Ssssmacznie, sssłodko, śśświeżo

Kolejne  zajęcia kulinarne odbyły się w bursie przy ulicy Legionów   w dniu 24.01.2019r. Chcemy, aby  nasza młodzież zdobyła podstawowe umiejętności  potrzebne w jej już prawie dorosłym życiu. Preferujemy potrawy proste w przygotowaniu, niedrogie i z łatwo dostępnych produktów. Tym razem robiliśmy bułeczki drożdżowe na parze z sosem owocowym na jogurcie. To kuchnia domowa, która jest przypomnieniem smaków dzieciństwa.                   Z zadowoleniem zauważamy coraz większe zainteresowanie naszymi spotkaniami  w grupie chłopców. Miły widok,  szczególnie gdy dumnie prezentują potrawę od razu przeznaczoną do spożycia.  Dzisiaj owoce mrożone, ale jak zapachną nam świeże… to dopiero pokażemy! I nie zapominajmy o higienie koniecznej  w kuchni, sprzątamy w trakcie gotowania i zostawiamy po sobie porządek. To przecież łatwe.

Pod kierunkiem: J. Mielczarek, B. Jakóbczak, Z. Dróbki.

Czytaj dalej

Jacy zdolni!

Chętnie chwalimy się naszymi uzdolnionymi wychowankami, którzy dużo czasu poświęcają kształceniu swoich umiejętności w różnych dziedzinach. Najłatwiej o  prezentację w zakresie sztuk plastycznych,    a przecież mamy też dojrzałych muzyków, śpiewaków, a i  zapędy aktorskie niektórych  dobrze wróżą. Dzisiaj przedstawiamy młodych adeptów nowoczesnej grafiki komputerowej.  Obaj chłopcy – Mykyta i Sasza – przyjechali do nas z Ukrainy.  Trudno nam oceniać poziom prac, ale wyobraźnia, czystość kompozycji, forma mają w sobie coś pociągającego. Młodzi graficy proponują udostępnienie swoich dzieł w formie stałej wystawy. Przedstawiamy.

Przygotowała: Jolanta Mielczarek                            Czytaj dalej

Konkurs Wiedzy o Częstochowie ma już swoich zwycięzców!


Finał IV Międzyplacówkowego Konkursu
Wiedzy o Częstochowie już za nami.
W środę 23 stycznia spotkali się zwycięzcy eliminacji w poszczególnych placówkach Bursy, aby powalczyć o tytuł najlepszych znawców naszego miasta.
Zmaganiom przyglądali się zaproszeni goście: Pani Dyrektor Maria Kowaleczko-Miedzińska, Pani Wicedyrektor Renata Dudek, Pani Kierownik Joanna Sajewska i Pani Pedagog Justyna Klejny-Czubak
oraz wychowawcy  towarzyszący finalistom ze swoich placówek.

Po zapoznaniu uczestników z zasadami konkursu przyszedł czas na zadania konkursowe obejmujące wiedzę zarówno z zakresu dawnych dziejów miasta,
jak i jego czasów współczesnych. Zadania miały różnorodny i atrakcyjny w formie charakter: quizu, prezentacji multimedialnych, aż po układanie puzzli. Finaliści musieli wykazać się znajomością mapy centrum Częstochowy, nazwać  charakterystyczne dla miasta miejsca i zabytki  oraz rozpoznać znane osoby związane z naszym miastem.
Ciekawe okazało się porównanie obecnych zdjęć Częstochowy ze starymi fotografiami tych samych miejsc. Najwięcej zaś emocji wywołała konkurencja polegająca na ułożeniu z puzzli znanego w mieście miejsca lub budynku.

Rywalizacja była bardzo wyrównana i w celu wyłonienia zwycięskiej drużyny
konieczna była dogrywka. Ostatecznie najlepsi okazali się przedstawiciele placówki przy ul. Jasnogórskiej – Martyna  i Piotr, miejsce II zajęli Martyna i Aleksander
z placówki  przy ul. Nowowiejskiego. Zaledwie o jeden punkt mniej uzyskały Emilia
i Weronika
z placówki przy ul. Legionów, zajmując tym samym trzecie miejsce. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Dyrekcję Bursy,
a wszyscy finaliści –  gadżety z logo Częstochowy przekazane przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom dużej wiedzy na temat miasta, w którym przyszło im spędzić kilka lat swojego życia. Mamy nadzieję, że udział w konkursie sprawi, że polubią je jeszcze bardziej.

