Drogie Wychowanki, Drodzy Wychowankowie,

Minął kolejny tydzień Waszej nieobecności w Bursie Miejskiej. Sytuacja niespotykana dotąd i zupełnie nowa. O zarazach, epidemiach dziesiątkujących ludzi przed setkami, dziesiątkami lat tylko słyszeliście. Wydawało się, że takie sytuacje są poza nami, że w XXI w. nam nie zagrażają…  I okazało się, że nie.

Zewsząd słyszycie komunikaty o sytuacji epidemiologicznej w kraju, o liczbie chorych,      o trudnościach w służbie zdrowia, o staraniach, aby przezwyciężyć epidemię. Właśnie za oknami słyszałam komunikat policji, która jeździła ulicami i z głośników informowała,        że w kraju jest epidemia, apelowała o pozostawanie w domach, namawiała do rozejścia się skupionych przed sklepem kolejkowiczów… To było przerażające, poczułam wymiar ograniczeń i strach. I Wy też macie prawo bać się.

Ale nie macie prawa bagatelizować sytuacji, bo to, jak każdy z Was postępować będzie    nie dotyczy tylko Was, dotyczy innych. Teraz jesteście w szkole życia, w szkole odpowiedzialności za siebie, za bliskich, za przyjaciół, sąsiadów, nieznajomych. Od Was zależy życie i zdrowie ludzkie, przyszłość rodzin, Waszej wsi, miasteczka, naszej Ojczyzny. I to tylko od tego, czy umyjecie ręce, założycie maseczkę, czy pozostaniecie    w domu. Zastanówcie się, czy wyjście teraz na spotkanie z kolegą jest warte Waszego zdrowia lub życia, skorzystajcie z innych, bezpiecznych form komunikacji.

Spróbujcie przekuć tę trudną sytuację w inwestycję w Waszą przyszłość, czytajcie zaległe książki, szukajcie wiedzy w internecie, wymieniajcie się opiniami, wyrażajcie swoje uczucia w meilach, a może w listach. Budujcie więzi z rodzeństwem, rozmawiajcie z rodzicami, bo im też jest ciężko, oni też są pełni obaw o Was.

Wiem, że trudno jest w Waszym wieku zrezygnować z tak wielu rzeczy, ale musicie dać szansę sobie na powrót do dotychczasowego życia, do szkoły, do Bursy. Dacie radę.

 

Maria Kowaleczko – Miedzińska

Dyrektor Bursy Miejskiej

Zdrowych Świąt!

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę wyższą i wiarę w drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wam i Waszym bliskim radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się one źródłem wzmacniania ducha.
Niech ten czas, który niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Życzymy Wam zdrowych  Świąt Wielkanocnych,  smacznego jajka i radości z każdego dnia. Oby Wszyscy odczuli szczęście i nadzieję Nowego Życia.

Kierownik i wychowawcy B.M. z ul. Legionów

 

Drodzy wychowankowie gr.II

Czy pomyślelibyście kiedyś, że to usłyszycie? – TĘSKNIMY ZA WAMI!                                         Brakuje nam Waszych uśmiechów, żartów, codziennych rozmów, drobnych nieporozumień /bo przecież poważnych nigdy nie było J /, tego Waszego „zaraz wstaję”, „przecież tu jest czysto”, kartki na drzwiach z napisem „prosimy nie budzić mamy na 10”, itp.                                                  Mamy nadzieję, że Wy też chcielibyście wreszcie usłyszeć : „ a śmieci gdzie masz?”, „posprzątaj biurko”…..                                                     Pozdrawiamy więc Marcela, Michała, Jędrusia – Jędzę,  Kacpra, Kubę-Borysa, Mateusza, Daniello, Kamyszka, Rafała, Szymka, Arka, Kamila, Kacpra, Skopiego, Filipa, Arka, Adaśka, Kubusia, Kubę i Kubuniunia oraz Wiktora. Trzymajcie się! Pozdrówcie swoich rodziców! Bądźcie zdrowi – dbajcie o to! Stosujcie się do zaleceń – są po to, żeby nam wszystkim pomóc. I myjcie ręce!

Pozdrawiamy Was i mamy nadzieję, że niedługo się zobaczymy.

Wychowawcy gr. II – Beata J. i Zbigniew D.

