Mały ogród przy ul. Jasnogórskiej

Georginie, piwonie i róże
kulami swych kwiatów ogromne
Wysokie, smukłe i dumne mieczyki
malwy moje pod oknem dostojne.

Prezentują kolory wszelakie
Do słońca kierując swe kwiaty
Nasturcji pnącza długie, wijące,
Wokół dużej, kwiecistej rabaty.

Goździki, nagietki, irysy
I inne gatunki bez liku,
Na grządkach, klombach i wazach
a nawet w wiszącym koszyku.

 

 

Słowami  poety można śmiało opisać nasz nieduży,  ale piękny, zielony i ukwiecony teren przed placówką Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej. Jakże miło wchodząc      do budynku cieszyć oczy naszym małym ogrodem. Dbamy o niego, a on odwdzięcza się nam pięknymi kolorami i soczystą, jasną zielenią.To taki nasz zielony azyl.

 

Zajęcia cykliczne: gry planszowe

Przez cały rok szkolny 2017/2018 odbywały się  w świetlicy Bursy  przy        ul. Jasnogórskiej zajęcia cykliczne „Gramy w gry planszowe.”              Zajęcia miały na celu „oderwanie” młodzieży od laptopów i gier komputerowych,  a zachęcenie do grania w gry planszowe.                     Gry  te obecnie przeżywają renesans, szczególnie w środowiskach studenckich. Do dyspozycji młodzieży były gry edukacyjne typu: Kraina obrazów, Eurobisness,  Dixit, gry rozwijające logiczne myślenie i zapamiętywanie: Magiczna czwórka, Memory, Skrable, Trio, gry wymagające skupienia i precyzji : Jenga oraz gry, które towarzyszą wszystkim od lat bez względu na wiek: szachy, warcaby, domino.

Zajęcia będą wznowione ponownie po wakacjach. Zapraszam!

Grażyna Pydzińska

Czytaj dalej

Fajnie jest pomagać!

Odkąd istnieje Bursa, zawsze zbieraliśmy plastikowe nakrętki. Do akcji włączało się wielu dobrych ludzi m.in. pracownicy i młodzież z Bursy, dzieci i młodzież z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, młodzież z ZS im.B.Prusa oraz wiele innych osób.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję!

Około 400 kg zakrętek przekazano potrzebującemu choremu nastolatkowi. 

To naprawdę imponujący zbiór, ale my na tym nie poprzestaniemy i ponawiamy akcję. Każda, dokładnie każda nakrętka, mile widziana w Bursie przy ul.Prusa.

Pomysłodawca i koordynator akcji Anna Dudzik-Orman.

VI Piknik Wiosenny – 26.05.2018r.

Już za nami jest VI Piknik Wiosenny dla Mieszkańców Rakowa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Pana Krzysztofa Matyjaszczyka, organizowany przez Bursę Miejską i Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka oraz przy ogromnym wsparciu I LO im. Juliusza Słowackiego.

W  piękną, słoneczną sobotę 26.05.2018r., dokładnie w Dniu Matki, którym szczególnie dedykujemy dzisiejszą Imprezę po raz szósty spotkaliśmy się na osiedlu przy
ul. Limanowskiego. Jak co roku zabawa była rewelacyjna.Szczegółową relację zamieścimy wkrótce, ale już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Pikniku.

Czytaj dalej

Koralikowe bransoletki dla dzieciaków

      Wychowanki z  Bursy przy
ul. Nowowiejskiego postanowiły włączyć się w organizację Pikniku Wiosennego, który odbędzie się
w najbliższą sobotę i poświęciły środowe popołudnie, aby podczas zajęć plastycznych wykonać bransoletki z koralików. Zajęcie
to okazało się bardzo twórcze
i wciągające. W niedługim czasie na stole pojawiło się wiele różnorodnych, pomysłowych wzorów bransoletek, wykonanych na kilka sposobów. Efekt zaskakiwał czasami nawet same uczestniczki zajęć.
Śliczne, kolorowe bransoletki otrzymają dzieci podczas Pikniku. Same również będą mogły wykonać dla siebie bransoletki, zgodnie ze swoimi upodobaniami, tak jak podyktuje im ich wyobraźnia.
Naszym wychowankom dziękujemy za zaangażowanie i chęć sprawienia radości dzieciom na Pikniku Wiosennym!

