Drogie Maturzystki i Drodzy Maturzyści

Właśnie kończy się Wasz kilkuletni pobyt w Bursie Miejskiej w Częstochowie,           którą współtworzyłam i którą kieruję. Jesteście 8 rocznikiem młodych ludzi, którzy swoje życie związali z Częstochowa, z Bursą Miejską, z nami, ze mną. To Wy, pod opieką Bursy pozostawaliście przez bez mała 1000 dni, jedni więcej, inni mniej. To kawał czasu, kawał życia Waszego i naszego, Dyrekcji, Wychowawców, Pracowników Administracji i Obsługi, kawał życia mojego.

W tym czasie dbałam, abyście mieli jak najlepsze warunki, abyście otrzymywali smaczne posiłki, żeby w Bursie nie było nudno, aby było czysto, ciepło, ładnie i bezpiecznie. Nie było łatwo, bo trzeba mi było zmierzyć się z przeróżnymi trudnościami organizacyjnymi, finansowymi, z przepisami prawa, z bardzo różnymi, czasem wygórowanymi oczekiwaniami  Was i Waszych Rodziców. Starałam się pogodzić nasze możliwości i Wasze oczekiwania tak, abyście czuli się bezpieczni, tak Wami opiekować się, jak chciałabym, aby opiekowano się  moim dzieckiem w Waszym wieku. Tym z Was, którzy to dostrzegali dziękuję, tych, którzy tego nie widzieli zapewniam, że potrzebujecie dystansu, czasem zmiany postawy życiowej…

Zawsze, na zakończenie pobytu Maturzystek i Maturzystów w Bursie spotykaliśmy się w uroczystych klimatach, z muzyką, dyplomami, kwiatami, tortem, łzą w oku, z miłymi słowami, które płynęły od Was i Waszych Rodziców. W tym roku wszystko jest inaczej… I choć będzie mi brakować i Waszej codziennej obecności, i tego tradycyjnego spotkania,  to staram się znaleźć coś dobrego w aktualnej sytuacji. Ten czas pokazuje Wam, nam, mnie,  że jesteśmy tylko drobną częścią przyrody, choć mocno zależnej od nas, to ogromnie wpływającej na nasze życie. Wystarczy coś, czego nie widać gołym okiem, aby zmieniło się wszystko, nasze plany, nasza codzienność, nasze życie. Teraz można dostrzec, co w życiu człowieka jest ważne, jak musimy na sobie polegać, jak wspólnota działań i szacunek dla innych, dla świata jest ważny. Nie popadajmy w przekonanie, że człowiek wszystko może  bez ponoszenia konsekwencji swoich działań zbiorowych lub indywidualnych. Wyciągnijmy wnioski z tego, czego obecnie doświadczamy, wpływajmy na swoje otoczenie szanując człowieka, ale nade wszystko przyrodę, poprawiajmy życie swoje, kierując się w życiu wartościami uniwersalnymi, słuchajmy rozsądku i serca.

Moi Drodzy,

Zawsze mówiłam tysiącom młodych ludzi, którzy pozostawali pod moją opieką przez okres mojej pracy zawodowej i społecznej, że można oszukać wszystkich, ale nigdy nie oszuka się siebie, bo zawsze kiedyś odezwie się głos wewnętrzny. Jeden z moich profesorów filozofii powiedział mi kiedyś, że sumienie, to miejsce przeżywania własnej moralności. Życzę Wam spełniania planów, obecności dobrych ludzi wokół Was, otwarcia się na świat, poszanowania godności własnej i innych, umiejętności wartościowania i podejmowania dobrych decyzji oraz czystego sumienia w dorosłym życiu.

Maria Kowaleczko – Miedzińska

Dyrektor Bursy Miejskiej

INFORMACJA

Informuję o możliwości odbioru z Bursy Miejskiej  TYLKO przez maturzystów niezbędnych im książek, sprzętu elektronicznego, odzieży pozostawionych w placówkach. Inne rzeczy maturzyści i wszyscy pozostali wychowankowie będą mogli odbierać po otwarciu BM, zgodnym ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zasady

  1. Koniecznie, tylko do dn. 30.04.2020 maturzyści muszą przesłać i tylko mailem na adres kontakt@bursamiejska.czest.pl spis rzeczy sporządzony wg. poniższego wzoru.

