznych mogli wykonać kartkę według własnego pomysłu. Wystarczyło trochę wyobraźni i powstały małe dzieła sztuki. Najładniejsze z nich wezmą udział w konkursie.
Własnoręcznie wykonane kartki to najsympatyczniejsze co można otrzymać przed świętami, są one pełne  ciepła i uroku, a ich wartość jest zupełnie inna niż tych kupionych w sklepie.

Ewa Mądrzyk i Joanna Sajewska Czytaj dalej

Wyjście na wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Drugie Muzeum

1

23.11.2016r. wychowankowie z Bursy przy ulicy Legionów obejrzeli trzydzieści obrazów oraz trzydzieści rysunków, które trafiłydo częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki z Paryża –  z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.  To nowa odsłona Muzeum Beksińskiego w Częstochowie.

Ta wystawa to efekt  starań dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Anny Paleczek – Szumlas. Dzięki jej determinacji doszło do podpisania nowej umowy depozytowej, na mocy której Anna i Piotr Dmochowscy – znani kolekcjonerzy sztuki – przekazali Częstochowie kolejną część swoich zbiorów. Dodajmy,że Piotr Dmochowski był przez wiele lat marszandem Zdzisława Beksińskiego i to on  spopularyzował malarstwo tego twócy poza granicami Polski i wprowadził je do wielkich europejskich galerii. Przez lata współpracy z Beksińskim zgromadzil też wiele jego obrazów, rysunków i szkiców. Część tej wspaniałej kolekcji możemy oglądać w Częstochowie.

Atutem nowej wystawy Beksińskiego w MGS jest fakt, że dzieła, które się na nią  składają, nie były wcześniej pokazywane w Polsce; tym samym Częstochowa pozostaje ośrodkiem poznania twórczości tego artysty.  Organizatorzy, w porozumieniu z kolekcjonerami, zdecydowali się na tytuł wystawy Beksiński. Drugie Muzeum.

Barbara Siwek, Agata Łącka

Czytaj dalej

Bomby witaminowe przy ul. Jasnogórskiej

zestaw-owocow-3-1Sałatka owocowa  jest świetnym deserem nie tylko na upalne dni. Świetnie orzeźwia, jest pełna witamin, zaspokaja apetyt na słodycze.   Można ją przygotować   o każdej porze roku, z każdych owoców, za każdym razem w innej ich kompozycji, z innymi dodatkami.         A do tego każdy  może ją zrobić sam, bez zaglądania do „ściąg” kulinarnych. Wystarczy tylko trochę chęci i fantazji.                                                                         Tak też było na zajęciach kulinarnych w placówce przy ul. Jasnogórskiej, gdzie w ramach promocji zdrowego żywienia powstały sałatki owocowe – kolorowe, pyszne a przede wszystkim bardzo zdrowe. Efekt pracy nie pozostał długo na stole, ponieważ chętnych do degustacji kolorowych pyszności nie brakowało.

Razem z młodzieżą w zajęciach uczestniczyły wychowawczynie:

Grażyna Pydzińska i  Dorota Kierat Czytaj dalej

Konkurs fotograficzny – rozstrzygnięty!

Galeria

Ta galeria zawiera 8 zdjęć.

W dniu 18 listopada odbyło się głosowanie na najładniejsze zdjęcia naszego miasta w jesiennej scenerii, wykonane przez wychowanków Bursy. Wszystkie zdjęcia były piękne, jednak niezależne jury pod przewodnictwem pani Dyrektor Marii Kowaleczko – Miedzińskiej zdecydowało, że na szczególne wyróżnienie zasługuje … Czytaj dalej

Konkurs sudoku w placówce przy ul. Legionów

dsc05783

Sudoku to łamigłówka, która pojawiła się, w dzisiejszej formie dopiero w 1986 roku, a już zdobyła wielką popularność na całym świecie.  W sudoku należy wypełnić planszę tak, aby w każdym wierszu oraz w każdej kolumnie i w każdym małym kwadracie 3 x 3 znalazły się cyfry od 1 do 9. Należy pamiętać, że cyfry te nie mogą się powtarzać w żadnym wierszu, kolumnie i małym kwadracie. Czytaj dalej

Konkurs świąteczny

images

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia –

z tej okazji, jak co rok,  ogłaszamy

konkurs dla wychowanków

Bursy Miejskiej w Częstochowie na

własnoręcznie wykonane kartki i stroiki

świąteczne. Kartki mogą być wykonane dowolną techniką w wymiarze   10,5 cm x

14,8 cm (format A6), bez życzeń w środku.

Do pracy konkursowej należy załączyć na osobnej kartce informację o autorze pracy.

Prace można składać u kierowników, wychowawców lub pedagoga do dnia 2.12.2016r.

Liczymy na udział w konkursie i zapraszamy do zabawy!

 

                                                                                 Dyrekcja Bursy Miejskiej:                                                                                              p. Maria Kowaleczko –  Miedzińska                                                                                  p.Jolanta Kowalik,                                                                                                            wraz zespołem wychowawców oraz                                                                                pedagog Agata Noszczyk.

AZS Młoda Liga – kolejne starcie

img_7584

W niedzielne popołudnie rozegrano kolejne spotkanie w ramach rozgrywek Młodej Ligi, tym razem nasi wychowankowie grający w AZS Częstochowa prowadzeni przez trenera Wojciecha Pudo podejmowali drużynę AZS-u Olsztyn. Mimo dobrego początku i głośnego dopingu zgromadzonej w hali IV LO im. H. Sienkiewicza widowni nie udało się zdobyć upragnionego punktu. Po wygranym pierwszym secie kolejne 3 padły łupem kolegów z AZS – u Olsztyn.  Być może w następnym meczu doping kolegów, koleżanek i wychowawców z Bursy pomoże osiągnąć upragnione zwycięstwo. Poniżej nasi zawodnicy w siatkarskich akcjach w obiektywie wychowawcy Adama Michalaka.

Czytaj dalej