Zapraszamy na film…

 Młodzież w placówce przy             ul. Jasnogórskiej,  w ramach      zajęć cyklicznych „Kinomaniak”, uczestniczyła w projekcji filmu „Pianista”. Jest to wyprodukowany  w 2002 roku dramat wojenny           w reżyserii Romana Polańskiego, oparty na autobiograficznej książce Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. W roli głównej wystąpił Adrien Brody.

„Pianista” otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. zdobył 3 Oscary (Reżyseria, Rola Męska, Scenariusz Adaptowany), Złotą Palmę na Festiwalu      w Cannes, 2 Nagrody BAFTA (Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria) i 7 Cezarów.

Przed projekcją wychowawczynie Atena Wróbel i Magdalena Szydłowska zapoznały wychowanków z ciekawostkami z planu filmowego, a po obejrzeniu obrazu zwróciły uwagę oglądających na problem Holocaustu.

W planach „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Czytaj dalej

Inauguracja zajęć koła florystycznego

W Bursie przy ul. Jasnogórskiej  rozpoczęły  się zajęcia cykliczne koła florystycznego.                Wykorzystując żywe, jesienne  kwiaty w cudownych  kolorach    oraz ozdobne dynie młodzież  wykonywała przepiękne dekoracje. Były to  świeczniki z dyni na plastrze drewna otulone żywymi kwiatami oraz dynie pełniące rolę wazonów. Dekoracje były bardzo pomysłowe    i wykonywane z dużym pietyzmem i zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i miło spędzili  czas,  jednocześnie zdobywając nowe umiejętności. Opiekun koła florystycznego ma nadzieję, że następne, planowane zajęcia, na które  już dziś zaprasza wych.  Magdalena Szydłowska,  przyciągną równie dużą grupę wychowanków i będą tak samo owocne.

Czytaj dalej

Najlepsze tenisistki z placówki przy ul. Prusa zostały wyłonione

Galeria

Ta galeria zawiera 7 zdjęć.

  Dnia 24 października odbył się w naszej placówce Turniej Tenisa Stołowego w kategorii ,dziewcząt.  Mistrzynią placówki przy ul. Prusa została Sara, która w finałowym pojedynku pokonała koleżankę z placówki – Darię. Kolejne miejsca przypadły w udziale Joannie oraz Patrycji. … Czytaj dalej

Listopad – miesiącem pamięci

dav

Listopad – miesiąc wspominania tych, którzy odeszli.  Pamięć o nich jest  ważną częścią naszego życia. Dlatego jak co roku młodzież          z placówki przy ul. Jasnogórskiej wraz z wychowawczynią Grażyną Pydzińską odwiedziła Cmentarz Komunalny. Cmentarz ten został udostępniony 1 lipca 2003r.    Należy do największych nekropolii w Polsce. Warto go zobaczyć.   Jest obiektem innym niż pozostałe cmentarze w Częstochowie.        Są tam tradycyjne grobowce, na wielu z nich znajdują się piękne rzeźby: kobieta siedząca w fotelu, luneta astrologiczna, popiersia dzieci, anioły.                         Nowością są miejsca na urny, tak zwane groby amerykańskie (naziemne), kolumbaria  i ściany pamięci. Piękna nowoczesna kaplica króluje naprzeciwko wejścia głównego.

Nasi wychowankowie pochylili głowy nad Mogiłą Ofiar II Wojny Światowej  oraz mogiłą długoletniego kierownika placówki przy ul. Jasnogórskiej pana W. Czerwińskiego. Zapaliliśmy znicze. Wyjście pomimo brzydkiej pogody okazało się udane i pełne refleksji.

Cmentarze uczą życia

Tak jak uczy życia przeszłość

Dlatego spokojnie przejdźmy aleją

Chyląc głowy nad każdą mogiłą.

 

 

Czytaj dalej

Cześć i chwała Bohaterom!

„Naród, który nie zna swej historii skazany jest
na jej powtórne przeżycie”

Przed nami dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki  – dni pamięci o tych, co odeszli, których już nie ma wśród nas. W pobliżu naszej Bursy jest wiele miejsc pamięci związanych z upamiętnieniem walk
i męczeństwa narodu  polskiego. Wszyscy wiemy,
jak ważna jest pamięć o bohaterach  i ich czynach. Żyjemy dopóty, dopóki żyje pamięć o nas.
Jak co roku o tej porze grupa młodzieży z Bursy Miejskiej przy ul. Nowowiejskiego
pod opieką wychowawców: Marioli Wagner i Małgorzaty Trzepizur udała się do miejsc pamięci, które nasza placówka otacza opieką: Pomnik Poległym w obronie Ojczyzny, Tablica Pamięci Zesłańców Sybiru, Tablica na budynku dawnego Gestapo,
Tablica Pamięci Gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” oraz Żołnierzy  Konspiracyjnego Wojska Polskiego. 
Wychowankowie zebrali opadłe z drzew liście, zapalili znicze na znak wdzięczności za poświęcenie i ofiarę, za to, że możemy żyć
w wolnej Ojczyźnie. Swą obecnością, chwilą zadumy i skupienia oddali cześć Bohaterom, którym tak wiele zawdzięczamy.