Wychowawcy dołożą starań, aby spakować wymienione rzeczy. Nie zapewniamy, że będzie spakowane wszystko, w tym szczoteczki, kubki, bielizna, gdyż mogłaby zaistnieć pomyłka. Te odebrać będzie można w bezpiecznym terminie, zgodnym z decyzjami ministerialnymi.

  1. Informacja o terminie, w tym o dniu i godzinie odbioru zostanie odesłana na mail,  z którego wpłynęła lista.
  2. Rzeczy będzie można odebrać tylko w dniach 7 i 8.05.2020r. w określonych mailem godzinach ze swojej placówki.

Uwaga!!!

Istnieje konieczność absolutnego dostosowania się do wyznaczonej daty i godziny,  gdyż w innym terminie rzeczy nie będą wydawane.

Nie będzie też możliwości wejścia do pokoju po pozostałe rzeczy.

Możliwość ta nie obejmuje wychowanków nie będących maturzystami/absolwentami.

Należy też w czasie odbioru rzeczy dostosować się do wymagań zabezpieczających,    w tym posiadać maseczki, rękawiczki, zachować bezpieczne odległości.

W przypadku nie dostosowania się do powyższych wymogów, rzeczy nie zostaną wydane do czasu zmiany obowiązujących przepisów.

 

Lista powinna mieć następującą formę:

 

………………………………………………………………

Imię i nazwisko maturzystki/y

 

Nr pokoju     ……………… Placówka przy ul. ………………………………………………..

         
         

 

Maria Kowaleczko – Miedzińska

Dyrektor BM

Drodzy Rodzice i Wychowankowie

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24.04.2020r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Bursa Miejska czasowo ogranicza swoją działalność do 24 maja 2020r.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco na stronie Bursy Miejskiej.

                                                                              Dyrekcja Bursy Miejskiej

Szczęśliwej drogi już czas …

Kochani!

Jeszcze parę miesięcy temu nie przyszłoby nam do głowy, że będziemy się z Wami żegnać za pośrednictwem strony internetowej. Przykro nam, że nie możemy Was osobiście uściskać i podziękować za wspólnie spędzony czas, ale musimy się dostosować do rzeczywistości i życia, które pisze różne scenariusze…

Niektórzy spędzili w Bursie lata gimnazjum i liceum – rekordziści byli z nami 6 lat. Większość ma krótszy staż, a są i tacy, którzy byli tu tylko przez ostatni rok szkolny.

Dziś nadszedł czas pożegnania, a jego korespondencyjna forma skłania do refleksji nad  przemijającym czasem i tym,  jak życie potrafi zaskakiwać.

Każdy z Was na pewno pamięta dzień, w którym po raz pierwszy przekroczył próg budynku naszej Bursy, pamięta  co czuł, myślał, czego się obawiał, z czym wiązał nadzieje. Bywało różnie… Chcielibyśmy, abyście pozostawili w pamięci chwile te najbardziej przyjemnie i sympatyczne. Wierzymy, że było ich wiele.

Niech przyjaźnie tu zawarte przetrwają próbę czasu i okażą się godne miana prawdziwej  przyjaźni. Pamiętajcie, że oprócz nabytej wiedzy o wartości człowieka decyduje to, co ma on w sercu, jak postępuje wobec innych. Miejcie więc szacunek dla każdego napotkanego człowieka, bo to jest jedna z najważniejszych rzeczy, jakich trzeba się nauczyć, w czym my, Wychowawcy, staraliśmy się Was wspierać. Nie pozbywajcie się zapału i entuzjazmu, jaki  dzisiaj macie  kończąc pewien etap życia i zaczynając nowy.

źródło :https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/
karty-do-gry-w-kasynie-umieszczone-w-tle-linii_
6922722.htm#page=3&query=card+play&position=8

Ze swojej strony życzymy Wam, abyście nigdy nie tracili nadziei, ani wiary we własne siły i w możliwości drugiego człowieka. To do Was Drodzy: Leno, Kamilo, Emilko, Kasandro, Kasiu, Martynko, Kacprze W., Danielu, Arku, Adamie, Kubo K., Rafale, Wiktorze, Kamilu, Szymonie, Kubo Z., Mateuszu, Filipie, Jakubie R., kierujemy te słowa.

