Drodzy Wychowankowie oraz Rodzice,

w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów 19/21 doszło do awarii instalacji dostarczającej ciepłą wodę. Awaria jest niezależna od Bursy i nie mamy  wpływu
na jej usunięcie.

Zgłosiliśmy awarię do Pogotowia Ciepłowniczego Fortum Power and Heat Polska
oraz poinformowaliśmy wykonawcę kolektorów słonecznych o powyższym problemie.

Pracownik Fortum poinformował nas, że przyczyna awarii nie leży po ich stronie.

W związku z tym wezwaliśmy Wykonawcę instalacji solarnej do niezwłocznego usunięcia usterki.

Bardzo przepraszamy za tę niedogodność i prosimy o cierpliwość.

Dyrekcja Bursy Miejskiej w Częstochowie

1.10 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI I DZIEŃ POLSKIEJ MUZYKI.

 

 

„Szczęśliwi ci, którzy mają
w sercu muzykę i uśmiech
na ustach”
                                                                         Franz Schubert

 

 

1 października na całym świecie obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Muzyki”. Święto ustanowione w 1975 roku przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej  Rady Muzyki działającej przy UNESCO.

Głównym celem obchodów tego dnia jest pokazanie, jak  muzyka jest wyjątkowa
i jakie dobro w sobie kryje, a także promowanie i docenianie ludzi, którzy ją tworzą.  Tego samego dnia w Polsce obchodzony jest ,,Dzień Polskiej Muzyki”.
Z tej okazji organizowane są różne  koncerty  podczas których można na żywo usłyszeć ulubione utwory, a w sklepach muzycznych kupić  w promocyjnych cenach  wybrane płyty.  Ponadto przez cały dzień, a w szczególności w godzinach od 10:00 do 11:00 będzie można usłyszeć w rozgłośniach radiowych tylko polską muzykę.
Również  w Bursie przy ulicy Legionów postanowiliśmy włączyć się w obchody tego dnia organizując dla wychowanków  „Wielki  Test o Polskich Przebojach”.  Wychowankowie wykazali się znajomością  tekstów piosenek,  wiedzą o wykonawcach i wydarzeniach muzycznych. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział,
a zwycięzcom  serdecznie gratuluję.

                                                                                                               Joanna Urbańska

 

 

Dzień Chłopaka 2021.

 Dzień Chłopaka dziś się święci,                                        Więc Ci życzę, co Cię kręci:
 Full zabawy, dobrych chęci,
  Niech Cię licho złe nie nęci,
 Złe przygody niech Cię miną
 Wszystkie troski w dal odpłyną.

Ostatni dzień września to tradycyjnie od 1999
Dzień Chłopaka. Jak  co  roku  był świętowany w placówce przy ul. Jasnogórskiej. Dziewczęta  wraz z wychowawczyniami D. Kierat i B. Jakóbczak przygotowały serdeczne życzenia oraz drobne, ale bardzo praktyczne  prezenty. Każdy chłopiec         (nie wyłączając Pana wychowawcy i Pana konserwatora) otrzymał między innymi kolorowe, wzorzyste skarpetki. Dziewczęta dla każdego mężczyzny starannie i długo dobierały odpowiedni wzór i kolor skarpet z nadzieją, że wszyscy będą zadowoleni.        I tak też się stało. Wesołe miny i podziękowania naszych chłopców tylko nas w tym upewniły.

 

Zajęcia integracyjne dla wychowanków Bursy Miejskiej przy ul. Legionów

Bardzo istotnym i nieodzownym elementem  funkcjonowania
w grupie jest integracja.
 Według definicji PWN  integracja społeczna to stan zorganizowania, zespolenia i zharmonizowania różnorodnych elementów tworzących zbiorowość społeczną, odnoszący się do sfery norm
i wartości, działań oraz łączności pomiędzy jed
nostkami i grupami społecznymi.
Dlatego też w naszej placówce jak co roku odbyły się  zajęcia integracyjne
dla młodzieży dzięki którym, nowi wychowankowie mogli poznać swoje zainteresowania, hobby, upodobania, mocne i słabe strony osobowości oraz spędziły miło czas. Czytaj dalej

