Kalendarium Listopad 2017

W listopadzie proponujemy zwrócić uwagę na następujące daty:

1 XI Wszystkich Świętych

 

 

2 XI Dzień Zaduszny 

 

10 XI Światowy Dzień Nauki dla Pokoju

11 XI Narodowe Święto Niepodległości

13 XI Międzynarodowy Dzień Ludzi Niewidomych 

14 XI Światowy Dzień Chorych na Gruźlicę

16 XI Międzynarodowy Dzień Tolerancji

17 XI Międzynarodowy Dzień Studenta, Światowy Dzień Rzucania Palenia

20 XI Międzynarodowy Dzień Wypadków Drogowych 

21 XI Dzień Życzliwości i Pozdrowień

22-29 XI Tydzień Honorowego Krwiodawstwa (Młodzież z Bursy przy ul.Prusa już w październiku oddała ok. 3 litrów krwi).

24 XI Światowy Dzień Tańca 

 

29/30 XI – 187. rocznica Powstania Listopadowego

30 XI Andrzejki 

 

Wszystkim listopadowym solenizantom i jubilatom składamy najpiękniejsze życzenia. 

Pozdrawia zespół redakcyjny z opiekunem

 

 

 

Zróbmy tak niewiele…

Przed nami 1 XI Wszystkich Świętych oraz 2 XI Dzień Zaduszny 

Odwiedzimy w tych dniach wiele cmentarzy. Zachęcam wszystkich wychowanków  i pracowników Bursy do zapalenia znicza na powstańczej, żołnierskiej lub zwykłej zaniedbanej mogile.

A.Dudzik-Orman

Pamiętamy

1 listopada przypada Święto Zmarłych, dzień  sprzyjający refleksji nad życiem i przemijaniem. Odwiedzamy  groby osób bliskich, czasem przystaniemy nad bezimienną mogiłą, pochylimy głowę, zapalimy lampkę. Wzorem lat ubiegłych, wychowankowie Bursy Miejskiej przy             ul. Legionów odwiedzili cmentarz na Rakowie. Znajduje się tu mogiła zbiorowa żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych w latach 1945-56 przez Urząd Bezpieczeństwa. Młodzież zagrabiła liście, wyczyściła nagrobną płytę, zapaliła   symboliczny znicz. Niech przypomina o wszystkich, którzy za wolną dziś ojczyznę złożyli największą ofiarę.

Listopadowe dni zadumy są też doskonałą okazją do tego, aby 'przejść się brzegiem własnego życia” ….., może uda się dostrzec to, co jest w nim naprawdę ważne.

Agata Łącka, Aleksandra Mikuta

 

Czytaj dalej

Honorowi Krwiodawcy z Bursy przy ul. Prusa

 26 października nasza Bursa  po raz drugi aktywnie wsparła akcję krwiodawstwa.

Krwiodawstwo to akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób potrzebujących krwi lub jej składników.                                  Tegorocznymi dawcami, którzy wyszli naprzeciw ludziom chorym i bezradnym, okazali się: KINGA WIĘDŁOCHA, KRZYSZTOF KOPIŃSKI –  HONOROWY KRWIODAWCA, DAWID KOMORA, ROBERT AMBROZIK, PATRYK KLIMCZYK          i KAMIL JĘDRZEJCZYK.

JESTEM Z WAS NIEZWYKLE DUMNA ZA PODAROWANIE KROPEL ŻYCIA CZYLI BEZCENNEGO DARU RATUJĄCEGO ZDROWIE I ŻYCIE DRUGIEGO CZŁOWIEKA

ANNA DUDZIK-ORMAN

 

 

Pamiętamy o Bohaterach…

 Jak co roku młodzież z naszej Bursy i dzieciaki ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dziupla” wraz z wych. A. Dudzik-Orman udały się pod Pomnik Orląt Lwowskich. Zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć młodych obrońców Lwowa.

Odwiedziliśmy także Pomnik Generała Brygady Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc. Dn. 21 X 2017 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia Popiersia tego Wielkiego Żołnierza Bohatera. Od maja 2013 r. stał tylko Obelisk poświęcony generałowi. Obecnie Obelisk i Popiersie stanowią Pomnik Pamięci Narodowej.

Należy podkreślić, że zarówno młodzież, jak i dzieci potrafiły stosownie                     i godnie zachować się oraz uczcić pamięć pomordowanych.

