Cyberprzemoc- ,,Dekalog bezpieczeństwa w sieci”.

Żyjemy w czasach, gdzie bardzo trudno sobie wyobrazić  funkcjonowanie bez użycia smartphone’u, tabletu czy laptopa,
a przede wszystkim, bez dostępu do sieci internetowej.
Niestety korzystanie z Internetu niesie za sobą oprócz tych pozytywnych, to również,  negatywne strony. Coraz częściej zauważalna w mediach i w sieci
jest przemoc słowna, która rozwija się w galopującym tempie i coraz to więcej osób nie ma hamulców w wyrażaniu swojego niekoniecznie dobrego zdania czy opinii.
Będąc czynnymi użytkownikami Internetu jesteśmy cały czas narażeni na tego typu zachowania. Dlatego też z wychowankami Bursy Miejskiej przy ul. Legionów po raz kolejny poruszyliśmy ten temat, który jest stale aktualny.
Cyberprzemoc dotyczy stosowania przemocy przejawiającej się w szykanowaniu, dręczeniu, wyśmiewaniu i poniżaniu innych osób przy pomocy sieci oraz narzędzi elektronicznych. Według definicji cyberprzemoc to seria agresywnych zachowań, celowo i regularnie skierowanych przeciwko bezbronnej osobie, takie zachowania
są regularne, wymierzone w słabszych. Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną
i pojawia się w komentarzach, na memach lub filmikach. Jedną z najważniejszych przyczyn na pewno jest anonimowość w sieci i możność wypowiedzi bez żadnych konsekwencji. Wówczas uważa się, że można wyrażać swoje opinie publicznie nawet wtedy, gdy ośmieszają i znieważają inne osoby. Omawiając przyczyny agresji w sieci warto wspomnieć o tak zwanym „internetowym efekcie odhamowania”. Opisuje on zachowania części internautów, którzy przestają w sieci odczuwać zahamowania, charakterystyczne dla kontaktów twarzą w twarz. Odhamowanie może mieć wydźwięk pozytywny (gdy na przykład osoba nieśmiała dzięki możliwości wypowiedzenia
się zyskuje pewność siebie) lub negatywny (gdy przejawia się w przemocy internetowej, większej łatwości obrażania innych ludzi i stosowania wobec nich różnych form agresji). Aby zapobiegać i przestrzec wychowanków przed cyberprzemocą przygotowano dla nich ,,Dekalog bezpieczeństwa w sieci”, do którego zawsze mogą sięgnąć w ramach przypomnienia.

,,Dekalog bezpieczeństwa w sieci ’’
I.
Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
II. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego,
nr tel. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
III. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
IV. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
V. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
VI. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
VII. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
VIII. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi
w Internecie zawsze podawaj ich źródło.
IX. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować
to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie
w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
X. Pamiętaj o hasłach których używasz i koniecznie nie podawaj ich nikomu obcemu.

Drodzy wychowankowie!!!
Pamiętajcie, że jeśli staliście się ofiarą przemocy w Internecie, powiedzcie o tym rodzicom ale także możecie zgłosić Nam wychowawcom czy pedagogowi Bursy Miejskiej i na pewno dokonamy wszelkich starań aby udzielić Wam pomocy.

Magdalena Szydłowska