Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju.
Wtedy to -zgodnie z tradycją –
św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy
i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać
w przyszłości.
Wieczorem w wigilię św. Andrzeja każdy chce poznać to, co go czeka
w przyszłości.
29 listopada w Bursie przy ul. Nowowiejskiego wychowankowie, ciekawi  co ich czeka, zjawili się tłumnie w świetlicy, gdzie  „wróżki” miały ręce pełne roboty i nie nadążały
z odczytywaniem przepowiedni.
Wróżby w tym dniu dotyczyły miłości , przyszłego narzeczonego i męża.
Pamiętajcie, że wszystkie wróżby należy traktować jako zabawę.
Zajęcia przygotowali i sami świetnie się bawili: Małgorzata Palacz, Beata Jakóbczak
i Adam Michalak.

Czytaj dalej

II Konkurs Filmowy

   W czwartek 23 listopada w Bursie przy ul. Nowowiejskiego odbyła się
II edycja Konkursu Filmowego.
Wśród naszej młodzieży nie brakuje miłośników X muzy, udział
w konkursie wzięło  aż sześć  dwuosobowych drużyn. Konkurs miał charakter zajęć otwartych, miło było nam zatem gościć Panią Dyrektor Jolantę Kowalik, Panie kierowniczki: Renatę Dudek, Barbarę Leś, Aleksandrę Politańską oraz wychowawców z poszczególnych placówek Bursy.
Wprowadzenie do konkursu stanowił pokaz jednego z pierwszych filmów w historii kina: „Wjazd na stację la Ciotat” braci Lumière, który wraz z filmowym wystrojem świetlicy wprowadził uczestników w odpowiedni klimat. Motywem przewodnim tej edycji były kultowe polskie komedie. Drużyny zmierzyły się z zadaniami w formie atrakcyjnych multimedialnych prezentacji o różnym stopniu trudności. Musieli m.in. podać tytuł filmu,
z którego pochodzą prezentowane kadry, wykazać się wiedzą ogólną o filmie, odgadnąć, z jakimi filmami kojarzą im się znane cytaty i fragmenty muzyki. Świetnie poradzili sobie również z rozpoznaniem tytułów polskich komedii w zabawie w kalambury.
Zmagania konkursowe były bardzo ożywione, widać było duże zaangażowanie uczestników,  niektóre zadania wywoływały duże emocje, które udzielały się również zaproszonym gościom. Filmową atmosferę podkreśliła dodatkowo tradycyjna kinowa przekąska – kubełki popcornu wręczone wszystkim uczestnikom spotkania.
Najlepszą znajomością polskich komedii wykazali się: Beniamin Piłat i Bartłomiej Szczęsny i to oni w nagrodę otrzymali voucher na dowolny film w Cinema City, drugie miejsce i bilety do Kina Studyjnego „Iluzja” zdobyli: Piotr Orłowski i Tomasz Rojszczyk. Miejsce trzecie zajęły: Natalia Kurek i Weronika Tulejko, w nagrodę otrzymując filmy
na DVD. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczyły zwycięzcom: Pani Dyrektor Jolanta Kowalik i Pani Kierownik Renata Dudek. Spotkanie zakończyliśmy wspólną fotografią na tle, jakżeby inaczej –  zainscenizowanego planu filmowego w technice greenscreenu.
Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym  uczestnikom za udział w zabawie – cieszymy się, że świetnie znają i lubią polskie komedie.  Dziękujemy wszystkich przybyłym gościom za życzliwe kibicowanie  i wspieranie uczestników w konkursowych zmaganiach.

Organizatorzy konkursu: Małgorzata Trzepizur, Mariola Wagner i Joanna Sajewska

Czytaj dalej

Zaproszenie

W dniu 14.12.2017r. o godzinie 17.00 w placówce Bursy Miejskiej                                przy ul. Jasnogórskiej, odbędzie się otwarte spotkanie z psychoonkologiem                Marzeną Bulą–Podhorską, specjalistką psychologii klinicznej. Pani Marzena Bula-Podhorska jest koordynatorem Grupy wsparcia Rako-WALECZNI, skupiającej grupę pacjentów objętych opieką hospicyjną, prowadzi też konsultacje oraz terapię indywidualną.