 

Mam dwie sprytne ręce…

Kochani, w tym delikatnym momencie, gdy przez pewien okres siedzicie po prostu w domu, proponujemy Wam  przełamać się i spróbować zaskoczyć domowników własnoręcznie  zrobioną potrawą. Do dzieła!

Rozpoczynamy domowe zajęcia kulinarne czyli  ”Zrobię coś z niczego”.

Mamy dla Was trzy propozycję. Proste dania, które udają się zawsze.

  1. Zapiekanki z patelni

–      3  duże kromki chleba

–      masło do posmarowania

–      ok. 100 g żółtego sera

–      2 łyżeczki ketchupu

–      1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

–      1 łyżeczka ziół prowansalskich

–      1 mały ząbek czosnku

–      sól, pieprz

 

Sposób przygotowania

Kromki chleba posmarować z obu stron masłem. Ser żółty zetrzeć na tarce na drobnych oczkach. Ketchup łagodny wymieszać z koncentratem pomidorowym. Dodać roztarte zioła prowansalskie oraz rozgnieciony przez praskę czosnek. Wymieszać.

Kromki opiec na patelni z dwóch stron. Następnie wierzchnią stronę posmarować pastą, i posypać żółtym serem. Przykryć pokrywką i piec na malutkim ogniu, aż ser się rozpuści. Podawać ciepłe.

  1. Omlet

To smaczne danie dla małych i dużych na:

   słono z dodatkiem kiełbaski, koperku, pomidorów, ryby, itp. (co mamy w lodówce)

   słodko z dżemem lub konfiturą, owocami lub polany syropem owocowym

Przepis: gotujemy.pl/omlet-obiad-w-10-minut

  1. Pyszne wafelki.

–   opakowanie wafli

–   kostka masła 82%

–   ½ szklanki cukru

–   2 czubate łyżki kakao

–   2 żółtka

–   ¼ szklanki mleka

Przygotowanie

  1. Masło, cukier, mleko i kakao podgrzewany w garnku. Mieszamy do momentu, aż cukier się

rozpuści. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na 5 min. Następnie dodajemy żółtka i dokładnie

łączymy je z kremem. Do kremu możemy dodać garść orzechów.

  1. Wafle smarujemy równomiernie masą i dociskamy czymś cięższym na 10 min. – np. deską

do krojenia.

  1. Wkładamy do lodówki na minimum 20 minut.
  2. Ostrym nożem kroimy na małe kawałki.

 

 

Jeśli te proste przepisy zachęciły Cię do zabawy w szykowanie potraw, spróbuj zrobić coś trudniejszego, na co masz ochotę.

 

Uruchom fantazję. Oczami wyobraźni widzisz wspaniałe dania, kolorowe, piękne, pachnące… Przełykasz ślinę  ……

Powodzenia, smacznego !

Wychowawcy z ul. Jasnogórskiej.

 

 

Wiele inspiracji znajdziesz na: przepisy.pl

 

,,WIOSNA ACH TO TY”.

Witamy Was drodzy wychowankowie!

 

Biorąc pod uwagę smutny fakt Waszej już tak długiej absencji w Bursie Miejskiej,chciałybyśmy nawiązać z Wami jakąś formę zdalnej konwersacji. Przyszedł dla nas wszystkich trudny czas, z którym musimy sobie poradzić jak tylko potrafimy. Zapewne każdy z Was musi podołać zdalnemu nauczaniu, ale macie pewnie takie chwile, że po wypełnieniu swoich podstawowych obowiązków nie wiecie co dalej uczynić z czasem wolnym. Zbliżają się Święta Wielkanocne – choć przyjmą one inny charakter w tym roku, to zapewne każdy z Was chciałby choć odrobinę poczuć ich ducha, nawet jeśli tylko w małym wymiarze. Święta Wielkanocne obchodzone na wiosnę niech spowodują, że ta kwitnąca pora roku będzie stanowić inspirację dla wielu do realizacji i tworzenia własnych pomysłów na dekoracje świąteczne. Dlatego postanowiłyśmy z panią Elą i Ewą pokazać Wam kilka propozycji na świąteczne stroiki. Może one spowodują, że choć przez chwilę zapomnicie o tym trudnym czasie i będziecie chcieli zgłębiać tajniki sztuki florystycznej.