Spotkanie integracyjne – „ Poznajmy się”

Wrzesień to czas integracji, wzajemnego poznawania się, zawierania przyjaźni. To miesiąc szczególnie ważny dla klas pierwszych, które są serdecznie witane przez wychowawców oraz starszych kolegów.
Jak co roku pod koniec września w placówce  Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej odbyły się zajęcia integracyjne. We wtorek, 28 września wychowawcy zaprosili swoich podopiecznych na dziedziniec Bursy,  gdzie brali udział w grach i zabawach integracyjnych, dobrze się przy tym bawiąc. Bliższemu poznaniu się wychowanków sprzyjały rozmowy na temat ich pasji
i zainteresowań.

Spotkanie integracyjne zostało przygotowane przez kierownika placówki panią Aleksandrę Politańską
oraz Katarzynę Mitchell.

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Po rozgrywkach juniorskich przyszedł czas na spotkanie
w kategorii kadeta. Tym razem gospodarzem derbowego spotkania była drużyna Norwida Częstochowa. W spotkaniu lepszym zespołem okazał się zespół AZS-u Częstochowa pokonując kolegów z Norwida 3-0.
Nie zabrakło wiernych kibiców obu drużyn, którzy głośno dopingowali swoim zawodnikom. Wśród kibiców pojawiły się całe rodziny oraz koleżanki i koledzy ze szkoły oraz z Bursy Miejskiej. Poniżej kilka fotografii zawodników – wychowanków Bursy Miejskiej w siatkarskich akcjach. Foto: wychowawca Adam.

Czytaj dalej

Znowu razem…

Wrzesień to czas powrotu do szkoły i Bursy Miejskiej po okresie długotrwałego lockdownu. To czas adaptacji pierwszoklasistów w nowym miejscu i readaptacji wychowanków kontynuujących pobyt. Dla wychowawców to także czas poznawania i przyglądania  się młodzieży  pod  kątem jej  samopoczucia oraz komfortu psychicznego. Z troską i lekkim niepokojem obserwowali wychowanków, zadawali wiele pytań i sondowali nastroje, by  w czwartek 30 września  zasięgnąć konkretniejszej wiedzy o samopoczuciu wychowanków i w związku z tym odbyli  szereg rozmów indywidualnych i zorganizowali pogadankę dotyczącą zagadnień niezwykle istotnych i mocno wpływających na psychikę każdego człowieka, a zwłaszcza młodego, kształtującego się organizmu czyli  – jak pandemia wpłynęła na nastrój, stan nerwów, zachowania, reakcje i relacje. Czy groził wychowankom tylko zły nastrój i smutek czy też już czaiła się za progiem straszna i niebezpieczna depresja. Wychowawcy mogli odetchnąć z ulgą – wychowankowie jednogłośnie – zarówno podczas pogadanki w świetlicy jak i rozmów indywidualnych odbywających się w pokojach stwierdzili, że owszem – pandemia i odbywające się podczas niej nauczanie zdalne nieco ograniczyło ich bezpośrednie kontakty towarzyskie ale jednocześnie pomogło nawiązać lepsze relacje z rodzicami  i z rodzeństwem i sprawiło, że zatęsknili nawet za niezbyt lubianymi nauczycielami. Nie zdarzały się przypadki długotrwałego smutku, gdyż pozostawali ze sobą w stałych kontaktach drogą internetową – są to przecież, o czym często zapominamy, „dzieci sieci”. Sporadycznie zdarzało się, że brak kontaktów w klasach, na korytarzach szkolnych sprzyjał powrotowi nieśmiałości, która szybko mijała po powrocie do nauczania stacjonarnego. Młodzież potraktowała czas odosobnienia pandemicznego jako nowe, ciekawe doświadczenie ale nie chcieliby by trwał on dłużej czy powrócił. Szkoła i Bursa – ze wszystkimi panującymi tam obostrzeniami – są im milsze niż czas nie do końca poukładanego dnia. Podsumowując – Szkoła i Bursa górą!

Czytaj dalej