Niech spełniają się wszystkie Wasze plany, te duże i te małe, zawodowe i sportowe, osobiste i te najskrytsze. Podsycajcie Waszą młodzieńczą świeżość i ciekawość świata, którą tak łatwo zatracić w codziennym życiu. Nie rezygnujcie z marzeń i planów, a my trzymamy kciuki, by te marzenia i plany się zrealizowały. ,,Biegnijcie przed siebie, po Wasze marzenia …, z wiatrem lub pod wiatr”, jak brzmią słowa piosenki…:)

https://www.youtube.com/watch?v=vj-gtxNXcCc                                                           

Dyrekcja Bursy Miejskiej,                     

Kierownik i Wychowawcy placówki

przy ul. Legionów 19/21 

„Do zobaczenia na innej drodze, na innym szlaku…”

Drodzy Maturzyści!

Kończy się pewien etap Waszego życia i za chwilę ruszycie w dalszą drogę.
Choć w tej wyjątkowej sytuacji jesteśmy daleko od siebie, to pamiętamy o Was
i  myślami jesteśmy z Wami. W Bursie po raz ostatni w pełnym gronie widzieliśmy się na ponad miesiąc temu. Nikt wówczas nie spodziewał się, że to był moment naszego rozstania i że nie będziemy mogli pożegnać Was w tradycyjny sposób.

Z pewnością towarzyszą Wam teraz różne uczucia: zdenerwowanie, stres
czy niepokój.  Przed Wami jedno z najważniejszych wyzwań w Waszym życiu –
Matura. Zapewniamy Was jednak, że za kilka lat będziecie ten okres wspominać
z sentymentem i uśmiechem. Jest to dla Was przełomowy czas, który niesie
ze sobą wiele zmian. Rozpoczynacie podróż w dorosłe życie, pełną wyzwań
i niełatwych wyborów, ale też nowych doświadczeń i radości.

Przed Wami – całe życie. Wejdźcie w nie pełni sił i energii, wiary i nadziei,
że będzie pięknie. Nie utraćcie nigdy tego optymizmu, a nie utracicie młodości. Wierząc we własne siły i możliwości możecie dokonać wszystkiego.

Kochani! Żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca. Niech omijają Was
smutki i zmartwienia, a towarzyszy radość,  zrozumienie i jakże potrzebna nadzieja. Niech nie zabraknie Wam odwagi w podejmowaniu mądrych decyzji
oraz konsekwencji w realizowaniu swoich planów życiowych, determinacji i pasji potrzebnych do realizacji własnych marzeń. W szczególności życzymy, żeby Wasza praca, codzienny trud, 
okres przygotowań do egzaminu dojrzałości zaowocował sukcesem i dostaniem się na wymarzone studia. Wierzymy,
że poradzicie sobie wspaniale. Mamy nadzieję, 
że przyjaźnie zawiązane w naszej Bursie przetrwają próbę czasu i odległości. Trzymamy za Was kciuki.
Powodzenia na maturze i w dorosłym życiu!

A na dobry humor proponujemy, abyście zanucili sobie piosenkę na melodię „Kolorowych jarmarków” i przywołali wspomnienia chwil spędzonych w Bursie.

Kiedy spojrzysz na tą Bursę,
łza w Twym oku  się zakręci,
choć nie zawsze było dobrze,
lecz zostanie w Twej pamięci.
Wychowawca zaraz powie:
„Przecież już dorosły jesteś”,
Ty się czujesz jak maleństwo,
i nikomu mówić nie chcesz,
że najbardziej Ci żal…

Porannego sprzątania, karteczek oddawania,
Bursowych wycieczek, codziennych ploteczek,
Atmosfery przyjaznej, godzin nauki własnej,
Stołówki ukochanej, codziennie obleganej.

Kiedy patrzysz hen za siebie
w tamte lata, co minęły,
wtedy myślisz jakim byłeś,
co dobrego tu zrobiłeś.                                                                                                        Co straciłeś z własnej woli,
a co przeciw sobie,
co wyliczysz, to wyliczysz,
ale zawsze wtedy powiesz,
że najbardziej Ci żal…

Porannego sprzątania…                              

                     Dyrekcja, Kierownik i Wychowawcy Bursy Miejskiej przy ul. Prusa 20

Zaszufladkowano do kategorii article

Pożegnanie Maturzystów…

„ Ile razem dróg przebytych?

Ile ścieżek przedeptanych?

Ile deszczów, ile śniegów

Wiszących nad latarniami?”