Pozdrawiamy wiosennie pani:  Ela Strączyńska, Ewa Iskra, Iza Janus-Mosińska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAŃ W DOMU Z NINATEKĄ

Koronawirus wciąż  nie odpuszcza . W tym trudnym czasie coraz więcej osób pozostaje w domu. Coraz częściej w ostatnich dniach odczuwamy lęk i niepokój o zdrowie swoje i bliskich. Dlatego nie ma lepszego sposobu na rozładowanie napięć, jak tylko poprzez muzykę. W dzisiejszych  czasach jest wiele gatunków muzycznych pop, rok, a może muzyka relaksacyjna czy klasyczna. Wykonawcy prezentują coraz to nowsze piosenki, jak na przykład w ostatnim czasie  One Republic „ Didnti” ,

Ellie Goulding, -„ Worry About Me” czy  Norah Jones  „I’m Alive” , że nie jesteśmy  tego w stanie na bieżąco kontrolować.  Z pewnością i nasi wychowankowie mają długą listę  swoich ulubionych albumów do posłuchania. Dlatego może warto sięgnąć do nich właśnie teraz. Wszystkim fanom muzyki polecamy  portal NINATEKA  gdzie w zakładce muzyka  i koncerty mogą zobaczyć koncerty wielu artystów . Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne, a dostęp do nich nie wymaga logowania.  Poniżej podajemy przykładowe  linki. W tym trudnym dla wszystkich czasie znajdźcie chwilę na relaks przy muzyce.

 „ Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”  Paul Claudel

Życzymy miłego odbioru i do zobaczenia   Joanna Urbańska

Beata Brożek

 

https://ninateka.pl/film/dawid-podsiadlo-mateusze-2013

https://ninateka.pl/film/kortez-zywcem-wzieci

https://ninateka.pl/film/ania-dabrowska-ministerstwo-dzwieku

 

 

Zajęcia koła florystycznego – ,,Wielkanocny las w słoiku”

Serdecznie zachęcamy wszystkich wychowanków  do skorzystania z prezentacji  multimedialnej w celu spędzenia mile i kreatywnie czasu wolnego.  Prezentacja ta dotyczy zajęć koła florystycznego ,które odbywają się w placówkach Bursy Miejskiej w każdym miesiącu. Korzystając z podanej propozycji można stworzyć niepowtarzalną i wyjątkową dekoracje wielkanocną do swojego domu.

Wielkanocny Las – do pobrania

Magdalena Szydłowska

Rozkład dnia – nowe propozycje.

Drodzy Wychowankowie pozdrawiamy Was serdecznie. W obecnej sytuacji macie dużo wolnego czasu , dbając o wasze zdrowie psychiczne chcemy ułatwić Wam przeżycie tego wyjątkowego czasu. By za bardzo się nie rozleniwić proponujemy byście zaplanowali sobie  dzień. Nie będziemy sprawdzać obecności o 17.00 i 21.00 bo powinniście być w domu. Przymkniemy oko na zachowanie ciszy nocnej , ale będziemy ,,egzekwować” wykonywanie zadań przez nas zaproponowanych . Oto proponowany plan dnia:

Godz. 7.00 POBUDKA (obowiązkowo)

Godz. 7.15- 7.45 toaleta poranna( dokładnie myjemy ząbki, ręce 30 sekund, twarz i uszy)

Godz. 7.45 -8.45 śniadanie. Propozycje kulinarne ukażą się w następnych wpisach.

Godz. 8.45- 12.30 – to czas na naukę. Pomoce do niej znajdziecie na stronach internetowych:

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

 

Dodatkowym działaniem podjętym przez Telewizję Polską jest udostępnienie w paśmie TVP Vod  specjalnych kolekcji.

  1. Kolekcja z dziedziny kultury „Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów
  2. Kolekcja z dziedziny historii „Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji
  3. Kolekcja „Lektury na ekranie” – filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur

Oferta programowa TVP Kultura od 16 do 20 marca 2020

W ramach swojej oferty TVP Kultura przygotowała zestawienie propozycji programowych dostosowanych do potrzeb uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród nich znajdują się programy, filmy i Teatry Telewizji będące ekranizacją lektur obowiązkowych
i uzupełniających.

Zadania dla maturzystów

Na stronie CKE również maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. Warto zapoznać się nimi pod linkiem – zbiory zadań dla maturzystów.

W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.

Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii – filmy różne.

 

Godz. 12.30-13.00 – treningi internetowe prowadzone przez znanych instruktorów

Godz.13.00 – 15.00 –gotujemy obiadek z p. Grażynką smacznego

Godz. 15.00- 16.00 – czas wolny , wolno leżeć.

