BAŃKI MIŁOŚCI

Wspólne puszczanie mydlanych baniek oraz promocja książek dotykowych znalazły się w programie happeningu, który odbył się w środę na Placu Biegańskiego z okazji obchodzonego 25 kwietnia Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. W happeningu bardzo licznie i  aktywnie uczestniczyli wychowankowie Bursy Miejskiej wraz z opiekunami ze wszystkich czterech placówek i to dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy podziwiać wspaniały pokaz mydlanych baniek. Organizatorami akcji był Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Kampania na rzecz Pogodnego Dzieciństwa, a partnerami Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego i Ośrodek Wychowawczo-Rewalidacyjny dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Polskiego Związku Niewidomych. Kolejna, siódma edycja akcji Bańki Miłości odbyła się  pod honorowym patronatem Prezydenta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka.

Czytaj dalej

VI Turniej Piłki Nożnej

Jeszcze kilka fotek z ceremonii dekoracji                            zwycięzców VI Turnieju Piłki Nożnej                                    o Puchar Dyrektora Bursy Miejskiej w Częstochowie.             I miejsce – Bursa Miejska ul. Nowowiejskiego                    II miejsce – Bursa Miejska ul. Prusa                                    III miejsce – Bursa Miejska. ul. Jasnogórska                        IV miejsce – Bursa Miejska. ul. Legionów

 

Czytaj dalej

Kolorowe bańki na Placu Biegańskiego

25 IV 2018 roku zostaliśmy zaproszeni na Happening Bańki miłości z okazji Światowego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na przemoc emocjonalną wobec dziecka i drugiego rodzica. Natomiast wspólne puszczanie baniek mydlanych symbolizowało miłość, która wznosi nas tak jak wznoszą się te bańki.

Ten Happening miał na celu wesprzeć prawo dziecka do obojga rodziców. Zarówno maluchy jak i młodzież bawili się doskonale, a ciepły, kwietniowy wiatr pomagał w czarowaniu ogromnych baniek.

Młodzież z Bursy Miejskiej w Częstochowie

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium Maj 2018

W maju proponujemy zwrócić uwagę na następujące daty:

 

 

1 V Święto Pracy, 14 Rocznica Wejścia Polski do UE (od 1 V 2004)

 

2 V Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 

3 V Święto Narodowe 3 Maja 

4 V Dzień Straży Pożarnej

5 V Dzień Europy

 

8 V Dzień Czerwonego Krzyża

 

 

9 V Dzień UE,  Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności

 

 

13 V Wniebowstąpienie Pańskie 

15 V Międzynarodowy Dzień Rodzin

19 V Dzień Dobrych Uczynków

20 V Zielone Świątki, Noc Muzeów

 

 

 

26 V Dzień Matki, VI Piknik Wiosenny na Rakowie Zorganizowany przez Bursę Miejską i TKOPRD w Częstochowie 

 

29 V Europejski Dzień Sąsiada

 

 

31 V Boże Ciało, Światowy Dzień Bez Papierosa 

 

 

 

Wszystkim majowym jubilatom i solenizantom tradycyjnie składamy najpiękniejsze życzenia 

Zespół redakcyjny wraz z opiekunem 

Pożegnania, pożegnania…

Zdarzyło mi się niegdyś  ujrzeć w lesie rano
Dwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczaną –
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.

„Droga nie wybrana” – Robert Frost

 

Pożegnanie Maturzystów 2018 za nami!

Dnia 11 kwietnia 2018r. na uroczyste pożegnanie uczniów klas maturalnych, przybyli znakomici goście, a mianowicie Pani Dyrektor Maria Kowaleczko-Miedzińska, Pani Pedagog Agata Noszczyk, Pani Kierownik Aleksandra Politańska. Obecni byli również wszyscy wychowawcy żegnający 27 wychowanków opuszczających mury naszej Bursy.               Słowa, które skierowała do maturzystów Pani Dyrektor, były podsumowaniem wspólnie spędzonego w Bursie czasu oraz stały się wsparciem dla wyborów podejmowanych aktualnie oraz tych zarezerwowanych dla przyszłości.

Kierowniczka placówki pięknymi słowami wiersza, podzieliła się z nami refleksją nad upływającym czasem, prawdą i dobrem tkwiącymi w ludziach, które to wartości pozwalają nam postępować godnie.