 

Drodzy Maturzyści,

nie tak wyobrażaliśmy sobie to pożegnanie… Miał być pyszny tort, słoniki na szczęście, uściski, przemówienia, zdjęcia, prezentacja multimedialna. Miało być wyjątkowo, świątecznie. Niestety życie zweryfikowało nasze plany, a rzeczywistość pokazała swoje inne, groźne oblicze. Pakowaliście się pośpiesznie, sadząc, że wrócicie do nas lada dzień. My też tak myśleliśmy. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że nie zobaczymy się już w naszych bursianych murach. Jest nam z tego powodu bardzo przykro. Jesteście pierwszym rocznikiem, którego nie jesteśmy w stanie osobiście pożegnać, a przecież niektórzy z Was spędzili w murach palcówki przy ul. Jasnogórskiej trzy, a nawet cztery lata.

Dziękujemy Wam za ten wspólny czas, będzie nam Was brakowało. Rozmów z Wami, przekomarzań, wspólnych zajęć. Wiemy jednak, że wszystko ma swój początek i koniec. Zakończyliście czas Waszych szkolnych zmagań, teraz przed Wami egzaminy maturalne. Wierzymy głęboko, że zakończone sukcesem. Jesteśmy pewni, że Wasza praca, codzienna nauka, okres przygotowań do egzaminu dojrzałości zaowocuje sukcesem i dostaniem się na upragniony kierunek studiów lub do dającej zadowolenie pracy. Pamiętajcie o nas. Przecież to tutaj uczyliście się żyć z dala od rodziców, to tu rodziły się wielkie przyjaźnie, uczucia,  to tu, co wcześniej było obce i nieznane, stawało się proste i zrozumiałe. Mamy nadzieję, że pozostaniemy w Waszej pamięci, że będziecie nas odwiedzać i opowiadać o swoich osiągnięciach, nadziejach i troskach.

Kochani, żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca. Niech spełniają się Wasze marzenia, niech towarzyszy Wam radość i nadzieja, a omijają Was smutki i zwątpienia. Trzymamy za Was kciuki, będziemy z Wami myślami w czasie maturalnych zmagań i czekamy na Wasze wizyty w przyszłym roku szkolnym… Do zobaczenia!

Dyrekcja Bursy Miejskiej

Kierownik i Wychowawcy

z placówki BM przy ul. Jasnogórskiej 84/90

 

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Gorąco zachęcam do kontynuowania swojej przygody z siatkówką w naszym klubie i do aplikowania do klas sportowych o profilu siatkarskim w IX LO im. C.K. Norwida” – przekonuje Radosław Panas, dyrektor sportowy Exact Systems Norwid Częstochowa. „Nasz klub od lat znany jest ze znakomitej pracy z młodzieżą we wszystkich kategoriach wiekowych oraz wielu sukcesów w rozgrywkach młodzików, kadetów i juniorów”                   Dla chętnych z poza Częstochowy przypominamy, że jest możliwość zamieszkania w Bursie Miejskiej w Częstochowie  która współpracuje z klubek od ponad ośmiu lat. Poniżej kilka fotografii przedstawiających byłych i obecnych zawodników KS Norwid Częstochowa  zamieszkujących w Bursie Miejskiej w Częstochowie. Zapraszamy !!!

 

Czytaj dalej

Drodzy Rodzice i Wychowankowie

        Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09.04.2020r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 Bursa Miejska czasowo ogranicza swoją działalność do 26 kwietnia 2020r.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco na stronie Bursy Miejskiej.

Dyrekcja Bursy Miejskiej

Ważna informacja

W dniu 16 kwietnia 2020r. o godzinie 12.00 odbędzie się Rada Pedagogiczna w postaci telekonferencji  za pomocą aplikacji Discord.

O godzinie 11.45 proszę uruchomić aplikację, wejść na serwer Bursy Miejskiej oraz połączyć się z kanałem głosowym. Konieczne jest sprawdzenie przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Pedagogicznej, czy wszyscy poprawnie się połączyli.

Życzenia Wielkanocne

         Z okazji zbliżających się Świąt życzymy wszystkim Wychowawcom, Pracownikom administracji i obsługi, Wychowankom ich Rodzicom oraz wszystkim przyjaciołom Bursy Miejskiej dużo zdrowia, bo ono jest najważniejsze, optymizmu oraz radosnego                    i wiosennego nastroju w gronie najbliższych domowników. Niech te Święta będą przepełnione wiarą w lepsze jutro. Wspólnie możemy sprawić, że trudny czas, w którym się znaleźliśmy przeżyjemy w wartościowy sposób. Świętujcie w zaciszu własnego domu. Zostańmy w nim i z nadzieją patrzmy w przyszłość.

Dyrektor Maria Kowaleczko-Miedzińska

Wicedyrektor Renata Dudek