 

Pamiętamy o zmarłych

 Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, w którym wspominamy zmarłych. Ma on wymiar powszechny.     Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy od IX wieku.   Jest to święto  będące wyrazem pamięci oraz oddania   czci i szacunku zmarłym. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym i przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Młodzież z Bursy przy ul. Jasnogórskiej pod opieką wychowawczyni Grażyny Pydzińskiej odwiedziła Cmentarz Komunalny.                 Zostały zapalone znicze na grobie wieloletniego  kierownika tej placówki   Bursy                oraz grobie  ofiar II wojny światowej.

Czytaj dalej

,,Czy  wiesz,  że…?”

W dniu 19 października odbyły się zajęcia             z cyklu  ,,Czy  wiesz,  że…?” Tematem  zajęć  były  oczekiwania chłopców wobec dziewcząt    i oczekiwania dziewcząt wobec chłopców.

Zaczynając się spotykać dziewczyna i chłopiec czegoś od siebie oczekują nawzajem. Z reguły mają swoje wizje i wyobrażenia przyszłego związku. I to jest bardzo pozytywne. Nie wiążemy się przecież z kimkolwiek, tylko poznając się, podejmujemy decyzję, czy ten ktoś nam odpowiada i czy też z jakich względów nie chcielibyśmy z nim być. Czasami  oczekiwania każdej ze stron są zupełnie nierealne i wygórowanie i bywają przyczyną niemożności znalezienia partnera na długie lata. Czasem oczekiwania są zbyt niskie i nieokreślone, co  z kolei grozi  wiązaniem się nieodpowiednim osobami. Młodzież przejawiała duże zainteresowanie tematyką i wtrakcie dyskusji przedstawiała swoje oczekiwania i potrzeby wobec partnerów.                                                                               

Zajęcia prowadziła i dyskusją kierowała pani Trzewiczek Janina.

VI Mistrzostwa Bursy Miejskiej w Częstochowie w Tenisie Stołowym

Galeria

Ta galeria zawiera 20 zdjęć.

24 października 2017 r.  w placówce przy ul. Prusa odbyły się Mistrzostwa Bursy Miejskiej w Częstochowie w Tenisie Stołowym. Była to już szósta edycja tego turnieju, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie placówki Bursy Miejskiej wystawiły swoje reprezentacje, … Czytaj dalej

S t r a s z n a …  B u r s a

 

W dniu 25 października w placówce przy ul. Legionów powiało grozą…
Wszystko dzięki naszym wychowankom, którzy z dużym oddaniem tworzyli straszne rzeźby z dyni. Niebawem przyozdobią one naszą placówkę.

 

Po długich naradach zdecydowaliśmy się na przyznanie czterech pierwszych miejsc, które zdobyli:

Liza Mykytczuk
Natalii Nowak
Wojtek Pudelski
Dawid Słok

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY .

Joanna Porada
Katarzyna Mitchell

Czytaj dalej

Propagowanie zdrowego stylu życia

W placówce przy ul. Nowowiejskiego  w czwartek 19 października została zorganizowana prelekcja dotycząca „Promowania wśród  dzieci
i młodzieży aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz zdrowego stylu życia poprzez realizację projektów i programów profilaktycznych”. Projekt ten jest finansowany przez Urząd Miasta Częstochowy. Zajęcia były przeprowadzone przez Panie Karolinę Rakocz i Aleksandrę Nowicką – specjalistki terapii uzależnień ze Stowarzyszenia Monar. W spotkaniu udział wzięli głównie wychowankowie z klas pierwszych. Zajęcia miały charakter warsztatowy, co wymagało zaangażowania
i aktywności.
Celem zajęć było wskazanie młodzieży aktywnych form wypełnienia czasu wolnego jako sposobu rozładowania stresu, napięć i sytuacji problemowych. Jest to właściwy kierunek, który motywuje pozytywnie do powstrzymywania się od sięgania po używki i środki psychoaktywne. Wychowankowie poznali korzyści wynikające z samodzielnego organizowania czasu wolnego, z prowadzenia zdrowego stylu życia,  rozwoju własnych pasji i zainteresowań. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży, przebiegło w miłej atmosferze opartej na szczerości i zaufaniu.

Mariola Wagner i Joanna Sajewska