Specjalnie dla maturzystów, został przygotowany wyjątkowy program artystyczny przygotowany przez panią Janinę Trzewiczek, nawiązujący do szukania nowych nie uczęszczanych dróg oraz wspomnień i lat pobytu w Bursie. W części tej wystąpili wychowankowie naszej placówki ze szkół artystycznych, dając nam wszystkim możliwość obcowania ze sztuką, uzyskania mentalnego dystansu do otaczającej nas, zmieniającej się rzeczywistości.

Po zakończeniu części artystycznej wychowankom, którzy angażowali się w życie Bursy,  zostały wręczone dyplomy,  ich rodzicom listy gratulacyjne, a wszystkim przybyłym teczki z pamiątkowym zdjęciem, prezentacją na płycie oraz długopisem z logo Bursy Miejskiej.

Uroczystość zakończył słodki poczęstunek, rozmowy i wspomnienia.

Wszystkim wychowankom, którzy opuszczają naszą placówkę, życzymy sukcesów         i radości każdego dnia oraz tego, aby na wybranych przez nich drogach znajdowali szanse na rozwój, pozytywne motywacje, wsparcie i możliwość dokonywania kolejnych wyborów.

Wychowawcy.

Czytaj dalej

Rzyrafy jedzom grohufkę

W środę 18 kwietnia wychowankowie z placówki przy       ul. Nowowiejskiego zmagali się   z zadaniami corocznego Konkursu Ortograficznego.Uczestnicy zmierzyli się             z wieloma zawiłościami polskiej ortografii, stając przed dylematem: razem czy osobno, „ż” czy „rz”, „ą” czy „om”?    I przyznać trzeba, że świetnie sobie poradzili. Wykazali się znajomością reguł ortograficznych i gramatycznych. Zwyciężczynią Konkursu została Lena Kaźmierczak. Miejsce drugie zajęła Marlena Kaczmarzyk. Na miejscu trzecim uplasował się Krystian Leśniak. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali słodkimi upominkami.

Organizatorami Konkursy byli wychowawcy:                                                             Beata Jakóbczak, Małgorzata Palacz i Adam Michalak.

,, Hej przyjaciele, zostańcie ze mną”

Galeria

Ta galeria zawiera 42 zdjęcia.

,,Hej przyjaciele, zostańcie ze mną”- słowami tej piosenki zakończyła się impreza z okazji  ,,Pożegnania Maturzystów” w Bursie przy ul. Prusa. Impreza odbyła się 12 kwietnia o godzinie 17  w pięknie udekorowanej przez wychowawczynie Ewę Iskrę i Elżbietę Strączyńską niedawno wyremontowanej sali … Czytaj dalej

Każde zakończenie stanowi początek czegoś nowego…

Te słowa bardzo dobrze oddają charakter pewnego etapu życia, jakim jest zakończenie szkoły średniej.                        W czwartek 12 kwietnia w Bursie przy        ul. Nowowiejskiego w gronie szanownych gości: Pani Dyrektor Marii Kowaleczko-Miedzińskiej, Pani Kierownik Renaty Dudek, Pedagogów: Pani Agaty Noszczyk, Pani Justyny Klejny-Czubak, wychowawców i pracowników obsługi uroczyście pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów naszej Bursy.

Młodsi wychowankowie pod kierunkiem Joanny  Sajewskiej i Marioli Wagner przygotowali wiele niespodzianek na to ostatnie wspólne spotkanie. Rozpoczęło  je przedstawienie o humorystycznej i wesołej fabule, pokazujące jak może wyglądać typowy dzień wychowanka w Bursie. W rolę narratora wcieliła się Olimpia Patrzałek, która z wdziękiem i pełnym profesjonalizmem poprowadziła również całą uroczystość. Brawurowo i z aktorskim zacięciem w rolę głównego bohatera wcielił się Błażej Tatarek. W pozostałych rolach z powodzeniem wystąpili: Angelika Zygoń, Natalia Bladziak, Magdalena Szewczyk, Patrycja Konieczna, Mateusz Jamróz i Paweł Rojszczyk.

