Festyn Wiosenny 2026

Kolaż zdjęć, powitanie gości i uczestnicy Festynu Wiosennego 2026

21 maja 2026 roku placówka Bursy Miejskiej w Częstochowie
przy ul. Prusa 20 ponownie wypełniła się radością, muzyką, śmiechem i kolorami za sprawą wyjątkowego Wiosennego Festynu, który zgromadził licznych gości, dzieci, młodzież oraz przyjaciół naszej placówki.

Był to dzień pełen integracji, wspólnej zabawy i serdecznej atmosfery, który na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Festyn rozpoczął się uroczystym powitaniem gości przez Dyrektor Bursy Miejskiej Renatę Dudek oraz Wicedyrektor Justynę Klejny-Czubak. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Kuratorium Oświaty, Dyrektorzy placówek oświatowych, Przedstawiciele związków zawodowych, Przedstawiciele służb mundurowych i medycznych, a także Przyjaciele oraz Sympatycy Bursy Miejskiej.

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się Nauczyciele wraz z Uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 36, Nauczyciele i Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 7, Wychowawcy i Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, Nauczyciele i Uczniowie Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa w Częstochowie, a także Wychowankowie Bursy Miejskiej. Czytaj dalej

Pożegnania nadszedł czas… Maturzyści 2026 opuszczają progi Bursy

Maj to dla każdego maturzysty czas przełomowy, pełen emocji i ważnych decyzji. Zanim jednak nasi wychowankowie zasiądą do egzaminacyjnych arkuszy, wspólnie przeżyliśmy ostatnią uroczystość w progach Bursy Miejskiej.
W dniu 14 kwietnia w Bursie przy ul. Legionów odbyło się uroczyste pożegnanie wychowanków, którzy przez ostatnie lata tworzyli z nami tę wyjątkową społeczność. Dla tegorocznych maturzystów Bursa była nie tylko miejscem noclegu, ale drugim domem, w którym zawiązały się przyjaźnie na całe życie.

Czytaj dalej

Bądźmy solidarni…

W tym roku połączyliśmy obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa- „Dzień Kolorowej Skarpetki” ze Światowym Dniem Świadmości  Autyzmu. Zamiast tylko rozmawiać o tych tematach, postanowiliśmy pokazać naszą solidarność w praktyce – wspólnie śpiewając piosenkę „Więc chodź, pomaluj mój świat” zespołu 2 Plus 1, którą świadomie wybraliśmy. Jej przesłanie idealnie bowiem pasuje do naszej akcji – mówi o radości, przyjaźni i otwarciu na innych, pokazuje, że każdy z nas może „pomalować świat” swoją obecnością, życzliwością i kolorami życia. Kolory w tej piosence stały się symbolem naszej akcji: niebieski symbolizuje autyzm i zrozumienie dla osób w spektrum, a różnokolorowe, niepasujące skarpetki – symbolizują osoby z zespołem Downa i piękno różnorodności. Dzięki muzyce i kolorom mogliśmy w prosty, radosny sposób pokazać, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a wspólne gesty solidarności sprawiają, że świat staje się bardziej przyjazny i kolorowy.

Asia i Atena

 

„Grając o lepszą przyszłość – cykl zajęć integracyjnych i profilaktycznych”

Gry wykorzystywane podczas Warsztatów

W Bursie Miejskiej zrealizowano minigrant pt. „Grając o lepszą przyszłość – cykl zajęć integracyjnych i profilaktycznych w Bursie Miejskiej”, pozyskany ze środków Fundacji „Ku pełni życia”.

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego w obu placówkach przeprowadzono cykl zajęć integracyjnych i profilaktycznych skierowanych do naszych wychowanków. Ich celem było wzmacnianie relacji rówieśniczych, rozwijanie kompetencji społecznych oraz budowanie pozytywnej atmosfery w społeczności placówki. Czytaj dalej

Zajęcia profilaktyczne „Na czym polega higiena cyfrowa”

W ramach działań profilaktycznych w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów odbyły się zajęcia poświęcone tematyce higieny cyfrowej. Ich głównym celem było zwrócenie uwagi wychowanków na to, jak duży wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie ma sposób korzystania z urządzeń elektronicznych i  nowoczesnych technologii . Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii article

Czy listopad mógłby istnieć bez Andrzejek?

Kolaż zdjęć z „Wieczoru Wróżb Andrzejkowych”

Czy listopad mógłby istnieć bez Andrzejek? Oczywiście, że nie. Dlatego jak każdego roku w tym miesiącu w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów odbył się wieczór pełen magii. Wychowankowie zebrali się w kawiarence, która została zamieniona w salon wróżb. Każdy chciał się dowiedzieć, co czeka go w najbliższej przyszłości i poznać imię przyszłego wybranka. A wróżb było wiele. Były balony z przepowiedniami w środku, czarodziejskie kubeczki, szpilki przepowiadające przyszłość, kolory i kwiaty mówiące o charakterze i losie biorącego udział w zabawie, koło fortuny, wróżby z daty urodzin i wiele innych. Młodzież dla osłody częstowała się ciastkami i cukierkami, bo przecież los bywa przewrotny i nie każda wróżba jest szczęśliwa. W tle było słychać muzykę, a przyciemnione, migocące światła przypominały prawdziwy pokój wróżb. Po zakończeniu czarodziejskiego spotkania wróżki Joanna i Atena częstowały wszystkich pracowników i wychowanków placówki ciastkami z wróżbą w środku, tych którzy uczestniczyli w Andrzejkach i tych, którzy nie mogli z powodu nauki i treningów. Każdy przecież musi poznać swoja przyszłość, a Andrzejki są raz w roku.

Joanna Urbańska, Atena Wróbel

Kolaż z Wróżb Andrzejkowych

Wróżby Andrzejkowe w formie ciasteczek