KOMU MĘŻA, KOMU ŻONĘ ?

Czy wiecie, że Polskie Andrzejki wbrew pozorom nie przypadają na 30 listopada czyli na imieniny Andrzeja, ale na noc z 29 na 30 listopada? Dlatego też nazywamy ten dzień wigilią świętego Andrzeja.

Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny i były przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Wówczas wigilia świętego Andrzeja i związane z tym wróżby traktowane były bardzo poważnie. Wróżby były odprawiane w odosobnieniu, dopiero później  przybrały formę zbiorową. Warto tu wspomnieć, że kiedyś i mężczyźni mieli swój odpowiednik Andrzejek , święto to nazywało się Katarzynki i obchodzono je w nocy z 24 na 25 listopada.

Andrzejki zawdzięczamy Grekom. W Grecji dostrzeżono etymologiczne podobieństwo nazwy aner-mąż, mężczyzna i Andreas – Andrzej .

Andrzejki to wieczór zabaw i odkrywania tajemnic, poznawania swojego przyszłego losu. Wróżby były nieodłączna częścią naszych przodków. Tego jakie będą zbiory,
czy dopisze zdrowie. Panny wróżyły zamążpójście, kawalerowie ożenek w przeddzień świętej Katarzyny.

Ciekawostki andrzejkowe

  • wróżby były przeznaczone tylko dla dziewcząt
  • najpopularniejszą wróżbą w Polsce jest lanie wosku przez dziurkę od klucza
    do zimnej wody
  • drugim elementem zabawy Andrzejkowej w Polsce jest wróżenie za pomocą butów. Buty uczestników zabawy ustawiane są w rządku jeden za drugim
    od początku pomieszczenia w kierunku drzwi. Właścicielka buta który jako pierwszy przekroczy próg drzwi, pierwsza wyjdzie za mąż.
  • Na Podkarpaciu zachowały się informacje o andrzejkowych praktykach magicznych. Młode panny przed snem obsypywały ziarnem siebie i łóżko. Miało
    to sprawić, ze kobieta będzie w związku płodna i zapewni ciągłość rodu. Zwyczaj ten zachował się do dnia dzisiejszego – młode pary obsypuje się ryżem .

O pięknych andrzejkowych zwyczajach przypomniały Wam panie: Beata Jakóbczak, Dorota Kierat, Joanna Porada, Magda Szydłowska, Atena Wróbel, Izabela Janus – Mosińska, Agata Noszczyk.

Oddajmy swój głos na zadanie w Budżecie Obywatelskim

Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców Częstochowy oraz Wychowanków, Wychowanki i Pracowników Bursy Miejskiej do oddania głosu na wybrane zadanie
w Budżecie Obywatelskim.

Skorzystajmy z możliwości bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta i zagłosujmy. Być może wybrane przez nas zadanie zostanie sfinansowane i zrealizowane już w kolejnym roku.

Głosować można zdalnie do dnia 25.11.2020r. na stronie https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/.

Szczególnie zachęcamy do oddania głosu na zadania:

Zagłosuj, bo masz wpływ na swoje otoczenie.

 

Zaszufladkowano do kategorii article

#Szkoła do hymnu

Przed nami ważne święto dla każdego Polaka – 11. listopada.
W tym dniu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. To już 102 rocznica…

Nasza Bursa po raz kolejny wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej #Szkoła do hymnu. Wychowankowie i obecni pracownicy, niestety ich liczba została ograniczona ze względu na sytuację epidemiologiczną, upamiętnili tę szczególnie ważną dla Polaków rocznicę, śpiewając we wtorek 10. listopada o godz.11:11 ”Mazurka Dąbrowskiego”. Akcję #Szkoła do hymnu przygotowały panie Atena Wróbel, Joanna Urbańska oraz Justyna Klejny – Czubak

 

PILNA INFORMACJA DLA RODZICÓW !