Zapraszamy wychowawców oraz młodzież z pozostałych placówek Bursy Miejskiej na prelekcję dotyczącą  nowego spojrzenia na opiekę hospicyjną. Prosimy wychowawców poszczególnych placówek o telefoniczne potwierdzenie przybycia do dn. 8.12.2017.

Barbara Siwek

Cykliczne zajęcia zawodoznawcze

Z uwagi na fakt, iż uczniowie coraz częściej mówią             o trudnościach z podjęciem decyzji zawodowej lub wyborem studiów, w naszej placówce został zaplanowany cykl zajęć  zawodoznawczych mający na celu kształtowanie u naszych podopiecznych, oprócz kompetencji zawodowych, również umiejętności komunikacyjnych, autoprezentacyjnych, odpowiedzialności i kreatywności. Zajęcia zakładają również praktyczne doskonalenie najważniejszych kompetencji psychospołecznych wychowanków i stanowią próbę syntezy zagadnień z obszaru wychowania,     profilaktyki i doradztwa zawodowego. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło    się 26 października uczestnicy warsztatów poznali cele i tematykę zajęć, a także wypracowali zasady obowiązujące podczas ich trwania, które zostały spisane w kontrakcie.                         W dniu 28 listopada odbyły    się zajęcia dotyczące komunikacji interpersonalnej.                                            Zajęcia prowadziły wych. Dorota Kierat i Aleksandra Politańska.

Czytaj dalej

Lekcja teatralna – teatr za kulisami

27 października młodzież z Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej wzięła udział w lekcji teatralnej, podczas której wychowankowie poznawali historiięTeatru im. Adama Mickiewicza. Pani Ewa Oleś opowiadała o twórcach z nim związanych – zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Pokazała także, jak działa teatr w ciągu dnia i na czym polega praca ludzi, którzy współtworzą spektakle – inspicjentów, scenografów, reżyserów światła, krojczych i wielu innych.
Zobaczyliśmy, jak wygląda scena i widownia z perspektywy aktora.
Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: po co nam teatr?

Barbara Siwek, Atena Wróbel.

Czytaj dalej

KLUB SYMPATYKÓW SIATKÓWKI

Ubiegły tydzień był intensywny dla siatkarzy Norwida. W środę (22 listopada) podopieczni trenera Stelmacha podejmowali we własnej hali drużynę Volley Rybnik. Mecz potoczył się po myśli częstochowian, którzy ograli rywali 3:0.  W piątek dwie drużyny kadetów Exact Systems Norwida rozegrały u siebie kolejne spotkania w ramach rozgrywek śląskiej ligi. Zespół trenera Jakuba Oczko zwyciężył 3:0 z MUKS Michałkowice, natomiast drużyna prowadzona przez Stanisława Gościniaka triumfowała w spotkaniu z TS Volley Rybnik 3:2. W sobotę w ramach rozgrywek Pierwszej Ligi Śląskiej Juniorzy walczyli na wyjeździe z obecnym liderem – Tygrysy Krzepice. Po dwugodzinnym pojedynku siatkarze Norwida musieli niestety uznać wyższość rywali przegrywając mecz 1:3 (22:25,25:23,23:25,24:26). Aby wrócić „z tarczą”, brakło naprawdę niewiele, ale mimo porażki spotkanie mogło się podobać kibicom, stało na bardzo wysokim poziomie. Było wiele długich i zaciętych wymian, nagłych zwrotów akcji, znakomitych zagrywek, ataków oraz widowiskowych obron. Warto dodać, że w drużynie z Krzepic trzonem zespołu są absolwenci Norwida. Gratulacje dla wszystkich zawodników i powodzenia w dalszej części rozgrywek.