Godz. 16.00 – 17.00 spacerek . Zwiedzamy wirtualnie muzea polskie i zagraniczne bez wizy. Chcącym obcować z przyrodą proponujemy wirtualne wizyty w parkach narodowych.

Godz. 17.00 – 18.00 – rozwijacie swoje hobby. To może być BRYDŻ. Gra towarzyska bardzo potrzebna na studiach i w sanatoriach. Skorzystajcie ze stron:

www.funbridge.com › jak-grac-w-brydza

www.brudzewski.pl › page19

 

Godz. 18.00 – 19.00 – kolacja (musicie poradzić sobie sami, mój pomysł kromka chleba posmarowana nożem, studenckie danie dnia).

Godz. 19.00 -21.00 czas wolny – dobry czas na słuchanie muzyki relaksacyjnej

Godz. 21.00 – 22.00 toaleta wieczorna zgodna z zaleceniami sanepidu

Godz. 22.00 DOBRANOC, DO JUTRA a jutro  g.7.00 pobudka itd. …

 

Ostrzegamy, że nad respektowaniem rozkładu dnia czuwać będą lotne brygady wychowawcówJ

ZDRÓWKA!   Do zobaczenia!  Wasi Wychowawcy

 

 

 

Piątka za segregację!

Coraz częściej słyszymy o kryzysie naszej planety, o zanieczyszczeniach środowiska
i związanym z tym efektem cieplarnianymSegregując śmieci – oddzielając surowce, które trafią do recyklingu, czyli papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady bio możecie w prosty sposób, każdego dnia pomóc w ochronie środowiska.

Obecny czas to dobra okazja do podjęcia działań, które pomogą zmniejszyć produkcję plastiku,
emisję trujących gazów i powierzchnię wysypisk. Segregując śmieci, unikniecie
też coraz wyższych opłat
 za ich wywóz.

Jakimi kolorami są oznaczone kosze na śmieci i co można do nich wyrzucać?
O tym, jak prawidłowo segregować śmieci dowiecie się z naszej prezentacji.
SEGREGACJA ODPADÓW
SEGREGACJA ODPADÓW

Zapoznajcie się z nią i zobaczcie, czy należy Wam się już Piątka za segregację!
https://www.youtube.com/watch?v=-DS140uSrV4
Źródło: https://naszesmieci.mos.gov.pl/

           Joanna Sajewska, Małgorzata Trzepizur

Kształcenie na odległość, czyli e-nauczanie.

Nauka zdalna jest dziś koniecznością i stanowi nie lada wyzwanie dla nas wszystkich.
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z epidemią nauka jest realizowana na odległość. Czym jest e-nauczanie, na czym ono polega. Spróbuję przybliżyć to nowe zjawisko.
Podstawą  kształcenia zdalnego jest fizyczne oddalenie nauczyciela od ucznia.  Edukacja na odległość oznacza takie prowadzenie procesu kształcenia, w którym w istotny sposób uwzględnia się znaczący dla tego procesu brak bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem i innymi kształcącymi się – poprzez zastosowanie specyficznej organizacji kształcenia, w której kluczowe znaczenie mają:
· specjalnie przygotowane materiały i pomoce dydaktyczne