                                     Małgorzata Trzepizur  i Mariola Wagner Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

To był bardzo pracowity weekend dla zawodników AZS 2020, jak i dla drużyny kadetów KS Norwid Częstochowa. Drużyna AZS 2020 Częstochowa w sobotę rozegrała dwa spotkania – niestety oba zakończyły się porażkami.
W II lidze AZS uległ zespołowi KPS Słupca, a w drugim sobotnim meczu I ligi śląskiej nasi wychowankowie
w barwach AZS 2020 Częstochowa ulegli również 3:0 kolegom z zespołu KS Płomień Przystajń. Warto dodać,
że w drużynie przeciwników występowali również byli mieszkańcy Bursy Miejskiej przy ul. Legionów. Dużo lepiej spisali się nasi kadeci z KS Norwid Częstochowa, którzy w trzydniowym turnieju w ramach rozgrywek 1/4 finałów mistrzostw Śląska wygrali swoje kolejne trzy spotkania i do dalszych rozgrywek awansowali z pierwszego miejsca. Miłym akcentem tych rozgrywek był liczny doping zgromadzonej  w halach publiczności w osobach kolegów, koleżanek, a także rodziców naszych wychowanków, a wszystko to możemy obejrzeć w fotorelacji wychowawcy
z Bursy Miejskiej pana Adama 🙂

Czytaj dalej

Częstochowa naszym miastem

W dniu 16.01.2019r. w Bursie
przy ul. Jasnogórskiej odbyły
się eliminacje do Międzyplacówkowego Konkursu Wiedzy o Częstochowie. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące naszego miasta. Młodzież wykazała się dużą wiedzą, podając właściwe odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań.
Przy okazji wychowankowie mieli możliwość pogłębienia swoich wiadomości na temat miejscowości, w której się uczą. Pierwsze miejsce zajął Piotr, drugie Ewelina, a trzecie Martyna. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słodycze.

Organizatorki: G. Pydzińska, A. Wróbel

Konkurs Wiedzy o Częstochowie

W dniu 16 stycznia 2019 r. w naszej placówce przeprowadziliśmy eliminacje do                                        IV Międzyplacówkowego Konkursu                       Wiedzy o Częstochowie. W eliminacjach wzięło udział  12 wychowanków. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami      w formie testu oraz prezentacji multimedialnej,             dzięki czemu pogłębili swoją wiedzę o naszym mieście. Trzy pierwsze miejsca zdobyli: Jakub, Weronika i Emilka. Dwoje z nich będzie reprezentować naszą placówkę w finałowym konkursie                23 stycznia. Życzymy powodzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne upominki, a zwycięzcy słodkie nagrody. Mikołajowi, dziękujemy za pomoc                      w przeprowadzeniu konkursu, nad prawidłowym przebiegiem czuwali: Adam Michalak    i Zbigniew Dróbka.

Czytaj dalej

Zimowe śpiewanie przy ul. Jasnogórskiej

Wprawdzie święta już za nami, jednak ten wyjątkowy, magiczny czas chcemy przedłużać i trwać w nim nadal. Temu miał służyć wieczór kolęd, pastorałek i piosenek o tematyce zimowej zorganizowany 15 stycznia w placówce BM przy ul. Jasnogórskiej. Klimat stworzyli uczestnicy, świąteczne stroiki, pyszne ciasta, ciepło świec i zimowych lampionów, ale również widok padającego za oknami śniegu. Wszyscy uczestnicy ujawnili zdolności wokalne,
a Mateusz niezawodnie wsparł nas grą na gitarze i pianinie.                                                                         Za ten piękny, pełen ciepła i magii wieczór dziękują wszystkim uczestnikom organizatorki spotkania: D. Kierat i A. Lubczyńska.

Czytaj dalej

IV Spotkanie MRB

Serdecznie zapraszam przedstawicieli z każdej placówki Bursy Miejskiej na spotkanie MRB. Spotkanie  odbędzie się 17 stycznia (czwartek) w placówce przy ul. Prusa 20 o godz. 17.00. Zapraszam.

Justyna Klejny – Czubak

Zaszufladkowano do kategorii MRB

Zajęcia z cyklu ”Trening pamięci”

Mapy myśli to jedno z narzędzi wykorzystywanych w innowacyjnym nauczaniu. Polega to na szczegółowym sposobie notowania za pomocą kolorów znaków, symboli, obrazów, linii.
Dzięki tej metodzie zwiększa się poziom  zapamiętywanych treści, pobudza intuicję oraz pracę obu półkul mózgowych. Odpowiednie przygotowanie mapy myśli stanowi materiał do powtórek, ułatwia przygotowanie do sprawdzianów i ustnych wypowiedzi.

Na zajęciach cyklicznych odbywających się w placówce Bursy przy ul. Nowowiejskiego, młodzież wykonuje mapy myśli dotyczące ulubionych tematów, zainteresowań, planów, pasji. Umiejętności takie jak efektywna nauka, skuteczne planowanie, wyznaczanie celów, zarządzanie czasem, zdolność konstruktywnego rozwiązywania problemów, komunikatywność stały się niezbędnym elementem naszego życia. Mapy myśli doskonale nadają się do rozwinięcia tych wszystkich umiejętności, a młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach.

S. Błaszczyk, B. Siwek