Bohaterskim Orlętom Lwowskim, Gen. St. Sojczyńskiemu i Gen. L. Okulickiemu

W październikowy dzień grupa młodzieży z Bursy przy ul. Prusa wraz z wychowawczyniami E. Iskrą i A. Dudzik-Orman udała się pod Pomnik Orląt Lwowskich, znajdujący się przy pięknie zagospodarowanym Skwerze przy Al. Pokoju. 

Tam minutą ciszy uczciliśmy Orlęta Lwowskie i zapaliliśmy znicze. Podobnie zrobiono przy Pomniku Gen. Stanisława Sojczyńskiego i Tablicy Pamiątkowej Gen. Leopolda Okulickiego.

To dzięki takim Ludziom możemy dzisiaj żyć w wolnej, pięknej i wciąż rozwijającej się Ojczyźnie. Pamiętamy i dziękujemy!

Należy także podkreślić, że postawa naszych wychowanków zasługuje na pochwałę i uznanie. Z godnością i taktem potrafią zachować się w szczególnych miejscach i sytuacjach.                                                           A. Dudzik-Orman

Kulinaria- dziedzictwo narodów

W tym roku szkolnym w Bursie przy ulicy Legionów  kontynuujemy  cykliczne zajęcia kulinarne sięgając do tradycji regionalnych i dziedzictwa narodów. Taką mamy dewizę –  poznajemy nasze małe ojczyzny poprzez ich kuchnię. Tym razem  (25.10.18) wybraliśmy znane i lubiane przez młodsze pokolenie  spaghetti, w mniej popularnej wersji alla carbonara. Potrawa pożywna i łatwa w wykonaniu, choć i tu trzeba się wykazać świadomym i zdecydowanym działaniem, by ugotować makaron  w tak zwany  punkt  i nie zwarzyć sosu. Nie o mistrzostwo jednak chodziło, a zwykłą sprawność  dającą poczucie życiowej  niezależności i tę niepowtarzalną rodzinną atmosferę.  Najpierw pełne namaszczenia mieszanie ingredientów  i wreszcie uczta w prawdziwie południowym  stylu – spontaniczna i wesoła, z panią Jolą w roli włoskiej mammy i panem Zbyszkiem  w bardziej męskiej kreacji ( logistyka i bezpieczeństwo . A dzieci? Pomocne i wyraźnie zadowolone.

 

Zajęcia przygotowali: Jolanta Mielczarek i Zbigniew Dróbka.

 

Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej – zwycięstwo AZS Częstochowa

Rano kadeci, a późnym popołudniem nasi najstarsi wychowankowie grający w barwach AZS Częstochowa udali się do pobliskiego Borowna, by rozegrać kolejne spotkanie – tym razem w bardzo trudnych rozgrywkach, jakimi są spotkania w II lidze siatkówki. Mimo dużego dopingu wypełnionej po brzegi kibicami sali w Borownie nasza młodzież gładko pokonała dużo starszych kolegów z parkietu i wywiozła z meczu cenne 3 punkty. Na słowa uznania zasługuje trójka naszych wychowanków którzy zagrali całe spotkanie i byli główną siłą w ataku częstochowian. Poniżej w galerii foto: Oskar, Kacper i Jakub w swoich najskuteczniejszych akcjach meczu.

Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej – kadeci AZS Częstochowa

Sezon siatkarski nam się rozkręca, więc coraz częściej  mamy szansę oglądać naszych wychowanków na siatkarskich parkietach.  W sobotę rano 27 października kibicowaliśmy drużynie kadetów AZS Częstochowa. Po dobrej grze w pierwszych setach niestety naszemu wychowankowi grającemu na pozycji libero przydarzyła się przykra kontuzja, która wyeliminowała go z meczu, a także niestety z kolejnych spotkań. Po tym wypadku drużyna nie powróciła do swojej dobrej gry i uległa rywalowi 1:3. Miłym akcentem było spotkanie z rodzicami naszych wychowanków, którzy jak zwykle licznie przybyli na mecz kibicując swoim zawodnikom. Poniżej jak zwykle galeria z najciekawszych fragmentów gry naszych podopiecznych.

Czytaj dalej