Na zakończenie części artystycznej prowadząca w imieniu młodszych kolegów złożyła maturzystom serdeczne  życzenia pomyślnie zdanej matury.  Następnie niezwykle ciepłe  i serdeczne słowa do maturzystów skierowały Pani Dyrektor i Pani Kierownik, po czym wręczyły dyplomy uznania wyróżniającym się swoją postawą i zaangażowaniem wychowankom, a wszystkim absolwentom – drobne upominki w postaci pamiątkowego zdjęcia, długopisu i płyty z prezentacją. Zostali obdarowani również pięknie ozdobioną podkową, która jak wiadomo przynosi szczęście,  z życzeniami powodzenia na maturze.

W kolejnej części spotkania przenieśliśmy się w sentymentalną podróż w przeszłość      i obejrzeliśmy przygotowaną przez Małgorzatę Trzepizur  prezentację  multimedialną,    w której głównymi bohaterami byli maturzyści. Przypomnieli sobie różne ciekawe, zabawne  i wzruszające chwile przeżyte w Bursie.  W pięknych słowach podziękowań wyrazili swoją wdzięczność i uznanie dla Dyrekcji, kadry pedagogicznej oraz pracowników administracji i obsługi.  Kolejną niespodzianką, tym razem muzyczną,    był występ naszego zespołu w składzie: Katarzyna Gutka, Kasandra Smaga, Angelika Zygoń, Natalia Bladziak, Olimpia Patrzałek i Błażej Tatarek.

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był płonący tort, ufundowany przez wychowawców i pracowników obsługi oraz poczęstunek. Była to świetna okazja  do podzielenia się swoimi wrażeniami z pobytu w Bursie i planami na przyszłość. Humor    i żart obok rozrzewnienia i niepewność obok nadziei, perspektywy obok wspomnień,    to odczucia towarzyszące uczestnikom tego spotkania.

Maturzystom raz jeszcze życzymy, aby dobrze zdana matura otworzyła przed nimi bramy wymarzonych uczelni. Powodzenia!

Czytaj dalej

STATUETKI 2018 – ROZDANE

W słoneczne, wiosenne popołudnie 11 kwietnia w Bursie Miejskiej przy ulicy Legionów odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów. W tym ważnym dniu zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Dyrektor Maria Kowaleczko – Miedzińska, Pani Kierownik Barbara Leś, Pani Pedagog Agata Noszczyk, wychowawcy pracujący w placówce oraz Pan Zbigniew Zajączkowski, który reprezentował grono pracowników obsługi.

Spotkanie to było szczególnie ważne dla naszych maturzystów. Była to ostatnia okazja do podsumowania czasu spędzonego w Bursie, do refleksji i zadumy.

Dziękujemy za piękne życzenia i słowa otuchy, które padły z ust Pani Dyrektor i Pani Kierownik. Głos zabrała również przedstawicielka maturzystów Justyna Nowak, we wzruszającym przemówieniu dziękując wszystkim za lata spędzone w Bursie.

Statuetki 2018 w następujących kategoriach: Globtroter, Tajemniczy Ogród, Alvaro Roku, Romeo i Julia, Największe Globusy, Perfekcyjna Pani Domu, Największe Płuca Bursy, Mam Talent były wręczane naszym maturzystom przez Panią Dyrektor, Panią Kierownik, Panią Pedagog oraz przez wychowawców. Podczas trwania gali wszyscy częstowali się słodkościami przygotowanymi szczególnie na tę okazję a główną atrakcją na zakończenie spotkania był płonący tort. Wychowankowie z rąk Pani Dyrektor otrzymali również dyplomy uznania oraz „tajemnicze teczki”, w których znalazła się płyta upamiętniająca  cały okres pobytu w Bursie, zdjęcie grupowe i pamiątkowy długopis.

Na zakończenie spotkania z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez Panią Katarzynę Mitchell, upamiętniającą wspólnie spędzone lata w Bursie Miejskiej.

Wszystkim maturzystom życzymy spełnienia marzeń, obrania właściwej drogi w życiu i dojścia do zamierzonego celu.

Uroczystość przygotowali: Aleksandra Mikuta i Zbigniew Dróbka.

Prowadzący: Urszula Lis i Mikołaj Szombara.

Zdjęcia: Wojciech Pudelski.

Czytaj dalej