  • odmienne niż w tradycyjnym kształceniu szkolnym sposoby komunikowania się ucznia z nauczycielem i monitorowania przez nauczyciela procesu uczenia się, a także inne sposoby kontaktowania uczących się między sobą.
    · Odpowiednia obsługa tego kształcenia i administrowanie nim.
    Nowe medium, jakim jest Internet stworzyło wiele rozwiązań. Komunikowanie za pomocą podstawowych usług Internetu takich jak: poczta elektroniczna, listy dyskusyjne, FTP, testy kontrolne oraz strony WWW niezależnie od dystansu, jaki dzieli uczestników przebiega niemal natychmiast.
    Nauczyciel przygotowuje materiały dydaktyczne, które umieszcza w sieci lub przesyła bezpośrednio swoim uczniom. Przez sieć daje im wskazówki, przekazuje instrukcje kieruje procesem kształcenia, stwarzając warunki do pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej.
    Uczniowie komunikują się z nauczycielem wchodzą w interakcje z grupą i materiałem kształcenia.
    Sposoby komunikowania się za pomocą usług Internetu:
  1. Edukacja za pomocą poczty elektronicznejPoczta elektroniczna umożliwia przesyłanie tekstów, prac i załączników zawierających programy komputerowe, dźwięk, obrazy, animacje, dane w różnych formatach i wiele innych.
    Zaletą poczty elektronicznej jest to, że nie musimy posiadać osobistego komputera do wysyłania i odbierania informacji, ponieważ nasza skrzynka znajduje się na serwerze poczty elektronicznej i tam przechowywane są nasze listy. Za pomocą tego rodzaju komunikacji, możemy się porozumiewać z innymi osobami w sposób asynchroniczny.
    Proces nauczania za pomocą poczt elektronicznej odbywa się w następujący sposób:
    1. Prowadzący zajęcia przygotowuje tekst zadania do rozwiązania w dowolnym edytorze tekstu, a następnie jest on kopiowany do edytora poczty elektronicznej, bądź też załączany i wówczas będzie przesłany dokładnie w takim formacie w jakim został stworzony,
    2. Wpisuje adres, lub adresy uczniów w programie obsługującym pocztę elektroniczną, a następnie ja wysyła,
    3. Adresat, czyli uczeń odbiera wiadomość od nauczyciela,
    4. Prowadzący czeka na otrzymanie rozwiązanego zadania,
    5. Uczeń, opracowuje odpowiedź i wysyła ją do nauczyciela,
    6. Uczeń czeka na ocenę z rozwiązanego przez siebie zadania,
    7. Prowadzący wysyła wiadomość informująca ucznia o ocenia z rozwiązanego zadania,Sposób ten ma jednak szereg wad, a mianowicie: konieczność rozsyłania materiałów do dużej liczby użytkowników, brak możliwości modyfikacji treści bez ponownej konieczności przesyłania materiałów, konieczność „ręcznego” sprawdzania odpowiedzi na zadane pytania, co przy dużej ilości uczestników kursu staje się niemożliwe do zrealizowania. Poczta elektroniczna jest medium pomocnym raczej przy przesyłaniu zapytań na temat kursu, czy kontaktowania się z prowadzącym.

    Aby uzyskać prawa dostępu do odległego komputera, należy podać identyfikator użytkownika, oraz hasło. W archiwach serwerów FTP znajduje się ogromna ilość oprogramowania i materiałów dydaktycznych, jednak z powodu ograniczeń, nie jest najdogodniejszym narzędziem do wykorzystywania w edukacji na odległość. Natomiast może pełnić funkcję jako uzupełnienie do innych narzędzi stosowanych w edukacji na odległość.
    Jest to już znacznie bardziej zaawansowana forma rozpowszechniania wiedzy, ale mimo wszystko nie zapewnia łatwej dostępności materiałów, ani możliwości kontroli postępów edukacyjnych.

    Edukacja za pomocą listy dyskusyjnej
    Za pomocą poczty elektronicznej uczeń może zapisać się do list dyskusyjnych lub grup dyskusyjnych. Lista dyskusyjna to taka forma poczty elektronicznej, gdzie wysłanie listu powoduje automatyczne przekazanie go do członków grupy osób pragnących wymieniać wzajemnie swoje poglądy na dany temat.

    2. Edukacja za pomocą FTP

    FTP – czyli Protokół do Przesyłania Plików. Pozwala on na przesyłanie plików dowolnej wielkości i różnego rodzaju pomiędzy komputerami podłączonymi do Internetu. Dzięki temu każdy może udostępniać swoje pliki innym i pobierać pliki z serwerów na swój dysk.
    Jest to bardzo przydatne np. dla studentów i programistów, udostępniających swoje programy za darmo, przydaje się także naukowcom, wymieniającym duże pliki i zwykłym użytkownikom, którzy w ten sposób mogą ściągać większe pliki na swoje komputery.

    Listy dyskusyjne pełnią bardzo ważną rolę edukacyjną, ponieważ stwarzają możliwość zadawania pytań do listy jeśli mamy z czymś problem. Dużym prawdopodobieństwem jest, że w niedługim czasie otrzymamy od kogoś odpowiedź, bowiem w listach dyskusyjnych często uczestniczą najlepsi specjaliści z danej dziedziny.
    Niewątpliwą zaletą list dyskusyjnych jest swobodna wymiana informacji i w porównaniu do poczty elektronicznej dużo większa dostępność publikowanych materiałów. Jednak i ten sposób przekazywania wiedzy nie jest wolny od wad. Upowszechniane informacje są wprawdzie szeroko dostępne, ale grupy dyskusyjne nie pozwalają na sprawdzenie poziomu przyswojenia wiedzy.

