Moja Częstochowa pamięta…

Częstochowa pamięta, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto państwowe poświęcone żołnierzom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2011 roku.

W Częstochowie jest wiele miejsc upamiętniających tych niezwykłych, niepokonanych ludzi.

Obelisk poświęcony pamięci kpt Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” dowódcy AK i antykomunistycznej partyzantki umieszczony na skwerze przy ul.Wręczyckiej i św. Rocha.

Ok. 100 metrów od tego miejsca stał drewniany dom, w którym kwaterował Warszyc i gdzie w czerwcu 1946 roku został ujęty przez UB. Stanisław Sojczyński był twórcą konspiracyjnego Wojska Polskiego.

11 listopada 2009 roku kpt Sojczyński został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.

Tablica poświęcona gen. Leopoldowi Okulickiegiemu ps. „Niedźwiadek”. 

Po upadku Powstania Warszawskiego Leopold Okulicki przybył do Częstochowy, by uruchomić na nowo Komendę Główną Armii Krajowej. 5 października 1944 roku siedziba Komendy Głównej Armii Krajowej zlokalizowana została w Częstochowie przy ul. 7 Kamienic 21 i pełniła tę funkcję do 19 stycznia 1945 roku. Tablica upamiętnia to wydarzenie.

Tablica poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Witold Pilecki to człowiek historia. Był żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego, ochotnikiem do Auschwitz, autorem pierwszych raportów o Holocauście, twórcą wewnątrzobozowego ruchu oporu, Powstania Warszawskiego, wysłannikiem gen. Andersa do powojennej Polski. Był ofiarą stalinowskiego mordu sądowego w 1948 roku. 

Na frontonie budynku przy al. Wolności 33 odsłonięto tablicę poświęconą Witoldowi Pileckiemu, który przebywał w tym właśnie domu w 1945 roku.

Warto także odwiedzić:

Tablicę pamiątkową przy ul. ks. J. Popiełuszki  4/6 ku czci walczących o niepodległość Polski, torturowanych i pomordowanych przez UB i SB.

Głaz poświęcony żołnierzom Polski Walczącej lat 45-56 oraz nieznanym ofiarom UB przy  ul. Krakowskiej – przy Archikatedrze od strony ul. Mielczarskiego.

Symboliczny grób – pomnik z położoną na nim otwartą księgą z nazwiskami osób związanych z konspiracją, a poległych w czasie okupacji lub w okresie PRL-u  na cmentarzu przy ul. św. Rocha przy kaplicy cmentarnej.

Anna Dudzik-Orman

Zabawa karnawałowa

                                        

     23 lutego w placówce przy ul. Legionów odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana z  inicjatywy

Młodzieżowej Rady Bursy.

Nasze zaproszenie przyjęły panie – trenerki Zumby, które „rozruszały” młodzież i pokazał,y jak wiele radości daje taniec i wspólna zabawa przy latynoskich rytmach.

Szkoda tylko, że tak niewielu wychowanków zdecydowało się na udział w zabawie.

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dyskoteki.

                                                                                           Agata  Noszczyk

 

Ostatki, ostatki- nie jedz pączków, będziesz gładki…

Pod takim hasłem świętowano ,,ostatki” w placówce przy ul. Prusa w dniu 20.02.1017 r.   Wychowankowie postanowili przygotować w ramach zajęć kulinarnych zapiekankę makaronową ze szpinakiem i serem a’la lazania. ,,Zdrowe” jedzenie w mgnieniu oka zniknęło ze stołu, a nam pozostała satysfakcja, że zajęcia niewątpliwie wywarły wpływ na gust kulinarny naszej młodzieży.

                                                                                                         Małgorzata Janik                                                                                                                    Małgorzata Smaga

 

Karnawałowe przysmaki

Właśnie rozpoczęliśmy ostatni tydzień karnawału. Zwyczajem tego okresu jest przygotowywanie różnych karnawałowych słodkości. Wychowanki z Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej tym razem w czasie zajęć kulinarnych przygotowały przekładańce z andrutów.               Ten słodki karnawałowy przysmak przypadł do gustu nie tylko wychowankom uczestniczącym w zajęciach, ale również ich koleżankom i kolegom.                                                                                                  Było słodko i pysznie !!!

Organizatorki zajęć Grażyna Pydzińska i Dorota Kierat dziękują wychowankom za współpracę.

Czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Dla podkreślenia różnorodności językowej i kulturowej narodów 21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. To święto kultury ojczystej  cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest obchodzone pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Przypomnijmy, że lekturą przeznaczoną  w tym roku do Narodowego  Czytania jest  'Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego.

Zajęcia zorganizowane w Bursie Miejskiej  przy ul. Legionów z inicjatywy pani kierownik Barbary Leś miały na celu podniesienie świadomości językowej i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Młodzież otrzymała zadania promujące nasz język w mowie i piśmie. Zmagaliśmy się na polu ortografii, składni, słowotwórstwa, sięgnęliśmy też do przysłów – skarbnicy języka, a wszystko w atmosferze zabawy, radości i współzawodnictwa.

