Spotkanie Młodzieżowej Rady Bursy

                                                                                                                                   Zapraszam na spotkanie MRB, które odbędzie się  05.03.2018r. o godz. 17.00 w placówce przy   ul. Prusa 20. 

                                                Agata Noszczyk

Zaszufladkowano do kategorii MRB

Szkolenie Rady Pedagogicznej

Uprzejmie informuję, że we  wtorek 27.02.2018r. o godz.9.30. w Bursie Miejskiej
przy ul. Jasnogórskiej odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat:
Doradztwo zawodowe w Bursie – praktyczne rozwiązania”.

Prowadzenie: doradca metodyczny z WOM-u pani Aneta Żurek.
Przewidywany czas szkolenia: 2 godziny dydaktyczne.

Obecność obowiązkowa.

Serdecznie zapraszam
Mariola Wagner

 

Zajęcia zawodoznawcze

W dniu 20.02.2018 r. w placówce BM przy                          ul. Jasnogórskiej odbyły się kolejne zajęcia w ramach cyklu zajęć zawodoznawczych,  które tym razem miały na celu określenie  predyspozycji zawodowych wychowanków,        czyli skłonności do wykonywania określonego zawodu. Wychowankowie wypełniali testy samooceny – „Typy osobowości zawodowych wg Hollanda”, a następnie przystąpili do wypełniania  testów online, które zawierały  stwierdzenia obrazujące czynności, sposoby postępowania, zachowania oraz sposoby postrzegania otoczenia w różnych zawodach  i na różnych stanowiskach pracy. Testy były też pomocne w zidentyfikowaniu mocnych stron wychowanków i podsuwały inspiracje w poszukiwaniu właściwej ścieżki zawodowej – ścieżki kariery.                                                                                                 Zajęcia przygotowały i prowadziły p. Aleksandra Politańska i p. Dorota Kierat.

Czytaj dalej

KLUB SYMPATYKÓW SIATKÓWKI

PÓŁFINAŁY POLSKI JUNIORÓW

JUNIORZY EXACT SYSTEMS NORWID CZĘSTOCHOWA oraz AZS ECO-TEAM 2020 CZĘSTOCHOWA w PÓŁFINALE MISTRZOSTW POLSKI JUNIORÓW !!!!!! Obydwie częstochowskie drużyny walczyły w ćwierćfinale MP w dniach 15.02-18.02.2018. AZS swoją grupę rozegrał jako gospodarz, natomiast Norwid stoczył walkę w Pile.

W ośmiu grupach, w każdej po 6 zespołów, walczyło 48 najlepszych drużyn w Polsce. Juniorzy Norwida rywalizowali z zespołami takimi jak: SMS JOKER Piła, Błękitni Ropczyce, MUKS IKAR Legnica, Kęczanin Kęty oraz SMS GUMP Ostrowiec Świętokrzyski, natomiast juniorzy AZS-u podejmowali: UMKS MOS WOLA Warszawa, SUKSS Suwałki, KS Wifama Łódź, UKS OPP Powiat Kołobrzeg oraz TSV Sanok.

EXACT SYSTEMS NORWID Częstochowa wygrał wszystkie swoje spotkania i awansował z pierwszego miejsca do ½ MPJ. Również zawodnicy AZS-u zagwarantowali sobie awans z najwyższego miejsca podium, mimo że ulegli w ostatnim pojedynku z MOS WOLĄ 2:3.

Można śmiało powiedzieć, że młodzieżowa częstochowska siatkówka stoi na najwyższym poziomie, o czym świadczy fakt, że obydwie drużyny są w najlepszej 16 zespołów w Polsce i w dniach 9.03-11.03.2018 przyjdzie im rywalizować o Finał Mistrzostw Polski. Prócz AZS-u i Norwida awansowały takie zespoły: AKS Resovia Rzeszów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Trefl Gdańsk, MLKS Volley Gubin, KS Metro Warszawa, Dafi Społem Kielce, EKS SKRA Bełchatów, Chemik Bydgoszcz, SMS JOKER Piła, KS Wifama Łódź, Gwardia Wrocław, MMKS Maraton Świnoujście, AT. Jastrzębski Węgiel oraz AZS Olsztyn !!!

Ogromne gratulacje dla naszych drużyn i życzymy powodzenia w ½ Mistrzostw Polski Juniorów !!! Czytaj dalej

III Międzyplacówkowy Konkurs Wiedzy o Częstochowie

III Międzyplacówkowy Konkurs Wiedzy
o Częstochowie ma już swoich zwycięzców. We wtorek 20 lutego do Bursy przy ul. Nowowiejskiego, pod opieką swoich wychowawców,  przybyli przedstawiciele wszystkich placówek, aby powalczyć o wygraną i atrakcyjne nagrody. Podczas finału mieliśmy przyjemność gościć Panią Dyrektor Marię Kowaleczko – Miedzińską i Panią Kierownik Renatę Dudek.