    3. Edukacja za pomocą testów kontrolnych

    Interaktywne testy do samodzielnego rozwiązania mogą być zorganizowane na zasadzie testów wielokrotnego wyboru, odpowiedzi w formie brakujących słów lub wyrażeń, testy z jedną prawidłową odpowiedzią. Taka różnorodność form umożliwia lepsze przygotowanie do egzaminu oraz sprawdzenie stopnia opanowania materiału przez ucznia. Zadania do rozwiązania, mogą zawierać wskazówki, podpowiedzi, które ukazują się gdy uczeń zgłosi taką potrzebę, w formie rozwijanego menu, odsyłacza do źródeł, materiałów edukacyjnych, ukrytych adnotacji zawierających analogie lub przykłady. Uczeń może sprawdzić czas wykonywania testu i porównać go ze standardowym egzaminem.
    Dobrze skonstruowane testy mogą być również wykorzystywane do śledzenia postępów w nauce.

  2. Edukacja za pomocą WWW.Serwis WWW oferuje bardzo przyjazną usługę w technologii klient-serwer. Wspomniana usługa umożliwia komunikację dwóch komputerów, z których jeden pełni rolę dostawcy informacji (serwer), natomiast drugi pełni rolę odbiorcy. Technologia ta pozwala na współpracę wielu komputerów działających pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, a także na korzystanie z zasobów sieci Internet. Bardzo ważna zaletą tego sposobu przedstawiania informacji jest to, że przedstawiana jest ona w sposób dynamiczny. Dzięki wbudowanym narzędziom multimedialnym jest doskonałą formą nauczania w różnych dziedzinach. Uczniowie i nauczyciele, kierując się potrzebami informacyjnymi, mogą docierać do wybranych wiadomości, korzystając z Internetu w dowolnym miejscu, mając do dyspozycji komputer podłączony do sieci. Bardzo ważną rolę, w zaspokajaniu potrzeb informacyjnych nauczycieli i uczniów, spełnia szkolna biblioteka stanowiąca ważne centrum informacji. Korzystanie z Internetu w szkole pozwala na wyrównanie szans w dostępie do wiedzy.
    Wyszukiwanie informacji oraz umiejętność z zakresie komunikowania się za pomocą sieci, już w chwili obecnej stanowi elementarną kompetencję każdego obywatela. W sposób realny można dzisiaj uzyskać dostęp do katalogów wielu bibliotek, korzystać z księgarń internetowych, wymieniać doświadczenia z innymi użytkownikami sieci oraz uzyskiwać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Poniżej przydatne  linki do nauki zdalnej, z których możecie korzystać ucząc się w domu:

Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.

Poniżej znajdziecie wybrane muzea w Polsce i na świecie, które oferują zwiedzanie online za darmo lub wirtualne spacery. Więcej informacji na temat każdego z tych miejsc można uzyskać na stronach internetowych.

Więcej: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Muzea-online-zwiedzanie-muzeow-w-Polsce-przez-internet-za-darmo-KORONAWIRUS

https://stressfree.pl/wirtualne-zwiedzanie-wystarczy-klik/

https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html

https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy

https://www.radiozet.pl/Podroze/Wirtualne-zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic-online

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/

https://spacer.muzeum1939.pl/

https://wawel.krakow.pl/kolekcja-lanckoronskich-wirtualne-zwiedzanie

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

  1. Epodreczniki.pl
  2. Portal wiedzy dla nauczycieli
  3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
  4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
  5. Portal lektury.gov.pl
  6. Strona Centrum Nauki Kopernik
  7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
  8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
  9. Serwis Ninateka
  10. Serwis Muzykoteka Szkolna
  11. Biblioteka Cyfrowa Polona
  12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
  13. Serwis Telewizji Polskiej
  14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

Na ten moment nauczanie z wykorzystaniem sieci dopiero raczkuje w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że podejmowane obecnie próby popularyzowania tej formy kształcenia zaowocują w przyszłości znacznym zwiększeniem liczby osób mogących z niej skorzystać.

Źródło: szkolnictwo.pl, artelis.pl

Przygotowała: S. Błaszczyk, K. Jurczyk-Zjawińska.