Cieszy nas udział w zajęciach młodych sportowców, na co dzień  nie przywiązujących wielkiej wagi do kultury słowa… Okazało się, że mają znaczne kompetencje językowe. Gratulujemy.

Zajęcia przeprowadziły: Jolanta Mielczarek i Izabela Janus

20170222_193400 20170222_193405 20170222_193510 20170222_193526 20170222_193632 20170222_194604 20170222_195400 20170222_194623

Zajęcia z cyklu „Czy wiesz, że…?”

piramida zywieniowaW dniu 20.02.2017r. odbyły się zajęcia z cyklu                 ,,Czy wiesz, że…?

Młodzież zapoznała się z zasadami diety zbilansowanej. Wychowankowie zrozumieli, jak ważne jest  zdrowe odżywianie dla człowieka, ale życie w ciągłym ruchu utrudnia to zadanie.

Przestrzeganie pięciu  złotych zasad zbilansowanej diety sprawi, że ciało będzie sprawne i zdrowe, oto one:

  1. Zacznij od zdrowego śniadania

2.Ogranicz niezdrowe przekąski

3. Jedz mniejsze posiłki, ale częściej i wolniej

4.Przestrzegaj odpowiednich proporcji na talerzu

5.Pij wodę

Poza  nawykami zdrowego odżywiania młodzież najbardziej  interesowała się dietami odchudzającymi i afrodyzjakami.

Zajęcia prowadziła i kierowała dyskusją wychowawczyni Janina Trzewiczek

KLUB SYMPATYKÓW SIATKÓWKI

siatkowka Po dłuższej przerwie wracamy do naszych siatkarskich sprawozdań!

Rozgrywki nabierają coraz większego tempa !

Od 3.02. do 5.02.2017r. w Rybniku był rozgrywany FINAŁ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO PIŁKI SIATKOWEJ w kategorii JUNIORÓW. Zespoły TS VOLLEY Rybnik, AZS 2020 Częstochowa, AT Jastrzębski Węgiel oraz EXACT SYSTEMS NORIWD Częstochowa walczyły między sobą o awans do ĆWIERĆFINAŁÓW MISTRZOSTW POLSKI! Tylko 3 pierwsze miejsca były premiowane awansem do dalszego etapu rozgrywek, co wiąże się z tym, że jedna z drużyn musiała odpaść w finale i zakończyć walkę na etapie wojewódzkim.

W meczu otwarcia turnieju gospodarz podejmował EXACT SYSTEMS Norwid Częstochowa. Pojedynek zakończył się pomyślnie dla częstochowian, którzy pewnie wygrali spotkanie 3:0. Drugi pojedynek – pomiędzy AZS-em a JSW – również zakończył się wynikiem 3:0, w tym wypadku dla jastrzębian. Drugiego dnia (4.02.) zostały rozegrane mecze AZS-u z Norwidem oraz Jastrzębskiego Węgla z Rybnikiem. Obydwa pojedynki skończyły się wynikiem 3:0 (dla AZS-u Częstochowa oraz Jastrzębskiego Węgla). Dnia trzeciego pierwsze spotkanie rozegrali zawodnicy Volley Rybnik z AZS-em. Po zaciętej walce drużyna z Rybnika musiała uznać wyższość przeciwnika i w konsekwencji uległa 3:0. W drugim meczu EXACT SYSTEMS NORWID Częstochowa walczył przez siatkę z AT Jastrzębski Węgiel. Pierwszy set ułożył się pomyślnie dla częstochowian, którzy zwyciężyli 25:21. Niestety trzy następne partie to bardzo dobra gra jastrzębian i zwycięstwo w meczu 3:1.  Po rozegraniu wszystkich spotkań  odbyło się oficjalne wręczenie medali i zakończenie turnieju.

Na szczęście obydwie drużyny z Częstochowy wywalczyły sobie awans do dalszego etapu rozgrywek, czyli 1/4  Mistrzostw Polski. Serdecznie gratulujemy! Zawody odbędą się w dniach 23.02-26.02.2017r. Zespół z AZS-u pojedzie do Wrocławia, by zmierzyć się tam z 1 i 3 miejscem z Dolnego śląska, 1 i 3 z Małopolski oraz drugim miejscem z Opolszczyzny . Natomiast drużyna EXACT SYSTEMS NORWID Częstochowa wybierze się do Nysy, aby stoczyć bój o awans do Półfinałów MP z zespołami: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, DEKORIA Świdnica, AT Jastrzębski Węgiel, UMKS Kęczanin Kęty oraz gospodarzem turnieju AZS PWSZ Nysa.

W ĆWIERĆFINAŁACH MISTZROSTW POLSKI bierze udział 48 najlepszych zespołów z Polski (po 3 drużyny z każdego województwa), które będą walczyć o to, by znaleźć się w najlepszej 16-stce w Polsce i tym samym 1/2 MP. Zadanie to nie jest łatwe, ale wierzymy w nasze częstochowskie zespoły i trzymamy za nich mocno kciuki !

   Redakcja: Robert Giedrowicz, Jolanta Mielczarek