Joanna Sajewska i Małgorzata Trzepizur

Konkurs fryzur

     We wtorek 22 maja wychowanki z placówki
przy ul. Nowowiejskiego, kształcące się w zawodzie fryzjerki lub po prostu lubiących to zajęcie, stanęło
do konkursu na najładniejszą, najbardziej pomysłową fryzurę. Dziewczęta miały za zadanie wykonać dwie fryzury: codzienną, w której można pójść np. do szkoły, na spacer czy zakupy oraz fryzurę wizytową, bardziej elegancką lub fantazyjną.
Obserwowanie ich pracy było dużą przyjemnością: widać było, że mają w tym doświadczenie, znają najnowsze trendy w czesaniu i po prostu lubią to robić. Ich kreatywność sprawiła, że każda fryzura była piękna i niepowtarzalna. Udział w tym z pewnością miały  także nasze śliczne modelki.
Ostatecznie głosami Jury, na czele którego stanęła Pani Kierownik Renata Dudek,
I miejsce w konkursie zdobyła Monika , II miejsce przypadło w udziale
Ewelinie , III – Kindze . W nagrodę otrzymały, jakże inaczej:), kosmetyki do pielęgnacji włosów, ufundowane przez organizatorki konkursu.
Mamy nadzieję, że impreza ta na stałe zagości w naszym kalendarium, pozwalając naszym utalentowanym wychowankom na prezentowanie swoich zainteresowań
i uzdolnień.

Joanna Sajewska, Małgorzata Trzepizur i Mariola Wagner

Czytaj dalej

Zapraszamy na VI Piknik Wiosenny 26.05.2018r.

Bardzo serdecznie zapraszamy na VI Piknik Wiosenny, który odbędzie się w dniu 26.05.2018r. Jak co roku impreza jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Na naszych gości trdycyjnie czekają wspaniałe atrakcje.

Zapraszają Organizatorzy:
Bursa Miejska w Częstochowie
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie

Z wizytą w Straży Pożarnej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego

      W środę 16 maja wychowankowie
z Bursy Miejskiej przy ul. Nowowiejskiego pod opieką Pani Joanny Sajewskiej i Pani Marioli Wagner uczestniczyli w wycieczce do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej
i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Podczas wizyty strażacy oprowadzili nas
po jednostce, prezentowali wozy strażackie oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy, służący
do gaszenia pożarów, ale wykorzystywany również do innych trudnych sytuacji wymagających interwencji straży. Strażacy zademonstrowali swoją niebywałą sprawność pokazując zjazd po rurze w momencie alarmu pożarowego oraz przygotowanie do akcji ratowniczej. Zajrzeliśmy też do sali edukacyjnej tzw. „małej strażnicy”. Tutaj wychowankowie zaznajomili się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i zachowania się w sytuacjach kryzysowych zagrażających życiu
i zdrowiu. Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że praca strażaka jest bardzo odpowiedzialna, wymaga siły, odwagi i poświęcenia.
Następnie udaliśmy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie szef placówki Pan Tomasz Czech bardzo wyczerpująco i interesująco opowiedział o specyfice pracy
i zasadzie działania CPR-u. Zobaczyliśmy, jak wygląda praca na stanowisku dyspozytora, gdzie przyjmowane są zgłoszenia alarmowe na numer 112. Na monitorze dyspozytor widzi, gdzie znajdują się karetki i wybiera ten pojazd, który jest najbliżej miejsca zdarzenia i nie jest zajęty wezwaniem do innej interwencji. Połączenia są bardzo szybko realizowane, bo jednocześnie może być obsługiwanych kilka zgłoszeń alarmowych. Ambulanse mają  system nawigacji satelitarnej, co umożliwia precyzyjne ustalenie, gdzie się znajdują. Dzięki temu nie muszą wracać do bazy, ale już w drodze, np. ze szpitala są kierowane do wypadku czy chorego. Czas przejazdu karetki do chorego w mieście wynosi 8 minut, a poza nim oczekiwanie trwa 15 minut.
Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo ciekawa, dowiedzieliśmy się, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia, gdzie można otrzymać pomoc, kogo zawiadomić
i w jaki sposób udzielić informacji o zdarzeniu.

Czytaj dalej