Płatność wychowanków za miesiąc styczeń 2021r.

Z uwagi na zamknięcie roku budżetowego bardzo prosimy o dokonywanie wpłat za m-c styczeń 2021r. nie wcześniej niż w terminie od 01 – 10 stycznia 2021r.

Prosimy również o niedokonywanie wpłat za miesiąc grudzień 2020 roku.

O terminach i wysokości wpłat poinformujemy państwa wówczas, gdy funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych związane z epidemią Covid-19 ulegnie zmianie.

 

Główna Księgowa Bursy Miejskiej

Maria  Mękarska

 

 

Wyjątkowe Święto…

Kochani wychowankowie i pracownicy Bursy! 

Przed nami 11 listopada, w tym dniu przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości- czyli NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. 

Pamiętajmy, aby udekorować nasze okna i balkony biało- czerwonymi flagami.

 

Z okazji tego wspaniałego święta, składamy wszystkim wychowankom i pracownikom Bursy serdeczne życzenia, zdrowia, sukcesów i aby dla każdego z nas wolna Polska była miejscem szczególnym dla którego warto żyć i pracować.

Abyśmy wszyscy czuli się dumni z bycia POLAKAMI.

         Redakcja kalendarium z opiekunem

Dobry zwyczaj – nie plotkuj! Przemoc niejedno ma imię.

W październiku i  listopadzie nasi wychowankowie zajęli się tematem plotkowania i przemocy. Wykonali gazetki pod hasłem „Dobry zwyczaj – nie plotkuj” i  ,,Przemoc niejedno ma imię”.

Plotka to często powtarzana przez wiele osób informacja, która z reguły nie ma  pokrycia w rzeczywistości. Oficjalnie większość z nas powie, że absolutnie nie plotkuje i omija plotkarzy, ale w gronie znajomych wymiana niesprawdzonych informacji cieszy się wyjątkowym wzięciem. Kłamstwa i półprawdy zawarte w takim przekazie zazwyczaj mają na celu zdyskredytowanie danej osoby, ośmieszenie, zwrócenie na nią uwagi. Skutki mogą być różne, podobnie jak różne są osoby, o których się plotkuje.
W zależności od kalibru plotki, po jednym spłynie to, jak po kaczce, a drugi zapragnie natychmiast zniknąć z życia. Dlatego, drodzy wychowankowie, pamiętajcie o tym,
co mówi stare przysłowie ,,plotka wylatuje wróblem, a wraca wołem”. Czytaj dalej

Rada Pedagogiczna

Uprzejmie informuję, że w dniu 4.11.2020r. o godzinie 9.00 odbędzie się Rada Pedagogiczna w postaci telekonferencji  za pomocą aplikacji Discord.

O godzinie 8.45  proszę uruchomić aplikację, wejść na serwer Bursy Miejskiej
oraz połączyć się z kanałem głosowym. Konieczne jest sprawdzenie przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Pedagogicznej, czy wszyscy poprawnie się połączyli.

mgr Maria Kowaleczko-Miedzińska
Dyrektor Bursy Miejskiej

Kalendarium Listopad 2020

 

W listopadzie proponujemy zwrócić uwagę na następujące ciekawe daty:

 

 

 

1 XI Wszystkich Świętych

  2 XI Dzień Zaduszny

  3 XI Święto Myśliwych ( Dzień Św. Huberta )

  9 XI Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

 11 XI 102 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości 

 14 XI Światowy Dzień Chorych na Gruźlicę

15 XI Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

 16 XI Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 17 XI Międzynarodowy Dzień Studenta, Ogólnopolski Dzień bez Długów

 19 XI Światowy Dzień Rzucania Palenia

 21 XI Dzień Życzliwości, Światowy Dzień Telewizji

 22-26 XI Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

 30 XI Andrzejki

Wszystkim listopadowym jubilatom i solenizantom życzymy samych słonecznych i radosnych dni

      Redakcja