Po krótkim omówieniu zasad finału przystąpiono do zadań  konkursowych. Finaliści musieli wykazać się wiedzą na temat historii miasta, znanych budynków, zabytków, pomników, fontann. Sprawdzenie tej wiedzy przybrało wiele atrakcyjnych i ciekawych form: od quizu z podpowiedziami po multimedialne prezentacje, z towarzyszącymi im piosenkami znanych częstochowskich zespołów.

Tym licznym i różnorodnym zadaniom finałowym najlepiej sprostali reprezentanci placówki przy ul. Prusa: Patryk Klimczyk i Miłosz Szymczak  i to oni okazali się zwycięzcami III edycji konkursu.  Zaledwie o kilka  punktów mniej uzyskali laureaci
II miejsca – Marcel Brodziński i Norbert Jęczmyk z Bursy przy Nowowiejskiego. Trzecie miejsce zajęły: Ewa Nowak i Martyna Klempa z placówki przy ul. Jasnogórskiej,  IV miejsce przypadło w udziale placówce przy ul. Legionów

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim finalistom wiedzy na temat miasta,  które wybrali na te kilka lat nauki i które – mamy taką nadzieję – uważają za swoje.          Dyrekcji Bursy oraz Wydziałowi Promocji Urzędu Miasta Częstochowy dziękujemy za ufundowanie atrakcyjnych nagród.

Do zobaczenia podczas kolejnej edycji konkursu!     

Małgorzata Trzepizur i Adam Michalak.

 

 

 

 

Czytaj dalej

Zwyciężyła empatia

                        Nasi kochani krwiodawcy z placówki przy ul.  Prusa nie czekali  na listopadową akcję krwiodawstwa tylko sami postanowili systematycznie pomagać innym, oddając najcenniejszy dar czyli krew. 

Ci bohaterowie to: Kinga Więdłocha, Edyta Nowak i Robert Ambrozik.

                                       Jesteście wielcy- dziękuję Wam.

Anna Dudzik-Orman

    Może inni pójdą w Wasze ślady i krąg oddających krew powiększy się.

             

Konkurs na kartkę wielkanocną

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych ogłaszamy konkurs dla wychowanków Bursy Miejskiej w Częstochowie na własnoręczne wykonanie kartek wielkanocnych. Kartki mogą być wykonane dowolną techniką.

 

Prosimy nie zamieszczać życzeń na kartkach.

Do pracy należy załączyć dane autora w taki sposób, aby jej nie uszkodzić (na osobnej kartce). Prace konkursowe należy składać do 15.03.2018r. w placówce przy                ul. Prusa 20 – osobiście, za pośrednictwem kierowników, wychowawców lub pedagoga.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.

Dyrektor Bursy Miejskiej Maria Kowaleczko-Miedzińska

Pedagog Agata Noszczyk

 

Muzyczny konkurs walentynkowy

W miniony wtorek 13 lutego wychowankowie Bursy przy ul. B. Prusa mieli okazję wykazać się znajomością romantycznych utworów muzycznych w konkursie zorganizowanym z okazji  „Walentynek”.

Do konkursu przystąpiły dwie drużyny, których zadaniem było zmierzenie się z pięcioma muzycznymi konkurencjami z zakresu muzyki współczesnej i muzyki minionej dekady. W przerwach między kolejnymi rundami konkursu jego uczestnicy oglądali teledyski częstując się słodkimi przekąskami. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Po pełnych emocji zmaganiach konkursowych obie drużyny zajęły ex aequo pierwsze miejsce, otrzymując przy tym drobne walentynkowe upominki.
Wszystkim uczestnikom gratuluję i dziękuję za wspólną zabawę.
Joanna Urbańska

Hiperrealistyczne malarstwo Sary Derbis

      Hiperrealizm to modny kierunek w sztuce przełomu XX i XXI wieku, który powstał w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jest więc stosunkowo młody. Nazywany również fotorealizmem z racji, że upatruje swojej wartości w bardzo dokładnym odwzorowaniu przedmiotu i temu podporządkowany jest wysiłek artysty. Nauczyliśmy  się  upatrywać we wszelkich wytworach sztuki sensu, ideologii, drugiego dna, tymczasem ważna jest po prostu sprawność warsztatu, zawsze przecież ceniona w kierunkach realistycznych i naturalizmie.  Nasza młoda wychowanka Sara Derbis, uczennica szkoły plastycznej, osiągnęła w tym niemałe mistrzostwo. Osądzcie sami. Mimo to, trudno się powstrzymać od pytań, może zbyt tradycyjnych:  o cel,  o ducha… Dopiero oglądanie samych prac, które sprawia po prostu przyjemność,  może z powodu czystych barw,  napawa optymizmem – rozwiązuje wszystkie dylematy. Może to podporządkowanie się przedmiotowi uwalnia nas od zbędnego balastu myśli. Cieszymy się, że choć w tej formie możemy zaprezentować talent plastyczny Sary. Mamy  nadzieję, że już wkrótce w nowych podwojach Bursy przy ulicy Legionów zagości wystawa jej prac.

                                                                      Przygotowała: Jolanta Mielczarek Czytaj dalej