Redakcja: Robert Giedrowicz

Jolanta Mielczarek

Wieczór poetycko – muzyczny dedykowany twórczości Agnieszki Osieckiej

           Agnieszka Osiecka                                Poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka. Autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. „Poetka złamanego koloru”, jak ją określił Jan Kott, napisała teksty piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej: „Okularnicy”, „Kochankowie          z ulicy Kamiennej”, „Nim wstanie dzień”,        „Na całych jeziorach ty”, „Zielono mi”, „Małgośka”, „W żółtych płomieniach liści”, „Diabeł i raj”, „Nie spoczniemy”, „Polska Madonna”, „Niech żyje bal”, „Nie żałuję”, „Białe zeszyty”, „Grajmy Panu”. Piosenki Osieckiej znalazły się w repertuarze popularnych wykonawców: Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Sławy Przybylskiej, Seweryna Krajewskiego, zespołu Skaldowie. W placówce przy ul. Jasnogórskiej w czwartek 23 listopada odbył się wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości tej wyjątkowej poetki. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawych    i mało znanych faktów z jej życia oraz wysłuchała najbardziej znanych piosenek z tekstami Osieckiej. Wiele utworów  było  znanych młodzieży i również przez nią wykonywanych.

Organizatorka tego artystycznego wieczoru mgr Dorota Kierat  dziękuje uczestnikom  za przemiłe spotkanie.

Czytaj dalej

I liga siatkówki

22 listopada po raz kolejny kibicowaliśmy naszym starszym kolegom grającym w I lidze siatkówki. Niestety i tym razem nasz doping okazał się mało  skuteczny. Nasi wychowankowie grający w KS Norwid dosyć gładko przegrali swój mecz w rozgrywkach o Puchar Polski i odpadli z dalszej rywalizacji. Miłym akcentem było spotkanie w sali „Norwida” byłych wychowanków wraz z rodzicami. Kibicowali swoim kolegom,  z którymi jeszcze nie tak dawno  razem trenowali. Wszystkich miłośników siatkówki zapraszamy na kolejne spotkanie, które rozegrane będzie  6 grudnia  w hali przy ul. Jasnogórskiej.

Adam Michalak i sympatycy siatkówki z placówki przy ul. Nowowiejskiego

Czytaj dalej

KLUB SYMPATYKÓW SIATKÓWKI

18.11.2017 – historyczne, pierwsze siatkarskie derby Częstochowy pomiędzy AZS Częstochowa a Exact Systems Norwid Częstochowa zakończyły się zwycięstwem 3:2 dla Norwida.

Spotkanie od początku zapowiadało się jako wielkie wydarzenie sportowe. Bilety na mecz dwóch pierwszoligowych drużyn siatkarskich były wyprzedane na długo przed starciem. Fakt, hala przy IX LO im. C.K.Norwida jest w stanie pomieścić tylko około 800 widzów. Spotkanie miało charakter wyjątkowo rodzinny, w końcu po obu stronach siatki stanęli częstochowianie pod wodzą utytułowanych trenerów – częstochowian: AZS- Krzysztofa Stelmacha a Norwid-Radosława Panasa. Gra przebiegała wyjątkowo wyrównanie. Pierwszy, historyczny punkt zdobył Norwid. Po jego stronie był także pierwszy zwycięski set. Dalej rozegrało się wszystko na przemian i wyjątkowo wyrównanie, aż do momentu, kiedy obie drużyny przy stanie w setach 2:2 przystąpiły do tie-breaku. Z ostatniej partii w meczu przy stanie 15:13 zwycięsko zszedł z boiska Norwid i to on „zainkasował”  następne 2 punkty w rozgrywkach pierwszej ligi. Gratulacje dla obydwóch zespołów!

A teraz trochę o częstochowskiej młodzieży. Obydwie drużyny – AZS Eco Team 2020 Częstochowa jak i również Exact Systems Norwid Częstochowa w kategorii Junior (17-19 lat) w aktualnym sezonie spisują się bardzo dobrze.  Ci drudzy zasiadają na fotelu wicelidera, natomiast na najniższym podium utrzymuje się AZS. Pozycji lidera nie oddaje obrońca tytułu Mistrza województwa śląskiego i Mistrza Polski zespół Jastrzębskiego Węgla. Częstochowscy juniorzy „ogrywają” się również w pierwszej lidze Śląska. Tam sytuacja wygląda praktycznie identycznie. Po 8 kolejkach Norwid ma na swoim koncie 7 zwycięstw i jest wiceliderem, a AZS z 5 zwycięstwami zamyka podium. Jeden i drugi zespół zasługuje na gromkie brawa oraz liczy na doping w następnych meczach, na które serdecznie zapraszają !

Czytaj dalej